Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yükselti arttıkça sıcaklık neden azalır?

Aslında yükseklere çıkıldıkça hava sürekli soğumuyor. Belli bir nokta da sabit kalıyor ve sonra tekrar artmaya başlıyor.

Güneşin dünyada oluşturduğu sıcaklık, ışınların yeryüzünden yansımasıyla oluşuyor. Yerden yansıyan güneş ışınları da tanecikler (nem) tarafından tutulduğu için en sıcak katman yeryüzüdür. Alçak yerlerde de tanecikler daha yoğun olduğundan( basınç) sıcaklığı daha yüksektir. Yerden yükseldikçe sıcaklık belirli ölçülerde düşer evet ama ikinci katmana gelindiğinde ( içinde ozon tabakası bulunan 11. ve 48. km arası) hava ısısı tam tersi olarak artmaya başlar. Eksi sıcaklıklardan tekrar sıfır dereceye kadar ulaşır. Daha sonra üçüncü katmana ulaştığında (48. den sonra) sıcaklık tekrar düşüşe geçer. Yaklaşık 80 derece kadar. Bundan sonra da sürekli yükselerek güneşe yaklaştıkça sıcaklık artar.

Yeryüzünden ısınan hava yükselir ve yukarılarda tanecik yoğunluğu daha fazla olması gerekir diyebilirsiniz. :) Ama öyle olmuyor yeryüzünden yükselen hava, olan enerjisini yükselirken tüketiyor zaten ve sıcaklık düşüyor.

Bir de dağ gibi yüksek yerlerin daha soğuk olmasının nedeni, şekillerinden dolayı güneş ışınlarını tam alamıyorlar.
  • Paylaş
1

Kaan Çamur, faydalı buldum aynı zamanda bu site ile tanışmamı sagladı. teşekkürler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2290 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları