Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yunanistan Avrupa Birliği'ne neden kabul edilmişti?

Yunanistan o dönemler 'garsonlar ülkesi' olarak anılıyordu. Bunun nedini ekonomi olarak Avrupa' nın çok gerisinde olması, turizm gelirleri sınırlı olması ve sanayilerinin neredeyse hiç olmamasıdır.


Siyasi olarak da hazır değildi AB için. Demokrasileri yavaş yavaş ilerlemekteydi. Askerler bunun için başarısız da olsalar bazı teşebbüste bulundular. Karamanlis' ten ( Yeni demokrasi partisi lideri) başka hiçbir siyasi lider AB' ye sıcak bakmıyordu.


Müzakereler 5 yıl sürdü.


AB ise Yunanistan' ı daha çok duygusal nedenler için istiyordu. Onlara göre demokrasinin beşiği burasıydı ve eski Yunan medeniyetlerinden çok şey aldığını düşünüyordu Avrupa. ( Sokrat' ın ve Ariston' un torunları...) Belki de Yunan kültürüyle zenginleşmek...


Birde AB Yunanistan da sağlam bir demokrasi inşa edebileceğini düşünüyordu. Karamanlis' in kurduğu dostlukları da göz önünde bulundurdular.


1980 yılında Gayri Safi milli hasilası 2 trilyon 86 milyar drahmi olan Yunanistan AB' ye üyelik anlaşmasını imzaladı. 1 Ocak 1981 tarihinde de bu zenginler kulübüne giren ilk fakir ülke oldu.


Konstantinos Karamanlis = tr.wikipedia.org/wiki/konstantin_karamanlis


NOT: Bu yazı arsiv.ntvmsnbc.com/news/82833.asp da bulunan yazının bir bölümünün özetidir:)

  • Paylaş
AB kriterlerine göre gelişmiş bir ülkenin bölgesel farklılıklarının düşük olması yani bölgelerin ekonomik, sosyal vs. bakımdan benzer, homojen olması gerekirken Yunanistan'da bu fark fazlaydı. ortak kültür, tarih, anlayış, strateji olarak zaten Avrupa'yla birlik içindeler ama tek açık ekonomileriydi. bölgesel dengesizlikler halledilince AB'ye dahil olmuş oldular.
  • Paylaş
Her nekadar mitolojik tarih anadolu temelli olsa da, şehirleşme kültürü yunan yani eski romaya ait. Her fırsatta yunanistana gitmeyi seviyorum motosikletimle , önümüzdeki yazda rotam çanakkale yunanistan makedonya tekrar yunanistan atina rodos çeşme olacak. Bunu neden yazdım avrupa tarihide yunanistan konusuna böyle bakıyor demokrasi ve medeniyetin merkezi çünkü. O halde AB Ye uyeligide elbette bizden kolay olacak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

722 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Yunanistan Avrupa Birliğine nasıl girdi?