Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yurt dışı İhracat 'alibaba.com' adresi ile ihracat yapmak güvenilir midir? Alternatifleri nelerdir?

Ülkesine göre çeşitli tekstil ürünleri göndermeyi planlıyorum,böyle bir işe kalkışmam ürün temin etmede sıkıntısı olmayan bir arkadaşım,alibaba.com adresini araştırdım çok kapsamlı ve geniş bir site, bu tarz sitelerin alternatifleri varmıdır? yada bu ürünleri yurtdışına göndermek için nerede pazarlamalıyım?Düzenle
İki sayfadan oluşan devlet destekli B2B siteleri anlatan bir makalem var onu okumanızı tavsiye ederim; goo.gl/A6dbkA

Mutlaka ki alibaba ve benim verdiğim listelerdeki sitelere özellikle tekstil ile ilgili olanlara da üye olup ürünlerinizi koyun ama bedelli üyelik yapmadığınız sürece bu sitelerden alıcılarla yazışma şansınız olmayacak ancak onlar sizi görüp ulaşabilirler. Dolandırıcı çoktur, özellikle Benin, Kongo, Kamerun gibi ülkelerden uzak durun ve cevap yazmayın. Numune dolandırıcılarına kanmayın, bedelli üyeler daha güven vericidir.

E-rehber çalışması yapmanızı ve ürünlerinizle ilgili ebay'de de perakende satış kanalı açmanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
3

Ozgur Ciftci, Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, fake kişi veya dediğiniz gibi dolandırıcı bunların gerçek olup olmadığına sanırım bedelli üyelik nokta koyacak,ancak sitenin ücretli üyeliği çok fazla pahalı geldi bana, şuan da elimiz de güzel bir websitesi (2 hafta içinde tam olarak hazır olacak) tekstil ürünleri kapsamında %90 temin etme durumumuz var,takip olarak da tekstil bölümü araştırma görevlisi hocamız bile var ürün teminin de, nasıl bir yol izlemeliyiz, bu işi yurt dışına açmak istiyoruz tamamen,

Sevin Aydınoğlu, Önce bir konuyu düzelteyim; bedelli üyelerin güvenilir olma ihtimali yüksektir ama tek başına bir kriter değildir. Alibaba üyeliğinin bedeli Türkiye'de bu kadar pahalı ama Çin'de ve diğer ülkelerde ödeme gücüne göre daha düşük fiyat politikaları uyguluyorlar. İhracatı iyi bilen biriyseniz doğru ödeme şekilleriyle, sözleşmelerle, sigortalarla kendinizi korumaya almalısınız. Şu anda Türkiye'nin dışarıda ödenmemiş milyonlarca dolar ihracat bedeli vardır. Dava açmak da o kadar pahalıdır ki, ya uzlaşmaya gidilir ya da sineye çekilir bu bedeller.

Nereden başlamalı; Önce belirttiğiniz gibi iyi bir web sitesi, en iddialı olduğunuz hedef ülkelerinize göre (Rusça, Fransızca, Çince, İtalyanca gibi) İngilizce haricinde bir dil daha olması da çok iyidir. Sonra da şirketinizi, ürün kalitenizi anlatan kısa ve öz iyi bir tanıtım mektubu, B2B sitelere ve e-rehberlere free üyelikler ve ürün kataloglarınızın yayınlanması ("kötü fotoğraf satışı öldürür" bunu unutmadan doğru anahtar sözcükler kullanarak oluşturulmalı hepsi).

"Free" üyelikleriniz esnasında memnun kaldığınız, alıcı potansiyelinin iyi olduğuna inandığınız sitelerden en az ikisine bedelli üye olunursa daha çok geri dönüş alınır. DİKKAT edilmesi gereken konu şu; İhracat yapmak için şirket kurmak durumundasınız, makalemde %70 devlet desteğinden söz edildiği gibi, şirketinizin şahıs şirketi değil en az LİMİTED ŞİRKET olması gerekir, bu desteği alarak bahsettiğim konulara da dikkat ederek yola devam edilebilir ve diğer ihracat desteklerinden de ( ekonomi.gov.tr'den de veya bağlı olduğunuz ihracatçı birliklerinden de bütün detayları öğrenebilirsiniz) sonuna kadar yararlanın derim. Üye olacağınız siteleri test ederken Alexa'yı ve diğer seo analiz araçlarını kullanarak, en çok hangi anahtar sözcüklerle giriliyor, erişim ve sitede vakit geçirme değerleri nedir bunları göz ardı etmezseniz sizin sektörünüz için en isabetli siteleri seçme şansınız olur. Başarılar dilerim.

Ozgur Ciftci, Vakit ayırıp bu uzun açıklamanızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum,
benim mesleğim sistem ve ağ uzmanlığı ve web sitelerinin yayınlanmakta olan bir veri merkezinde çalışmaktayım bu nedenle web site içeriği, fotoğraf veya gerekli seo çalışmaları yapılıyor şuanda,işin bu web site kısmında çok titizlikle duruyorum 2 dil ekledim şimdilik eng-tur ingilizce bilen bir arkadaşımız olduğu için bunu ekledim, diğer dillerden hakim olan başka bir kişi bulduğumda diğer dilleride eklicem büyük ihtimalle, şuanda legal olarak üretim yapan bir firmamız var ancak şirketi şahıs üzerine açmış araştırdığımda çok problem olmaz ithalat ihracat yapılabiliyor artık dendi,makalenizi kaydettim 2 kez okudum tekrar diğer üyeler ile paylaşıcam ve değerlendireceğiz,
ödeme şekilleri güvenli satış tarzında bilgileri ingilizce bilen arkadaş biliyor daha önce ihracat ithalat da çalışmıştı,şuan için free hesaplardan faydalanıcaz sanırım tecrübe olması için, ama paralı üyelikleri dikkate almalıyız tecrübelerinize göre,ayrıca yurtdışındaki bazı firmalara mail hazırlayıp mail atıcam,biraz olsun sanırım doğru yoldayız,:) devletten nasıl faydalanıcaz o kısmı tam canlandıramadım ama araştıcam, çok teşekkür ederim tekrardan,

Eğer ilk etapta müşterileri bulup yazışırsanız ve onları kendi mail adresinize ve özel iletişim detaylarına çekip ciddi yazışmalar yaparsanız ihracat için bulunmaz fırsat daha sonra paralı olan bölümü tercih edilebilir.
  • Paylaş
Yazışacağınız müşterinin royal olmasına özen gösterin
  • Paylaş
Alınacak ürün, satıcı ve ülkeye göre durumdeğişkenlik gösterecektir. Satıcı ile bağlantıları tamamen kurup karar verebilirsiniz.
  • Paylaş
alibaba.com sadece bir araçtır. Alıcılar ile buluşmanızı sağlar. Bunun gibi bir çok araçlar vardır.Alibaba.com asya menşeili olması Türkiye için dezavantaj oluşturmakta. Türkiye'nin asıl pazarı AB, Arap yarımadası, Türki cumhuriyetler, balkan ülkeleri gibi pazarlardır.alibaba.com bu bölgelerde çok başarılı olamamaktadır. Alternatifleri konusunda , kompass, europages, turkishexporter gibi siteler ziyaret edilebilinir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1607 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt