Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yumurtalık kanserinden korunmak için nasıl önlemler almalıyız?

  • Öncelikli olarak her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle bayanların her yıl düzenli olarak jinekoloji kontrolü yaptırmaları şarttır.
  • Genetiğe dikkat etmekte yarar var. Annede ve birince derecede bu tür bir rahatsızlık var ise kızı, muayenenin ciddiyetine varmalıdır. Eğer bu hastalık görülüyorsa doğumu gerçekleştirdikten sonra artık çocuk sahibi olmayacağına kesin karar veren bireyler yumurtalıklarını aldırarak kansere önlem alabilir.
  • Yaşın önemsiz olduğunu vurgulamak istiyorum. Her yaşta bu hastalığa yakalanma riski vardır. Yumurtalık ya da rahim kanseri her yaşta görülebilmektedir. 15-16 yaşlarında olmak riski azaltmaz. Henüz mens olmasanız bile siz yine de düzenli olarak muayene olun!
  • Eğer yumurtalık kanseri riski taşıyorsanız, özellikle anne olma yeteneğini kaybetmek istemiyorsanız, yetişkinlik döneminde doktor kontrolü eşliğinde doğum kontrol hapı kullanmak yararlıdır. Riski azaltan haplardır.
  • Rahim tüplerinin bağlanması sonucu oluşabilecek faktörler, geçiş yolu engellendiği için yine kanser oluşumuna bir koruyucu yol olabilir.
  • Paylaş
2

Hakan, Ek olarak HPV virüsü çok önemli, dünyada o kadar yaygın ki HPV Ye bağlı genital siğiller artık rutin hastalıklar sınıfına girmiş kadar çok vaka var. Fakat HPV kadınlarda rahim kanserinin en önemli sebebi bu sebeple özellikle kız çocukları için geliştirilmiş aşısı var. HPV virüsü kadında yıllarca belirti vermeden saklanabiliyor. Cinsel ilişki, kan nakli, açık yara temasları bulaşma da asıl sebepler. Erkek çocuklar için aşı henüz tam hazır değilmiş ancak kız çocuklarını bu riskten koruyabilmek mümkün.

Gonca Köse, Evet çok önemli bir konuyu atlamışım, teşekkürler..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

320 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt