Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek lisans yapmanın getirileri nelerdir?

Uzmanlıkta, Bilsem seçimlerinde , Müdür atamalarında bir çok yerde avantaj yüksek lisans, dil ve yüksek lisans bireysel gelişim için önemli olan bir çalışma ,yani birey kendini geliştiriyor ve kendi için yaptığı çalışmadan dolayı tekrar ödüllendiriliyor.Akademik kariyer yapmak isteyenlere ise başlangıçtır.


Yüksek lisans yapmanın nasıl bir mali katkısı olacağına dair tek düzenleme, 657 sayılı kanunun 36. Maddesinde yer almıştır.


Yüksek lisans yapmanın nasıl bir mali katkısı olacağına dair tek düzenleme, 657 sayılı kanunun 36. Maddesinde yer almıştır. Buna göre, lisans öğreniminden sonra master derecesi alanlara bir kademe verilmektedir. Master derecesinin memuriyetten önce veya memuriyet sırasında yapılmasının bir önemi yoktur. Yine masterın mesleği ile ilgili olup olmaması şartı da aranmamaktadır.
Ancak yüksek lisansın hangi derecede iken yapıldığına bağlı olarak, verilen kademenin etkisi değişmektedir. Örneğin 9/1 derecedeki memur master yaptığında 9/2’ye geçmektedir. Bunun aylık gösterge farkı ise 10’dur. Ama derece ve kademesi 5/1 olan memur master yapıp 5/2’ye geçtiğinde bunun gösterge farkı ise 30’dur. 657 sayılı Kanunun 43. Maddesine bakılarak gösterge farkları öğrenilebilir.
Peki gösterge farkı ne kadarlık bir maaşa tekabül ediyor?
Göstergenin ne kadarlık bir maaşa tekabül ettiğini bulmak için göstergenin maaş katsayısı ile çarpılması gerekmektedir.
9/1’den 9/2’ye geçmenin maaş farkı: 10*0,073837=0,73 lira
5/1’den 5/2’ye geçmenin maaş farkı ise: 30*0,073837=2,21 lira.
Bu miktarlar brüt olup bunlardan ayrıca gelir ve damga vergisi ile emekli kesintisi yapılmaktadır.
  • Paylaş
İstatistiklere göre iki yıl daha işsiz görünmezsin
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1209 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt