Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de türban takmanın zorunlu hale gelmesini ister misiniz?

Kısa ve net bir cevap olsun isterseniz "KESİNLİKLE HAYIR" cevabını veriyorum.

Peki neden HAYIR?

Genelde "insanlık tarihi" ve lokalde "İslam tarihi" şahittir ki, zorlama ve baskı ile oluşturulan düzenlerin tamamı uzun soluklu olmaz, olamaz!

İnsan hukuki, toplumsal ya da dini herhangi bir kurala ikna olmalı ve gönülden isteyerek o kurala uygun yaşamalıdır. Gönüllülüğün olmadığı her alanda istismar, kanunsuzluk ve ahlaksızlık baş gösterir.
 • Paylaş
Hiçbir şeyin zorunlu olmasını istemem.
 • Paylaş
Herkes istediği gibi giyinmeli hiçbir şeyin zorunlu hale gelmemesi gerekiyor hiçbir şeyin hem de.
 • Paylaş
Başörtüsü İslam ın emirlerindendir ve İslam ın en güçlü kaidelerinden birisidir ki

'dinde zorlama yoktur'

böyle bir uygulama İslamda mevcut değilken hangi din, hangi kutsal öğreti ya da nasıl bir sistem bunu zorunlu hale getirecek?
Bunu sistem değil insanların tercihleri belirler, bu soruya evet ya da hayır diye cevap da verilmez hatta böyle bir soru olamaz ...
 • Paylaş
16

Betül Zengin, Kesinlikle haklısınız. Namazın farz olduğu gibi başörtüde farzdır. Bunu insan inancı doğrultusunda yapmaya çalışır elinden geldiği kadar. Ayrıca biz değiştirilen kitaplardada başörtüyü bireysel hüküm olarak görüyoruz. Örneğin incilde 1956 yılına kadar farz olan bu ibadet daha sonra hükümsüz olmuştur.

Uchiha Itachi, Baş örtüsü sence gerçekten farz mı? Bir de İncil ile Kuranı desteklemek doğru mu?

Betül Zengin, Böşörtü farzdır. İncil'le Kur'an'ı desteklemek değildir bu. Sonuç olarak ilk başta tüm ilahi kitapların mesajları aynıydı. İncil'de eğer doğru bir yer hala varsa Kur'an'la eşleşen yeridir. Burdanda Kur'an'ın incille desteklendiğini değilde; aslı değişmeyen Kur'an'la İncil'in değişmeyen yerinin desteklendiğini söylenebilir.

Uchiha Itachi, Peki ya çeviri yapılırken bilinçli olarak bu şekilde çevrildiyse... Hımar kelimesinin örtü olduğu doğru ama baş örtüsü değil diye biliyorum. Senin fikrin nedir?

Betül Zengin, Burda önemli olan benim fikrim değil Kur'an'da ne yazdığıdır. Omuzların ve boynun üstünden örtülen şey başörtüsüdür. Çeviride anlam kaymaları olduğunu düşünüyorsanız birkaç mealle okuyabilirsiniz. Ayrıca önerim Ragıp el isfehani Müfredat adında Kur'an Kavramları Sözlüğü. Sözlük 10. yy(?) da hazırlanmış, Peygamber döneminde kavramların ne anlama geldikleri açıklanmış. Ve bu çalışma mesajın algılanışında insanların fikirlerine yer vermiyor. Neyse odur.

Uchiha Itachi, peki hangi ayet diye sorsam

Eslemce, Arapçaya oldukça hakimsiniz zannedersem siz bize açıklar mısınız hımar kelimesinin anlamını demek istiyorum ama siz daha kelimenin yazılışını bilmiyorsunuz korkarım.
Arapçada yalnızca 'baş' için kullanılmış bir kelimedir ayrıca.

Bilgilerinizden faydalanalım bizde.

Başörtüsü farz değil mi diyorsunuz?
Farz olsa karşı çıkmazdınız öyle mi?
Bütün yaşantınızda da Kur'an esasları geçerli sanırım.

Betül Zengin, Nur, 24/60-Nur, 24/31- Ahzab Suresi, 33/59. Ayrıca bu ayetler ışığındaki hadislerde okunabilir. Ama bu ayetler yeterince açık.

Uchiha Itachi, Nur 24/60: nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, zinetleri (yabancı erkeklere) teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.
Ahzab 33/59:Ey Nebî (Peygamber)! Zevcelerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına (mü'min kadınlara) söyle, cilbablarına sarınsınlar (örtünsünler). Bu, onların (cariye olmadıklarının, hür ve iffetli kadın olduklarının) bilinmesi ve onlara eziyet edilmemesi için daha uygundur. Ve Allah, Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden). Bu iki ayet çok açık değil ancak Nur 24/31 farklı çeviriler mevcut bunlardan ilki;
Nur 24/31:Ve mü'min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler)
diğeri ise;
Nur 24/31:Mümin kadınlara da söyle: bakışları ölçülü olsun ve cinsel organlarını korusunlar. süslerini, kendiliğinden görünenler hariç açmasınlar. örtülerini yaka açıklarına koysunlar.
Bu iki çeviriyi yapanlarında kendilerine göre açıklamaları var ama çok uzatmak istemiyorum ancak temel nokta; emevi ve abbasi dönemlerindeki din dışı uygulamaların daha sonra din gibi algılanmasından kaynaklanıyor. Senin düşüncen...

Betül Zengin, Senin yaprakla gezmende sıkıntı yok.Yaprakla gez sen dışarda. Kur'an'ı kafana göre yorumlama hakkın yok. Kur'an'ı arapça dimi. Arap ülkelerindeki başörtü anlayışına bir bak derim. Gayet iyi anlamışlar. Daha fazlada birşey demeye gerek yok!

Uchiha Itachi, Bir de şöyle bir çeviri ve görüşü var:"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar: görünmesi zaruri olanların dışında ziynetlerini açmasınlar ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar."
Öncelikle, arap kadınları ve erkekleri İslamiyet'ten önce de başlarını örterlerdi, çöl sıcağında sağlam kafa yapan güneşten korunmak için. arap kadınları göğüs yırtmaçlarını örtmeden gezerlerdi, "başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar/salsınlar/indirsinler"

Uchiha Itachi, Peki gerçeği bildiğinden nasıl bu kadar emin olabiliyorsun.....

Betül Zengin, Senin dinin sana benim dinim banadır. Sen Kur'an'a zaten bir yargıyla yaklaşıp istediğini çıkarma gayesindesin. Dilbilimi okuda anla. Belki o zaman anlayabilirsin.

Uchiha Itachi, Yanlış hatırlamıyorsam Kafirun suresi olacak. Son kez yazıcam. Emevi devleti 7. yy kuruldu ve dini katılaştırıp zorlaştırdığı bütün tarihçiler tarafından bilinir ki lise tarih dersleri aldıysan sende bilirsin. Şimdi esas soruma geliyorum: ya zorunlu diye düşündüğün şey emevi devletinin empoze etmesinden ve günümüzde taraftarlarının bulunmasından başka bir şey değilse. Ya Hak'kın dediği bu değilse...
Enam 21:Allah adına yalan uydurandan, iftira edenden veya Allah’ın âyetlerini, Kur’ân’ını, ilkelerini yalanlayandan daha zâlim kimdir? Şu bir gerçek ki, zâlimler kurtuluşa, ebedî nimetlerle mutluluğa eremeyecektir. Peki hak bu ayeti kimler için söyledi. Arap toplumunda hala emevi baskısı var ve durum ortada. Onlar Hakk'kın isteğini yapsalardı bu durumlara düşmez idi. Aradım ancak şu anda bulamadım. Hak bir ayetinde şöyle diyordu; Hak'kın yolundan sapan toplumlara hak; o toplumların kendisine dönmesi için belli bir süre verir ancak o toplumlar giderek yozlaşırlarsa kendilerini felakete götürecek ve toplumda karışıklığa yol açacak kişilerin topluma geçmesini sağlar ve süre sona erdiğinde toplum yok olur. Acaba şimdiki arap toplumlarını ve kendisinden uzaklaşan toplumlardan bahsetmiyor mu

Eslemce, Enam 21:Allah adına yalan uydurandan, iftira edenden veya Allah’ın âyetlerini, Kur’ân’ını, ilkelerini yalanlayandan daha zâlim kimdir? Şu bir gerçek ki, zâlimler kurtuluşa, ebedî nimetlerle mutluluğa eremeyecektir.

Ya da Kur' an bütününü canının istediği gibi kelime kelime seçip (indiği dönemde insanların farkına vardığı en belirgin özelliği kusursuz edebi dili olmasına rağmen) yalanlayanlardan bahsediyordur.

Uchiha Itachi, Anladığım kadarıyla kendinize ve bilginize çok güveniyorsunuz ve ayrıca ön yargılı yaklaşıyorsunuz. Eğer ki sormak istediğiniz bir şey varsa doğrudan sorarsanız sevinirim.

Bence varolan iktidarla uzak bir ihtimal değil; ama türbanın zorunlu hale gelmesini isteyenler o zaman "türbansızlığı zorunlu hale getiren" sisteme de laf etmeyecekler... Sonuçta ikisi de zorunluluk bakımından aynı şey! Zorunlu olması değil, özgür olabilmesidir önemli olan... Aynı konuya verdiğim yanıt, yeterince açıklayıcıdır ve konunun sadece türban olmadığını vurgulamaktadır: inploid.com/t/sizce-tesettur-tamamen-oz...
 • Paylaş
1

Eslemce, "türbansızlığı zorunlu hale getiren"
sisteme siz laf etmiş miydiniz merak ettim doğrusu ...
Kesinlikle ikisi de aynı şey
Allah ın hür yarattığı insanlar bırakın da hür yaşasın .

Türban takmanın dinin bir emri olarak yerine getirildiğinin bilincinde olan ve buna inanlar, bu inanışı sonuna kadar yerine getiren arkadaşlar olduğu gibi, ailelerinin zoruyla takan ve bunu her açıdan belli eden bir kesimin de olduğunu kimse inkar edemez. Türbanın belli bir üslubu olması gerektiğine inanıyorum. Dar paça pantolonlar, sahne makyajlarıyla örtünmenin hiç bir mantığı olduğunu düşünmüyorum. Bu topluluk bizlere ileride zorunlu hale getirilen türbanın nasıl bir görüntü oluşturacağını zaten belli ediyor. Çok fazla ileri görüşlü olmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Artık bu işleri geçelim ya. . .
 • Paylaş
Türban takmamanın zorunlu hale gelmesini nasıl istemiyorsam takılmasının da zorunlu hale gelmesini istemem.
 • Paylaş
Önce heveslenip türban takmaya koşarlar, sonrada çıkarmak için bahaneler ararlar...zorunlu olması.
 • Paylaş
1

Ergün Tuna, neden bahane ararlar.....???.....

Türbanlı bayanlar bu konuda geçmişte çok sıkıntılar yaşadı şimdi bunu türbansız bayanlarında yaşamasını kimse istemez yani zorunla hale gelmemeli din ve vicdan özgürlügünü herkes istedigi gibi yaşayabilmeli...
 • Paylaş
Elbette hayır cevabım. Türbana karşı olduğumdan değil ama bazı şeyler içten geldiği ölçüde güzeldir. Seçme özgürlüğü bize en başta Hak katında verildi. Dinde zorlama yoktur sözü bunun en güzel örneği.
 • Paylaş
Tabii ki hayır... En basit tabirle "Hani Dinde Zorlama Yoktu? "
 • Paylaş
6

Ergün Tuna, dinde zorlama yok...!!!.....doğru....ancak....dinden çıktığınızı şeriat rejiminde ispat ederseler...kafa kesme var.....

Eslemce, Ergün Bey örnek verir misiniz ?

Ergün Tuna, işid'ciler canlı örnektir....

Eslemce, Kuran ve sünnete dayalı İslam hukukuna şeriat denir.
işid'ciler diye tabir ettiğiniz ne idüğü belirsizler insanlığa örnek gösterilemezler ki İslam'ı tanıma ya da tanıtma metodu olsunlar. Yapmayın yau.

