Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüz felci nedir? Yüz felcine karşı hangi önlemler alınmalıdır?

Yüz Felci

Yüz hareketlerini yapmamızı yüz siniri aracılığı ile sağlarız. Beyinden gelen hareket emirlerini yüz siniri, yüz kaslarına ileterek istediğimiz hareketleri yapmamızı sağlar. Eğer beyindeki veya yüz sinirindeki bazı hastalıklar bu iletiyi engellerse yüz felci oluşur ve yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kaybolur. Yüz felci tıbbi olarak fasial paralizi olarak isimlendirilir.

Yüz felcinin nedeni tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte beyinle beyin sapı arasındaki veya beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Beyin-beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri genellikle beyin kanamasına bağlıdır ve nöroloji bölümünde incelenirler. Bu nedenlerle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir. Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felci denir.

Yüz felcinden korunmak için dışarı çıkarken ani ısı değişiminden korunulmalıdır. Eğer yüz felci geçirildiği anlaşılırsa acele bir doktora gitmek kalıcı hasarları önler. Hastanın yüzünü hareket etmesini sağlayacak sakız çiğneme, ayna karşısında gözü kapatıp açma, gülme, kaşları havaya kaldırma gibi basit egzersizler iyileşmede destekleyicidir.
  • Paylaş