Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yurtdışında 'sosyal hizmetler' okuyan bir öğrenci mezun olduktan sonra Türkiye'de çalışmak için ne yapmalıdır, Türkiye'de çalışabilmesinin şartları nelerdir?

Sorunuza genel olarak bakıldığında, yurtdışında üniversite okuyan öğrencilerin, mezuniyet sonrası Türkiye'de kendi meslek dalları ile ilgili çalışabilmeleri için YÖK’e DENKLİK Başvurusunda bulunmaları gerekir. DENKLİK başvurusu 2 aşamalı sınava tabii tutulabileceği gibi Türkiye'deki herhangi bir üniversitede UYGUN GÖRÜLMEYEN derslerin tekrar görülmesi şeklinde de olabilir. EK: “Denklik Belgesi” alındıktan sonra mesleki icraatlar özel sektörde yapılacaksa bu durumun işveren tarafından sorun edilmeyeceğini düşünürüm zira yurtdışı eğitimini tamamlayan öğrencilerin kamu kuruluşlarında çalışmak gibi bir niyeti var ise de (maalesef) KPSS engeliyle karşılaşmaları kaçınılmaz bir son olacaktır.  • Paylaş
1

Elif Ucar, teşekkür ederim Dewrim hocam :)

Yurtdışında sosyal hizmet uzmanlığı okumuş biri, Türkiye'de çalışmamak için ne yapması lazımdır, neler gereklidir?

Türkiye'de çalışmadan yaşamak zor. Türkiye'de çalışmamak için, madem yurtdışında okumuş orada bir süre çalışıp işsizlik parasına hak kazanması gerekir. Aslında burada çalışmamak için gereken tek şey para, paranız varsa çalışmadan, gayet keyifli bir şekilde yaşayabilirsiniz. Yalnız işsizlik maaşınız sonlandığında Türkiye'de çalışmama lüksünüz de sonlanır. Devletimiz sosyal bir devlet olmadığından bir sosyal hizmet uzmanının burada pek bir iş bulabileceğini sanmıyorum ama IK departmanları, bankalar vb üniversite mezunlarına her şekilde iş verirler. Bence önce Türkçe'nize dikkat edin ve sorunuzu düzenleyin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

278 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları