Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yurt dışında tıp okumanın şartları nelerdir?

Türkiye'ye komşu olan bir kaç ülkenin şartlarına bakacak olursak;

Bulgaristan için; ÖSS şartı yoktur. Herhangi bir sınava tabi tutulmazsınız. Tıp için; Lise transkriptinde (Lise 1, 2, 3 ve 4 biyoloji ve kimya derslerinin ortalamasının en az 3 olması gerekmektedir. Resmi kayıtlar haziran ayı olup Okullar aldıkları evrakları Bulgaristan Bakanlığına göndermeye başlarlar. Kabul veya red onayı gelme süresi 30-50 gün arasındadır.

Türk vatandaşlarına, sınav şartı aranmaksızın hazırlık sınıfını İstanbul’da okuma imkanı verilmektedir. Hazırlık sınıfını bitiren herkese de Varna Tıp Üniversitesi’nde tıp fakültesi okuma imkanı sağlanmaktadır. Ancak hazırlık sınıfını bitirenlerin belli bir ortalamayı tutturması gereklidir.

Ücretlendirme:
Plovdiv Tıp Üniversitesi: Tıp (Bulgarca) 7000 Euro, Tıp (İng) 8000 Euro
Sofya Tıp Üniversitesi: Tıp (Bulgarca) 7000 Euro, Tıp (İng) 8000 Euro
Varna Tıp Üniversitesi: Tıp ( Bulgarca) 7000 €, Tıp (ing) 8000 €

Tıp

Azerbaycan için; Okul çoğunlukla üniversite sınavları ile Azeri öğrenciler kabul etse de Türkiye, Irak, İran ve bazı Avrupa ülkelerinden de öğrenci kabul etmektedir.

Eğitim ücretleri; Hazırlık için yıllık 2600$ ve diğer sınıflar için yıllık 3200$'dır.

Türkiye’den LYS MF-3 puan türünden almış olduğu başarı puanı ile YÖK tarafından gönderilen öğrencileri 3+1 yıllık eğitime kabul etmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde okuyan ve 4. Sınıfa gelen öğrenciler YÖK tarafından belirlenen Türkiye’deki Trakya Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi gibi üniversitelere yerleştirilerek bu üniversitelerden mezun olması sağlanmıştır.

YÖK tarafından gönderilmeyen öğrencilerde kabul edilebilmektedir. Bunun için 6+1 yıllık eğitim sonucunda mezun olunduktan sonra Türkiye’de denklik sınavına girilmesi zorunlu tutulmuştur.

Tıp
  • Paylaş
Ülkesine göre değişir. Zaten komşu ülkelerde ÖSYM kılavuzunda vardır. Ama batı tarafındaki ülkeler de bildiğim kadarıyla dil bide kendilerine göre sınavları vardır. ... .
  • Paylaş
Ülkesine göre değişiyor bazıları ön kayıtla alıyor bazıları parayla
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

585 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt