Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek Lisans yaparken çalışan yakınlarınız var mı? Zorlukları nelerdir?

Yüksek lisans yaparken mi çalışacaksın yoksa çalışırken mi yüksek lisans yapacaksın önce bunu bir ayırmak lazım. Yani önceliğin hangisinde olacak.
Ben lisans okurken part time 2 yıl çalıştım pek öyle hissedilir bir negatif etkisi olmadı. Vaktin biraz azalıyor o kadar.
Çalışırken yüksek lisans yapmak ise biraz daha zor. Özellikle işin fulltime ise zaman zaman, anlayışlı bir patrona ve anlayışlı hocalara ihtiyaç duyabiliyorsun. Ama işin asıl zor kısmı bence, aynı anda iki tane çok ciddi sorumluluğu kafanda oturtabilmek. Hangisine konsantre olacağını bilemeyebiliyorsun. Buna gerçekten gerek var mı iyi düşün, başlamadan önce. Sonradan, vazgeçmenin hafifliği falan diye düşünmeye başlama :)
  • Paylaş
2

Bazarov, İki başlık birden olsun dedim :)

Çalışmanı kesinlikle tavsiye etmem! Yüksek lisans derken genel oalrak öğrencin aklına hep lisans eğimi gelir ve karşılaştırmasını ona göre yapar, bu çok yanlış. Çünkü yüksek lisansta ki okuma listen 4 yıllık lisansından belki 4 kat daha fazla olacak. İşe girip çalışırsan yüksek lisansa ağırlık veremeyebilirsin tabi ki bu işede bağlı ama ne olursa olsun yüksek lisans akademik bir eğitimdir ve iş ile birlikte çok yorar.

Yazacağın tezle tecrübenin neredeyse hiç bir alakası yok. Çünkü akademik bir tez tamamen okumaya dayalı teoriktir yani daha önce tecrübeli olman sana okumalarından daha fazla bişey katmaz, burada önemli olan şey tamamen teze yoğunlaşmandır eğer iyi bir tez çıkarmak istiyorsan. . .
  • Paylaş
1

Bazarov, Harbiden yoruyor. Ve evet okumak gereken çok şey var. Keşke haklı olmasaydın..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

147 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları