Bilmek istediğin her şeye ulaş

Okurken yurtta mı kalmak mantıklıdır yoksa eve çıkmak mı?

Herhangi bir yurtta yaşamak mı daha mantıklı yoksa evde yalnız mı ?Düzenle
Bir öğrenci iki seçeneği de denemelidir bence. Mantık açısından bakacak olursak kişilere göre, yurdun yeri, evin yeri, ekonomik şartlar açısından değişecektir tabi ki.

Ben şu an yurtta 2. senemdeyim ve memnunum çünkü şu avantajları var benim için;
 • Yurdum kampüs içinde olduğu için derslere gitmek, kampüs içindeki fırsatlardan yararlanmak benim için daha elverişli.
 • Yurtta oda temizliğini kat görevlileri yapmakta, evde kalsaydım kendim yapacaktım.
 • Daha çok kişiyle tanışabiliyorsunuz ve dersler sınav dönemlerinde bir yardımlaşma olabiliyor kişiler arasında.
 • Tabi oda arkadaşlarınız da olacak tek kişilik yurt değilse. Bazen cidden sorunlu değişik kişilerle de karşılaşabilirsiniz. Bunlarla baş edebilmeyi, anlaşmayı filan öğreniyorsunuz.
Yurttan memnunum dedim ama belli bir süre geçince bundan da sıkılıyor insan. Ben şu an eve çıkmak istiyorum mesela. Ki eksileri olduğu kadar benim için artıları da olacaktır.

Kendi yemeğimi yapabileceğim,
İstediğim arkadaşlarım evime misafir gelebilecek,
Giriş- çıkış saati diye bir şey olmayacak,
Rahatlık, konfor, kanepe filan olacak... : )
Kendi odan olacak
Tabi ekonomik açıdan daha masraflı olacaktır.

: )
 • Paylaş
Bir öğrenci ve ailesiyle bu konuda fikri ayrılığına düşen birisi olarak bence her iki seçenekte doğru ve mantıklıdır.

Öncelikle okulun kazanıldığı ilk yıl yurtta kalmak biraz daha ön planda olmalıdır. Biraz pahalıya gelebilir ama yurtta verilecek yemek ile bu sorunu ortadan kaldırarak en azından karnımızı doyurarak kalacak yerimizi garantiye almış oluyoruz.

Ayrıca eve çıkarken de arkadaşlar genellikle yurttaki arkadaşlar olurlar. Bunun sebebi yaşam koşulları, temizlik, uyum konusunda yurtta dikkat edilmesindendir. Ayrıca yeni gelinen bir şehirde direkt olarak eve çıkacak kadar kime güvenebiliriz ki?

İlk yıldan sonra ise eve çıkmak mantıklıdır. Artık tanıdığımız bildiğimiz bir şehirdeyizdir çünkü. Arkadaş çevremizde oluşmaya başlamıştır.

Evde kiranın ev arkadaşları arasında bölüştürülmesi masrafları kesinlikle azaltır. Çok harcama yapan birisi değilseniz yurttaki masraflarınıza ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Ayrıca daha özgür ve rahat hareket edebilecek, aynı zamanda da kişiye sorumluluk alabilmeyi öğreten bir yoldur.

Her iki seçeneği de denemelerini önerebilirim meslektaşım öğrencilere : )
 • Paylaş
Kişiliğinizle, huylarınızla, yaşam tarzınızla yani kısacası sizi siz yapan özelliklerinizle ilgili bir durumdan bahsediyoruz.

Ben kendimden örnek vereyim;

Şu an KYK'nın yarı özel yurdunda kalıyorum aylık 135 lira veriyorum sabah kahvaltım ve akşam yemeğim de bu paraya dahil. Öncelikle avantajları ve dezavantajlarından bahsedelim.

Fiyatlardan da yorumladığınız üzere ekonomik olması bir avantaj.
Temizliğimiz kat görevlileri tarafından yapılıyor, avantaj.
Yurda girerken güvenliğimiz var ve bu güvenlikte vardiyalı olarak güvenlik görevlileri bulunuyor ki insanlığın geldiği durumu düşünürsek bu da bir avantaj.

Akşam son giriş saati 11. 30 eğer işiniz varsa bildirebiliyorsunuz esnemeler olabiliyor ki bir öğrenci için benim kanaatim bu da bir avantaj.

Yurtta çeşitli seminerler düzenleniyor alanlarında uzman kişiler geliyor katıldığınızda gerçekten faydasını görüyorsunuz ufkunuz genişliyor ayrıca size seminerlere katıldığınız için bakanlık onaylı sertifikalar veriliyor, avantaj.

Çevreniz geniş oluyor yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bir çok el uzanıyor size, avantaj.

Her çeşit insan her çeşit fikir her çeşit akımı görüp yorumlayıp seçip eleyebilme imkanınız artıyor, avantaj.

Bir çok sorunlarla karşılaşıyorsunuz ve bu sizi olgunlaştırıyor, avantaj.
Benim görüşümde dezavantajlar;

Yurt dolaplarına sığamamak ve arkadaşlarınızı yaşadığınız yerde misafir edememek. Bu kadar az : )
 • Paylaş
Ev de yurt da iyidir. Ev konfor ve rahatlık. Yurt ekonomi demektir. konfor ve rahatlıktan kastım şudur: Halıya basmak günlük hayatımızda ne kadar önemsiz görünse de. Yurt hayatında terlikler bir süre sonra ayağınla bütünleşeceği için insanda bir halı özlemi olur. En basit örneği budur. Ama ev de her öğrenci tarafından denenmeli ve öğrenci evindeki hayatı her öğrenci hayatında en azından bir kere tatmalıdır.
 • Paylaş
Eğer yurtta kalırsan : Yemeği sen yapmayacaksın =boş zaman
. Ev temizlği yapmayacaksın =boş zaman
Eğer yurt üniversitene yakınsa =boş zaman
Sosyal bir çevren olur.
Sorumluluk yüklenmek istemiyorsan bire bir
Not: Ama kEndini geliştirmek istiyorsan çok uygun değildir çünkü insan rahatlığa alışıyor ve arkadaşlık ortamı müsade etmiyor.

Şimdi bunu tersten al evde kalma gereklikleri ortaya çıkıyor.
Başarılar.
 • Paylaş
Eğer ilk yıl ise yurt derim. çünkü insan ilk yılında zorluklarla karşılasıp herseyi görmeli sıkıntı açısından. 2. yılda ev olabilir
 • Paylaş
Bana göre ev çünkü yurtta katı kurallar vardır ev de ise normal davranırsın kural yoktur ama iş açısından bakarsak yurtta ücretsiz klaıyoruz evde kalmak için çalışmak lazım ve iş kolay bulunmuyor.
 • Paylaş
Bence yurtta kalmalısın. Aileni düşünüyorsan yurtta kalmalısın. Ev daha çok hayatını yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir barınma şekli. Kızlar erkek arkadaşlarını, erkekler kız arkadaşlarını eve getiriyorlar ohhhhh... Yani bence öğrenci öğrenciliğini bilmeli. Ailesini de gereksiz masrafa sokmamalı. Ben diş hekimliğini okudum. Ve devlet yurdunda kaldım. Hiç eve çıkmadım üstelik çok titiz ve sese, pisliğe, dağınıklığa, bir çok gereksiz harekete asla tahammül edemeyen birisiydim ve bazıları bilir; diş hekimliğinde sürekli diş yaparsınız bunun içinde eline kitabını alıp çalışabileceğin bir ortamdan daha farklı ortamlar gerekir ve genelde yurt ortamında bunu bulmak çok zordur. Ama ben bile gıkım çıkmadan öğrenciliğim boyunca yurtta kalabildiysem özellikle rahat bölümlerde okuyanların evde kalma isteklerine anlam veremiyorum.
 • Paylaş
Kalabileceğin yurda göre değişir. Eğer gerçekten güzel bir yurtta kalıyorsan evle uğraşmaya pek gerek yok. Ama tabi yurda verdiğin o parayla da gayet güzel bir ev hayatı da yaşayabilirsin.

Aslında kişisel öncelikler önemli. Yurtta yapamayıp sadece evde yapabileceğin çok şey var. Eğer bunlara öncelik veriyorsan tabii ki ev.

Şehri yeni tanıyorsan da ev bulmak zor olabilir. Bu yüzden kısa bir süreliğine yurt hayatı başlangıç için katlanılabilinir. Ama kısa bir süreliğine.

Kişisel görüşüm ise, evde kalmadan üniversite hayatınızı bitirmeyin.
 • Paylaş
Okurken mantık arama ; =) kafana göre takıl
 • Paylaş
Bence iki seçenek de mantıklıdır. Ama bence insan yüreğinin sesine göre ilerlemelidir.
 • Paylaş
Yurtta kal, sonra eve çık. Sonra tekrar yurda dönüp tekrar eve çık işte o zaman hayata hazırsındır:)
 • Paylaş
Ev her zaman yurttan daha iyidir, 2 senedir tek başıma evde kalıyorum ilk sene yurtta kaldım yurtta çıkabilecek sorunların farkında olmuyorsun sorunlar kendisi çıkıyor evde her şey senin istediğin gibi şekilleniyor
 • Paylaş
İlk sene yurt ve sonraki senelerde eve çıkmalıdır bence
 • Paylaş
Bu nasıl bir soru! Dostuuuum tabi ki eve çıkmak =D
 • Paylaş
Lise için yurtu tek geçerken üniversitede evi tek geçerim kesinlik... Herşeyi istediğin gibi dizayn edebilirsin yattığın odadan yemek yediğin odaya kadar
 • Paylaş
İlk yıl yurtta kendinize iyi anlaşabileceğiniz arkadaş-lar bulup sonraki yıl onlarla eve çıkmak en mantıklısıdır.
 • Paylaş
Bence bir öğrenci ilk başta yurtta kalmali daha sonra eve çıkmalı. Bende aynen oyle yaptm. Ama Evin rahatlıği olduğu kadar sorumlulugu da fazla. Ayrıca ev arkadaşi secimi de cok önemli. Ben fatura ev isi alisveris falan bunlara kafa yoramam diyorsaniz kesinlikle yurtta kalın : )
 • Paylaş
İkisininde farklı avantajları var ama bence yüksek lisans ya da kariyeri düşünüyorsan yurt daha mantıklı ev işleriyle uğraşmadan derslerine yoğunlaş
 • Paylaş
Yurtta kalmak daha mantıklı
 • Paylaş
2

Mehmet Kadri, Yurtta kalmak

Selim Ayaydın, Yurtta kalmak en iyisidir.Eve çıkarsan bir sürü sıkıntısı var yemek yapma temizlik kısın yakıt masrafları ve daha sayamadıgım bir sürü sey ...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6013 Görüntülenme27 Takipçi20 Yanıt