Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yurtdışından verilen siparişlerde kargo gümrüğe takıldığı zaman nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Gümrüğe takılıp kalan kargolar için nasıl bir yol izlememiz gerekirDüzenle
Şayet posta gümrüğe takıldı ise Cevizlibağ'daki (şimdi İstoç yakınına taşındığını duydum ama emin değilim) Posta Gümrük Müdürlüğü'ne gidip %10 ile 20 arasında değişen bir oranda vergi ödeyerek elden teslim almanız gerekir. Burada ürünün faturasındaki meblağ baz alınarak bir hesap yapılır. Giderken her ihtimale karşı ürünü aldığınız sitenin ürün sayfasının ve faturanızın çıktısını almanızı tavsiye ederim.

Şayet DHL tarzı bir kargo firması ile gelen bir ürün gümrüğe takıldı ise işiniz oldukça zor. Bu takdirde ürünün gümrükten çekmeniz gerekir ve bu resmi işlemi aracı firmalar ile yapmak zorunda kalırsınız. 100-150 Euro gibi rakamlardan bahsediyorum. Buna ek olarak konşimento ve antrepo masrafları da 150 TL üzerinde tutar. Yani 200 TL'lik bir ürün için neredeyse 3 katını harcamak zorunda kalırsınız. Ürünü almaz iseniz ilerleyen zamanda -aylar sonra- ürününüzü TASİŞ'te (tasis.gov.tr/yeni/index.htm) bulup ihale usulü ile alma şansınız da belki olabilir ama çok çok düşük ihtimal :)...
  • Paylaş
Kargonuz gümrüğe takıldıysa eğer ya nakliye dahil bedeli 75 Euro üzerinde kalmıştır ya da ticari eşya kapsamındadır. Eğer 75 Euro-1500 Euro arasındaysa bedel tek sorun bu ise Avrupa'dan geldiyse %18 Avrupa dışı geldiyse %20 vergi ödeyerek alabilirsiniz. Serkan bey'in dediği gibi ULUSAL POSTA ile geldiysa kimliğinizi alın eşyanın geldiği posta gümrüğüne gidin onlar size işlemlerde yardımcı olacaktır verginizi ödeyerek eşyanızı alırsınız. ULUSAL POSTA harici bir kargo firmasıysa Ordino, gümrükçülük, vb. masraflarla önünüze 300-500 arası bir rakam sürerler eşya sizin için çok önemliyse parayı verin onlar sizin için her işlemi yapıp eşyayı alırlar ama değmez diyorsanız gümrüğe terk edin sonra Tasiş'den takip edip alabilirseniz alırsınız.

Ticari eşya kapsamında veya yasaklı veya 1500 Euro'yu aşmış ise, yasaklı haricindeki sebeplerin çözümü ithalat yapmaktır ki bu da şirket olmak ve bir sürü belge gerektirir boşverin uğraşmayın derim.

Daha aydınlatıcı olması açısından bu konudaki yazımın bağlantısını da vermek isterim; etradeteacher.com/b2c-c2c-pazaryerleri/... .
  • Paylaş