Ergün Tuna, allah insanlara hitap ederken 1-sünnetullah(yani allahın şeriatı-kur'an dan bahseder.) bizdeki ve tüm müslüman ülkelerdeki manası ise mezhep kurucularu ve sonradan icat edilen tarikat şeyhlik ve hocalık imamlık gibi kurumların olmadığı adil bir düzenden bahseder.dünyada şeriatı isteyenler sorarım sizlere niçin allahın şeriatı (sünnetullah) istemiyorsunuzda şafinin malikinin hanbelinin ve ebu hanifenin şeriatını istiyorsunuz.çünkü insanların ticari amaçlarla uydurdukları şeriata(hukuk demekdir din hukuku) rağbet ediyor ve birde fetva makamı ile insanları egemen yönecilerin istek ve havalarına uygun din icad ediyorsunuz.tabi zamanında sanayi bilim teknoloji yokdu boş vakit nasıl geçirilir ve hayatını idame ettirebilmek için kazanç kapısı olan din nasıl kullanılmaz değilmi? ikinci olarak allah insanlara şeriatı tekvin i tavsiye eder. nedir peki tekvini şeriat dincilerin doğa kanunları deyip allaha karşıı gelmek olarak addettikleri tabiat kanunları yani müspet ilimler bilim teknoloji atom bombası eğitim tabiatın kanunlarına uyum sağlamakdır.işde dinci asırlar boyu batının sadık takipçisi olduğu pozitif bilimleri reddetmiş ve müslümanların geri kalmasını amili olmuşdur.bugün batının sadık takipçisi ve esiri olmuş müslüman ülkeler tarihi hatalarının cezasını çekmektedirler.zaman zaman bizi yönetenlerin yangınlık getirdikleri dış güçler yalanı blimden ve teknolojiden uzaklaşmış zalim ve cahil yöneticilerin zavallı halkı aldatmaktan başka bir şey değildir.KENDİ KENDİNİ İDARE EDEBİLEN AKILLI İNSANLARIN YAŞADIĞI TOPLUMLAR BAĞIMSIZDIR. siyasi ve iktisadi bağımsızlığını kazanamamış toplumlar hayatları boyu esir yaşarlar.

Ergün Tuna, kaldi ki...islam da bizlerin algıladığı şekliyle ''şeriat'' yoktur....genelde Yahudi şeriatından söz edilebilir....

Kesinlikle istemezdim. Hangi düşünce ve inanç olursa olsun zorlama ve dayatmalarla yaşatılamaz. Artık bırakalım da insanlar inandığı ve düşündüğü şekilde yaşasın. Tabii olarak birbirine saygı duyarak!
 • Paylaş
İnsanlar özgür bırakılmalıdır. Başörtüsü takan kişilerin başörtüsü zorla çıkarılmamalı, üniversite veya kamu kurumu bahanesiyle başörtülü olmak yasaklanmamalı. Aynı şekilde başörtüsü takmak istemeyen kişilere de hiçbir şartta bu zorunluluk getirilmemelidir. Başörtüsünü yasaklamak ile başörtüsünü zorunlu kılmak arasında baskıcılık açısından fark yoktur. En erdemli çözüm, başörtüsü kullanımını kişilerin takdirine bırakmaktır.
 • Paylaş
Türban dahil olmak üzere zorunlu yapılan, başkası tarafından zorla yaptırılan, eylem, hareket, tarz her daim 'içten patlamaya' mahkumdur... .
 • Paylaş
Zorunlu olunca birşeyler nasıl oluyor görüyoruz. Kafanın içi çok daha önemli bence. Ailesinin zoruyla takan bir sürü kız dolanıyor etrafta ama bir bütünlük göremiyorum savundukları şeylerde( tabi istisnalar var sadelik içinde kendi halindeler.) Bir şeyi ya tam hakkıyla yapacaksın ya da yapmayacaksın bu da işte o zorunluluklardan kaynaklanıyor. Kişilerin tercihlerine karışamam ama zorunluluk kısmı zaten komik çünkü bizim dinimizde zorlama yok.
 • Paylaş
Neden zorunlu hale getirilsin ki?
hani dinde zorlama yoktu?
hani herkes kendi inandığından mensuptu?
hayırdır la sen ne zırvalıyon?
 • Paylaş
Bence öyle zorunluluk getirilmez getirilemez. Insanların özgür iradesine dayatma yapılamaz ki böyle yapilirsa Islamı basitleştirmiş ve bayağılaştırmış olurlar.
 • Paylaş
Bu zorunluluğun sadece İran'da, Arabistan'da yani baskıcı devletlerde olduğunu düşünürsek Laik bir devlet için bunun bahsi bile söz konusu olamaz. Bu durumda insanların fikri önemsiz olur. Yani başörtü takmak yasaktır nasıl saçmaysa Laik bir devlet için aynı şekilde başörtü zorunluluğuda saçma olur.
 • Paylaş
Ben isterim, böylece cemaat tarzı türban takanlar diğerlerini aşağılamayı bırakırlar. Hükumetin ayrıştırıcı politikası bir nebze kırılmış olur.
 • Paylaş
5

Betül Zengin, Herkesin takmamasıda aynı şekilde değerlendirilebilir.

Şaman, Açıklar mısınız lütfen?

Betül Zengin, Yani; türban takma yasağıda aynı fikrin ürünü. Başörtünün hükümetle alakalı bir konu olarak görülmemesi gerekir.

Şaman, Haklı olabilirsiniz, eskiden laikler ayrıştırıyordu şimdi de akapeliler ayrıştırıyor. Ben zaten başörtüsünün hükumetle alakalı olduğundan ziyade hükumetin başörtüsüyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Saygıdeğer hükumetimiz yalancı da olsa türbanlı için başörtülü bacıma saldırdılar, türbansız için kadın mı kız mı neyse gibi sözcükler sarf ediyor. Ben türbanlı olup da bu politikayı desteklemeyen bir çok insan da tanıyorum. Sadece herkes türban taksa devlet nezdinde eşit olabilir diye düşünüyorum.

Betül Zengin, Zorunluluk getirildiği taktirde takmak isteyenle istemeyen kendini belli eder zaten. Bu bahsedilen ayrımcılığın çözümü olmaz.

Ayrıca başörtülü olduğu için Akp'li diye damgalanmak benim için baskıya neden oluyor. Ben bunu inancım doğrultusunda takıyorum, Akp sempatizanı oluyorum. Bunların ilgisizliğini herkes düşünmeli.

Önceden yapılan uygulama nasıl yanlışsa bu da öyle yanlış olur. Başörtü hakkında bir zorunluluk ya da yasak hiç olmamalı. Yasağın kaldırılmasında Akp'nin rolü olduğu için toplumun bir kısmı başörtülülere kötü düşüncelerle bakıyor.

Toplumdaki bu tabunun yıkılması lazım.

Hiçbirşey zorunlu olmamalı...

laiklik özgürlük var bu devlette...
 • Paylaş
Erkekler de mi?
 • Paylaş
Bence zorunlu olmasın çünkü; insanların kendi seçimleri sonuçta türban hakkındaki zihniyetin kişinin kendi görüşüne bırakılmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Dinimiz de türban emredilmiş olabilir fakat dinde zorlama yoktur. Türbanlılar din açısından daha önde veya geride diye bir zihniyet olamaz. Bazı insanlar vardır başındaki türbanın kıymetini bilmez yapacağını yapar bazı insanlar vardır ki kapalı bir insandan daha inançlıdır. Bu kişinin kendi düşünce ve inancına bırakılmalı diye düşünüyorum. Farklı düşüncesi olanın olduğunu düşünmüyorum tabi istisnalar olabilir ; )
 • Paylaş
Böyle bir soruyu soran ve böyle bir şeyin yaşanmasının mümkün olacağını hayal eden, böyle bir endişe ve korku içinde yaşayan kitle için bunu isterim. En azından bunu yaşayıp korkularından arınırlar. Rahatlarlar. Aslında korkulacak bir şey olmadığını da deneyimlerler. Tabi bunu istememin bir şartı var o da her şeyin tekrar normale dönmesi ve zorla baskıyla değil tercihlerin özgürlükler içinde seçildiği ve yaşandığı bir ülkeye dönelim isterim. Herkesin korkularından arındığı.
 • Paylaş
Din ve dini şeyler Allah ile kul arasındadır. Kimse karışmamalıdır. Kimse kimsenin yerine yanmayıp, cennette gitmeyeceğine göre, bu karar kişilerin özgür iradesinindir.
 • Paylaş
1

Ergün Tuna, türban takanın cennete gitme garantisi olmadığı gibi....takmayanında yoktur....kaldı ki....Hz.Muhammed bir hadisinde...başlarını deve hörgücü gibi bağlayanların namazlarının kabul olmayacağını...cennetin onlara koklatılmayacağını.....bildirmiştir....

