Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüksek Lisans için Türkiye mi yoksa yurtdışı mı daha avantajlıdır? Tecrübeleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Yurtdisi olarak hangi ulkeyi kastettiginiz onemli olmakla birlikte, hedeflediginiz alanda daha iyi olan bir ulkede yuksek lisans hem akademik kariyer, hem de sektorde daha rahat is bulabilmek icin avantaj saglayacaktir.
  • Paylaş
1

Ismet Tutar, teşekkur ederm hocam yorumunuz için.

Daha önce doktora öncesi hazırlık ve beni nelerin beklediğini görmek için yurt dışında (Fransa'da) staj yaptım. Aynı zamanda uluslararası ortaklı bir projede de laboratuvar çalışmalarını yürüten araştırma görevlisi olarak yer aldım. Staj öncesi ve sonrasında proje çalışmalarına da devam ettim...Yurt dışı ile Türkiye arasında önemli ölçüde motivasyon, çalışma disiplini ve metodoloji arasında fark var. Yurt dışında hocalar daha ilgili ve suya sabuna dokunuyorlar, öğrenciye yeterince vakit ayırıyorlar. Ayrıca farklı milletlerden öğrenciler de var ve renkli bir ortam da oluşabiliyor. Orta seviyede çalışma performansına sahip bir öğrenci ve genel olarak Türk öğrenciler çok seviliyor, takdir ediliyor. Gidilen ülkeye göre yalnız kalma, yabancılık hissetme, hayatın pahalılığı, kültürel anlamda farklılık vb. durumlar oluşabilir ama bu aynı zamanda yurt dışı fobisini yenmek, dili geliştirmek ve disiplinli bir şekilde akademik hayata hazırlanmak için çok iyi bir fırsat da olabilir.
Akademisyenlik bir hayat tarzı.. Herkesin uzun süreli ve verimli bir şekilde çalışarak mutlu olamayacağı bir tarz. Yüksek lisans ise bu hayata adım için bir basamak ve gereklerini yapıp yapamayacağınızı gördüğünüz bir aşama. Maddi anlamda engelleriniz yoksa eğitiminizi yurt dışında almanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
1

Ismet Tutar, teşekkür ederim tavsiyelerınız için

Hedefin ne ise hedefine uygun olan ne ise o daha iyidir
  • Paylaş
Kesinlikle yurt dışı daha avantajlıdır. Hem eğitim sistemi hem de prestij bakımından kişiye büyük artılar sağlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

91 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları