Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yurt dışında bir firmaya nasıl iş başvurusunda bulunabilirim?

Yurt dışındaki firmalar işe alırken daha önce yapmış olduğunuz projelere ve aktivitelere çok önem verirler. Kendinizi anlatan bir yazının olması kesinlikle gereklidir. Firmayı nasıl duyduğunuz, nereden gördüğünüz ve neden başvurmak istediğinizi kişisel olarak yazmanız sizin için avantaj olabilir. Bunun yanında resimli cv'niz (özellikle de ingilizce) olması ve mail olarak gönderecekseniz konu kısmına isminizle beraber iş başvurusu olarak yazmanız yine sizin için avantajdır.

Genelde başvuru yapıldıktan sonra hemen vizenizi soruyorlar. Siz önce davranıp vizem yok sizden onay beklemekteyim gibi yazarsanız bu tür süreçlerde yorulmazsınız. Mümkün olduğunca kendinizi açık ve net ifade edin. Kaçamak cevaplardan kaçının. örnek olarak kalacak yerinizin olup olmadığını sorduklarında ya evet ya hayır deyin, bakarız buluruz gibi cevaplar onların sizin hakkınızda kararsız ifadesini kullanmasını tetikleyebilir.


Özgüveniniz yerinde olsun. Yabancı diliniz kötü olsa da kendinizi anlatma çabalarınız onlar için artı olacaktır. Kendinizi geliştirmek istediğinizi de ifade etmeyi unutmayın, böylece size olan güvenleri artacaktır.

İş için hevesli görünün, sizin ne istediğinizi bildiğinizi hissetsinler. Sorulara içten bir şekilde cevap verin. Okulunuzdan aldığınız referans mektuplarınız varsa cv niz ile birlikte gönderin. Böylece sizin ciddiyetinizi farketmiş olacaklardır.


Hemen hemen yabancı her firma resmi internet siteleri üzerinden iş başvurusu kabul etmektedir. İnsan kaynakları bölümüne de soruların varsa sorabilirsin. Unutma ki sorduğun sorular kayıt altına alınacaktır.

Mail adresin, cep telefonu numaran gibi iletişim bilgilerin sürekli güncel olsun. Haber geldiğinde ulaşılabilir olmalısın. Her an mülakat yapabilirler (cep telefonu ile bile yapıyorlar artık). Soğuk kanlı olmakta fayda var. Başarılar :)
  • Paylaş
Çalışılmak istenen firmanın insan kaynaklarıyla internet üzerinden iletişim kurularak CV yollanabilir. Aynı zamanda postayla da başvuru yapılabilir ama en kolay yol internet üzerinden başvurmaktır.
  • Paylaş