Türkiyede insanların baş örtüsüne içkisine uyusturucusuna karısmamanın zorunlu hale gelmesini isterim. Bu ülkede insanlar özgürce kapansın ama özgürce istediği saatte içkisini de tüketebilsinler
 • Paylaş
Türban ; sözcük altyapısı Fransa'ya ait bir yakıştırma... yeni Türkiye'nin en mahrem modası... Akıl... mantık... Ahlak... Din argümanları ile tartışmak tabu olarak karşılanıyor... Türban takmanın amacı nedir... ??? ... dediğinizde... Yanıt... Dinin gereği... oluyor... gerçek din değil... toplumda siyasal bir yer edinmek... Farkındalık yaratmak... Kadın güzelliğini ve çekiciliğini öne çıkarmak... deve hörgücü stili... anlamlı ve aşırıya kaçan makyaj... Türban üstü... siyah gözlük... Türban bağlama şekilleri... amaca dair ipuçlarını veriyor... altına tayt... modanın cabası... İslam'ın tesettür kavramına tamamen zıt anlayış... . Türban takanlar kendi aralarında ''namuslu'' addedilirken... Takmayanlara bir başka göz ile bakılıyor... . Yazık ki... Türban... toplumda üst sınıf atlamanın... İkiyüzlülüğün... Yalandan yaşamın... simgesi olmaya devam ediyor... İnançların gereği mazereti maalesef yerini... islami modernitenin cazibesine bırakmış görünüyor... Yani inancımın gereği diyenlerin samimiyeti... saklanamıyor... Her şey aleni... Cereyan ediyor... İşin gerçeği... Türban takan kadınlar... niçin eşlerinin yada ailelerinde bulunan erkeklerinde... sarık... Cübbe giymelerini talep etmiyorlar... ??? ... Oysa erkekler... Kadınların türban takmalarını sonuna kadar savunmuyorlar mıydı... ??? ... .umarım yorumum anlaşılır... ... .
 • Paylaş
1

Eslemce, Bir defa değil bir kaç sefer okudum cevabınızı çok samimiyim. Ama soruya cevap olabilme özelliğine sahip hiç bir şey bulamadım. Başka soru ve sorunlar ise cabası.

Kuran'daki ayet şöyledir;
"Dinde zorlama yoktur. Artık doğruluk, sapıklıktan ayrılmıştır. Kim ki tağutu (despotları ve şeytani doktrinleri) inkar edip ALLAH'a inanırsa, kopmaz ve sağlam bir bağa yapışmıştır. ALLAH İşitir, Bilir. " Bakara; 256

Bu yüzden ben başörtüsünün zorunlu olmasını doğru bulmam çünkü ayetle sabittirki bu durum dinde zorlama olurdu.

Ayrıca; başörtüsü takı eşyası değildir. "türban" ise fransızca'dan gelme bir kelimedir. Aslı "Başörtüsü giyinmek" veya "Başı örtmek"dir. "takılması" denmez çünkü bu sözcük daha çok küpe veya kolye gibi takı eşyaları için kullanılan bir sözcüktür.

Belki dikkat edilmemiştir veya gözardı ediliyordur; İşe ceket giyip kıravat (eski hırvat kültüründen gelme kravatı) takarak gitmek zorunlu şuan. Hadi bir kaç gün bunları giymeden işe gidin bakalım. Hatta bu durumun en başında şapka giymek de zorunluydu. Hatta öyle bir zorunluluktu ki 1925'de Rize'de, şapka takmaya isyan edilmesi üzerine Rize'nin bombalandığı ve ucu idama varan sonuçlar çıktığı söylenir.
Neyseki artık şapka hususunda bu derece zorlama yok. Hatta kamu kurumlarında başörtüsü giymek serbest.


timeturk.com/tr/2012/12/12/sapka-yuzund...
Dinler

 • Paylaş
4

Ergün Tuna, Kur'anda baş örtüsü ile alakalı ayet hangisidir...???....ben bulamadım...

Balık, Nur Suresi 31. Ayet

"Ve mü'min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). ..."

Ayhan Şimşek, yahu orada başını açmayıp kapasın demiyor, düzgün tefsir okuna ve anlaşıla gögüs yani gerdan açılmaya diyor kapito ;)

Ayhan Şimşek, Aksini söyleyen herkesi bilin ki o yobazdır.

GÖRDÜGÜNÜZ gibi kimse zorunlu birsey istemez, zorunlu türbana herkez hayir diyor ama türbani zorla cikartmaya gelince en ön safda yer alanlar cogunlukda. Zorla soymaya evet, zorla kapanmaya hayir. Geldigimiz durum budur suan malesef ve bu tarihde yasanmis gerceklerdir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1968 Görüntülenme32 Takipçi28 Yanıt