Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek lisansta üniversitenin adı ne kadar önemlidir? Okulun adından ziyade okumuş olduğun bölümün daha ön planda olması gerekmez mi?

Bu genelde -Türkiye'de- tıp fakülteleri için geçerli olmakta. Doktor, prastisyen hekim diplomasını 'adı var' olan bir fakülteden alıyor, ihtisasını 'adı' daha geri planda kalmış bir üniversitede yapıyor. Tersi de oluyor. Her iki diplomayı da 'adı var' olan veya 'adı' geri planda kalmış olandan alıyor.

Tabii belirtmek gerekir ki, tıp eğitiminde yüksek lisans değil, doktora yapılıyor. Bu doktora da M.D denilen, Ph.D'den gayet uzak bir doktora türü.

Okunan bölüm burada (tıp eğitiminde 'bölüm' değil 'ana bilim dalı' deniyor) ön plana çıkıyor, çünkü dahiliye, anestezi, mikro cerrahi vs. arasındaki ayrımlar önem kazanıyor.

Tıp fakültelerinin -bu soruya verilecek yanıtlara göre- istisna teşkil etmesinin ilk sebebi, Türkiye'de sağlık sektörünün ağırlıklı olarak 'idare'nin (devletin) elinde olması. Yani Sağlık Bakanlığı'nın yönettiği tek ('unique' kelimesinin karşılığı bu olsa gerek) sistemin olması. İkinci sebep ise, Türkiye'de hekim açığının hiçbir zaman kapanamayışı.

Gelelim, tıp dışındaki lisans ve yüksek lisans (master) eğitimine. Eğer kamu sektöründe çalışmayı hedefliyorsanız, bölümün adı ön plana çıkabiliyor. Örneğin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda elektrik mühendisi olacaksanız, üniversite çok farketmiyor (KPSS yerleştirme kılavuzunun sonlarındaki 'aranan özellikler' tablolarından yola çıkarak söylüyorum)

Bazı bölümler var ki, bunların mezunları için kamuda çalışmak, özel sektörde çalışmaktan daha cazip. İktisat, Maliye, İşletme, Kamu Yönetimi gibi bölümleri kastediyorum.

Lafı uzatmayayım, kamuda -maalesef- torpil işliyor. O yüzden 'dayınız' varsa, üniversitenizin adı çok da önemli değil.

Yüksek lisansın bölümüne gelince. Kamuda, işe alımlarda, son yıllarda yüksek lisans yaptığınız bölümün adı biraz ön plana çıkmaya başladı. KPSS yerleştirme kılavuzlarında 'adaylarda aranan özellikler' tablolarında şu şu dalda yüksek lisans yapmış olmak gibi özellikler okuduğumu hatırlıyorum.

Sorunun cevabında dışarıdan merkeze doğru ilerliyoruz.

Gelelim mühendisliğe ve özel sektörde çalışmaya.

Öyle ilanlar çıkıyor ki, şu şu konuda (dalda demiyorum yukarıdaki gibi) yüksek lisans veya doktora yapmış olmak diye, bu ilanlara adam bulabiliyorlar mı bilmiyorum.
Çünkü o konularda Türkiye'de lisansüstü tez çalışması verildiğini sanmıyorum. Verilmiş olsa bile yüzeysel kalır (çünkü Türkiye'de öyle laboratuvarlar olduğunu sanmıyorum)
Adeta nokta atışı şeklinde eleman arıyorlar. Böyleleri de bu eğitimlerini ABD gibi ülkelerde yapabilirler ve özel bir sebebi yoksa, o 'tez başlığı' altında lisansüstü çalışma yapmış kişi Türkiye'ye gelip çalışmaz.
  • Paylaş
Her üniversitenin her bölümü eşit şekilde iyi değildir. Dünya sıralamasında Türkiye'deki üniversiteler arasında en tepede olan ODTÜ'nün bile tüm bölümleri Türkiye'nin en iyileri değildir. Bunun yanında bazı bölümler gerçekten en iyilerdir. Kendi mesleğimden örnek vermem gerekirse Harran Üniversite'sinde İnşaat Mühendisliği Lisansı okuyup ODTÜ'de statik üzerine yüksek lisans yaparsanız üniversiteniz olarak ODTÜ'yü ön plana çıkartırsınız ki zaten çıkartmalısınız da. ODTÜ standartlarında bilginiz olmadan o yüksek lisans bitmeyecektir. Tam tersi ODTÜ'de aynı bölümün lisansını okuyup Harran Üniversitesinde yüksek yaparsanız ODTÜ'yü öne çıkartırsınız ki bu da doğru olur. Sadece bölüm ve okul olarak soruyorsanız orada da bazı dallarda yüksek lisans mutlaka aranır. Benim meslekte mesela zemin raporları için en az yüksek lisans aranır yani zemin konusunda yüksek lisans o durumda bölüm tabii ki her şekilde ön plandadır.
  • Paylaş
6

Hakan, Hehehe bir kemal sunal diyaloğu geldi aklıma. Yüksek haftalık alanlar sendikalı , düşük alanlar harranlı.

Harranda hem lisans, hem master yapınca ilkokulu TED te okudum dersen daha etkili olur diyebiliriz dimi üstad. :-):-):-)

Şaman, Sendikalı olursan problem yok üstadım :)

Sky , Çok teşekkür ederim cvp için.Çabuk karar vermem gereken ve sürekli gelgitler yaşadığım bir süreçti..

İzmirde saygın bir yeri olan Yaşar Üniversitesinde Finansta yüksek lisans yapma kararı almışken, Katip çelebi adında yeni açılan bir üniversitede Denetim adında beni çok cezbeden bir bölümün açıldığını duyduğumda yaşadığım kararsızlık dönemiydi ( ODTÜnün yanında hiçbirinin esamesi okunmaz o ayrı=)

İzmirde sadece bu üniversitede var. Türkiyede de sadece 3 üniversitedeymiş.

Yaşarda okumayı çok isterken, açılan bölümün cazibesine kapılarak çelebiyi seçtim.. Finansta bilgimin üstüne katabileceklerimden se, Denetim okursam edineceklerim çok daha ağır bastı..( ama işte.. bu üniversiteyi de düşünsel kaygılarımla pek benimseyemedim... (!)

Neyse umarım denetim doğru karar olur.
tekrar teşekkür ederim..

Hakan, Keşke soruyu bu şekilde sorsaydınız. Gerçi bende denetim derdim ama karizması yüksekse üniversitenin finansıda bir deşelerdik. Baştada dediğim gibi denetim bence doğru seçenek. Başarılar.

Şaman, Rica ederim, beyin fırtınası yapmış olduk. :)

Sky , Ben de öğrenmek istediğim şeyi sormayı becerebildiğimden şüpheliydim =)
Aldığım kararla aynı doğrultuda yorum gelmesi gerçekten rahatlattı, sağolun.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

172 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları