Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yumurta pişirme teknikleri nelerdir?

1. Haşlama


Yumurta


Yumurtaları oda sıcaklığına getirin ve çok fazla sıcaklık farkı olmayan bir kaptaki suyun içerisine sıkışık olmayacak şekilde yerleştirin. Haşlamak istediğiniz şekilde zaman tutun ve istediğiniz süre tamamlandıktan sonra hemen soğuk suya tutun. Böylece yumurtalarınız istediğiniz kıvamda kalacaktır.

2. ÇılbırYumurta
Bir kaba yumurta içinde kalacak şekilde su konulur, yumurta bu suyun içerisine kırılır. Bu işin inceliği buzdolabından çıkan yumurtayı kullanmak ve suyun içine bir miktar sirke damlatmaktır.

3. Omlet

Yumurta

2 yada 3 yumurtayı derin bir kapta çırpın, karışımın homojen olmasına özen gösterin. daha önceden tavanıza yağ koyun ve ısıtın, iyice kızınca karışımı dökün ve spatula yardımı ile çevirerek pişirin

4. Sahanda YumurtaYumurta


Tavınızı kızdırın ve yumurtaları kırın, beyazlarını yavaş yavaş karıştırarak iyice pişmesini sağlayın. Eğer sarısı da pişssin diyorsanız üzerine kapak kapatmanız faydalı olacaktır.

5. Çırpılmış yumurta

YumurtaBu yöntemde de tavanız tam kızmadan yumurtaları kırın ve pişerken karıştırın. Aşırı kurutmamaya özen gösterin.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Bir de Kıpırdamayan Yumurta var, bizim kız öyle derdi :) Sahanda yumurtanın üzerine sıkıca kapak kapatılırsa, sarısı da pişer sulu kalmaz. Çırpılmış yumurta dediğiniz Melemen herhalde, Menemen de derler. Haşlamayı katı-rafadan-kayısı şeklinde genişletmek lazım. Çılbır sarımsaklı yoğurt içine konarak da yapılır.

-Kabuklu yada kabuksuz haşlama yöntemiyle
-Yağda(çırparak-omlet gib.)
-Pancake yada krep

Kabuklu haşlamak(Oeufs a la Coque)

Yumurtalarınızı oda sıcaklığına getirin. Buradaki amaç yumurtanın çatlamamasını sağlamak. Birde şunu unutmayın yumurta ne kadar taze olursa çatlama olasılığı o kadar yükselir. Haşlama suyuna 1-2 tane kibrit atın. Kibrit atmamızdaki amaç yine çatlamamasını sağlamak. Ocaktan aldığınızda biraz soğuk suda bekletin ki kabuğu kolay soyulsun.

Kabuksuz haşlama(Pochè yada Poeched Yöntemi)

Suyu Kaynatın, altını kısın, biraç damla sirke damlatın, tuz ekleyin. Yumurtanızı bir kaba kırın ama çırpmayın. Tencerenin kenarından yavaşta suya bırakın yumurtayı. Suyun altını açmayın aksi halde parçalanır.

Çırpma Yöntemi

İstediğiniz şekilde omlet hazırlayabilirsiniz. 1 kişiye 2 yumurta hesaplanır herzaman omlet vs. yaparken. Yumurtaları ne kadar çırparsanız okadar çok kabarır pişerken. Bir kaba yumurtaları krın. Tuz karabiber ve istediğiniz baharatlarla iyice çırpın. Tavaya yağı alın ve yumurtaları boşaltın. Omletinizi mantarlı-peynirli-maydonozlu-salam-sucuk-biber istediğiniz malzemelerle yapabilirsiniz. İsterseniz omleti sade pişirip malzemeleri içine koyup katlayarak yarım ay şeklinde servis edebilirsiniz.

Sahanda yumurta işlemini hiç bozmadan tavaya yumurtayı kırarak yada kaba kırıp kaptan boşaltarak pişirebilirsiniz. Yumurtayı kırmadan evvel dilediğiniz malzemeleri pişirerek daha farklı çeşitlerde yapabilirsiniz.

Crepe yada Pancake hazırlama

Süt, şeker, kabartma tozu isteğe göre vanilya(mümkünse çubuk vanilya kullanın paket vanilyalar nişastadan başka birşey değil maalesef), yumurta, biraz tuz, un biraz yağ isterseniz eritilimiş tereyağda ekleyebilirsiniz. Önce yumurtaları biraz tuz ve şekerle çırpın kabarma tozunu ekleyin, En son sütü unu ve yağı yavaş yavaş ekleyin. Cıvık bir hamur yapın(akıtma hamuru gibi) Biraz dinlendirin mmükünse birkaç saat koyulaşmışsa biraz daha süt ekleyebilirsiniz. Tavada iki tarafıda aynı olacak şekilde pişirip içine marmelat koyup, yada peynirle, muz-bal ekleyerek yada istediğiniz malzemelerle servis yapın.
Pancake te aynı hamur tek fark daha kalın pişirilmesi ve elbette krepe göre daha yoğun bir hamur hazırlanması. Amerika ve kanada akçaağaç şurubuyla tüketiyor pancake i. Akçaağaç şurubunu bulamasakta(ki artık satılıyor bazı yerlerde) mis gibi balımız var. =)
  • Paylaş
2

Şaman, Döktürmüşsünüz yine İlke hanım. :)

Winterwitch, Hatırladıklarım bu kadar. Teşekkurler ilginize :)

Çok güzel yumurta pişirme tarifleri verilmiş. Ben de naçizane şunu eklemek isterim. Kabuklu yumurta haşlarken yumurtalarınızı buzdolabından çıkarıp haşlayacaksanız kabın içine yumurtaların mümkün olduğunca altına gelecek şekilde metal bir kaşık koyarsanız yumurtalarınız çatlamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1796 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt