Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yüzde piercing olması iş hayatında profesyonel olmayan bir görünüme neden olur mu?

Bence bu konu çalıştığınız şirkete ve yapılan işin türüne göre değişir. Bana kalsa bu en son sorun olacak şeydir. Çünkü ben iş hayatında insanları ne giyimleri ile ne de görünümleri ile değerlendiririm. Esas değerlendirme kriteri bence kişinin meselelere bakış açısıdır.
Yüzünde piercing olmayan ve yaptığı işe ya da hayata bakış açısı nedeni ile neredeyse hiç bir işe yaramaz çok insan var. Bunun yanı sıra tersi de bir miktar var.
Ancak, iş hayatında bazı durumlar vardır ki, o ortamlarda belli kurallara uygun davranmak ya da mümkünse göze batmayacak biçimde bazı kurallara uymak gerekir. Zaten kişinin bakış açısı bahsettiğim düzeyde ise bunu kendisi görür ve uyum sağlar.
Bunun dışında insanların görünümü, tercihleri veya tarzları kendilerini ilgilendirir. Hatta bazı şirketler özellikle sıra dışı özellikler taşıyan insanları tercih ederler. Türkiye'de bu tarz şirketlerin sayısı az ama gün geçtikçe artmakta, ve bence bu iyiye işaret bir durum.
  • Paylaş
Ben olsam öncelikle şöyle ayırırım:
  • Ofiste çalışan ve müşterilerle, yetkili makamlarla muhatap olmayan personel istediği gibi giyinebilir, istediği piercing ve dövmeyi taşıyabilir.
  • Yetkili makamları, müşterileri ve diğer partnerleri ziyaret eden, onlarla muhatap olan personel benim mesleğim gereği çok abartılı olmasa da mümkün mertebe resmi giyinmelidir.
Bir çok kurum böyle düşünmeyecektir tabii. Kurumların çoğunda burnunuza ya da dudağınıza takacağınız bir halka profesyonellik dışı görünecektir ama burnunuza takacağınız küçük, zarif (mesela ufak bir taşlı) hızma profesyonel görünümünüzü etkilemeyecek hatta mücevher olarak algılanacaktır.
  • Paylaş

Bu konuda çok sıkıntı çekmiş biri olarak cevap veriyorum ne derseniz deyin bir iş için ilk izlenim çok önemlidir.Yüzümüzde olan herhangi bir şeyin zekamızla bir alakası olmadığını herkes biliyor.Ama yüzünde piercing olan birinin çalıştığı yerleri cafe,bar ya da fast food dükkanı olarak görüyoruz.


İnsanların bu konuya bakış açısını değiştiremeyiz.Ama iş görüşmesine giderken piercingimizi çıkarabiliriz.

  • Paylaş
Kurumsal şirketler problem çıkarabilir çünkü onların gelenekleri vardır. Giydiğiniz takım elbisenin rengi bile eleştirilir. Ama sizin yaratıcılığınız odaklı çalışacağınız yerlerde, digital ajanslar gibi (ilk aklıma gelen) problem yerine dilediğiniz yaşam tarzına sahip çıktığınız ve onu yaşadığınız için pozitif yönde etkilenebilirler de. Bu muhatap olduğunuz kişinin bakış açısı ve kültürü ile de ilgili.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

905 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları