Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yumurtalık kisti nedir ve çeşitleri nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen hastalıkların başında yumurtalık kisti gelmektedir. Yumurtalık organı dokusu, embriyonik dönemden başlayarak bir çok hormonun etkisi altındadır. Yumurtalıklar rahimin tüplerinin iki yanında bulunan yapılardır. İçinde üreme hücreleri bulunur. Bu organlardan her ay bir kaç yumurta olgunlaşma başlar ve bir tanesi tam olgunlaşır ve yumurtlama gerçekleşir.
Yumurtalıktan arta kalan doku kist halinde hormon salgılamaya devam eder. Yumurta normalde 2-3 cm büyür, daha sonra yumurtlama sonucu kaybolur. Daha büyük olursa ve kaybolmazsa kist oluşur. Yumurtlama aşamasında hormonal ya da fiziksel eksiklikler yumurtanın büyüyerek kist oluşturmasına neden olabilir. Kist; birbirinden farklı birçok türü olan ve hormonların etkisinde gelişen içi sıvı dolu kitlelere denir. Yumurtalık kistlerini üreme çağındaki kadınlarda sık rastlanılan ve çoğu iyi seyirli olan, çoğu zaman tedavi gerektirmeyen ve kendiliğinden kaybolan oluşumlardır.


Kadın Hastalıkları
Yumurtalık kisti çeşitleri

İnklüzyon kisti: Çoğu mikroskopik boyuttadır. Hiçbir belirti vermez ve ultrasonda da fark edilemez. Embriyolojik olarak farklı dokuların birbiriyle kaynaştıkları alanlarda, epiteliyal veya mezodermal kökenli doku parçalarının birbiri içerisine girmesi sonucu oluşan kisttir. Rahim ameliyatı esnasında fark edilirler.
Follikül kisti: Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi nedeni ile olduğu düşünülmektedir. Büyüklükleri genelde 2-4 santimetredir.
Teka-lutein kisti: Aşırı hormon salgısına bağlı olarak ortaya çıkar. hemen hemen her zaman çift taraflıdır ve 20 cm kadar büyük olabilirler.
Korpus luteum kisti: Normalde her yumurtlamadan sonra yumurta hücresinin atıldığı doku farklılaşır ve korpus luteum adı verilen dokuya dönüşür. Bu doku zaman zaman içinde sıvı birikmesi nedeni ile kistleşebilir. Genelde 3-4 cm büyüklüğündedir. Hormon salgılaması olduğu için adet rötarına yol açabilir. Kist içine kanama olursa kasıklarda ağrı görülebilir. Bazen patlayıp karın içine kanamaya yol açabilir. Bu durumda dış gebelik ile karıştırılabilir.
Gebelik Luteoması: Gebelik esnasında görülen solid yapıda bir kitledir. Bazen 20 cm kadar büyüyebilir. Hastaların dörtte birinde fazla miktarda salınan erkeklik hormonuna bağlı olarak tüylenmede artış saptanabilir. Gebelik sona erdiğinde kendiliğinden geriler.
  • Paylaş