Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uzay-Zaman bükülmesi nedir?

Genel izafiyet teorisine göre her cismin aslında çevresindeki uzay-zamanı büken bir kütlesi olduğunu ispatladı. Yani aslında harekete sebep olan şey kütle-çekimi değil uzayın bükülmesidir. Newton'un kütle çekim kanununun yanlışlığı ispatlanmasına rağmen, klasik fizikteki bu model cisimlerin hareketini çok yaklaşık bir hassasiyetle açıklar. Bu yüzden pratikte hala kullanılmaya devam etmektedir.
NASA uzay zaman bükülmesini ispat etmiştir.
science.nasa.gov/science-news/science-a... .
  • Paylaş
Zaman bükülmesi hareket halinde olan cisimlerin zaman boyutuna olan etkisidir. Aynı yaşta iki çocuktan birinin ışık hızıyla uzaya gönderildiğini düşünün. Giden çocuğa göre 1 gün sonra dünyaya geri getirilirse giden çocuk bir gün yaşlanmış olur dünyada kalan çocuksa 30 yaşında olur. Bu zaman bükülmesiyle açıklanır.
  • Paylaş
"Uzayzaman" nedir ile başlayalım. "Uzay" ve "zaman"ın tanımlarını ayrı ayrı günlük yaşantımızdan biliyoruz. Burada uzayı sadece yıldızlar, galaksiler gibi büyük ölçekte düşünmeye gerek yok. Etrafımızdaki her şey de uzayın bir parçasıdır.

Einstein bunların ayrı düşünülmemesi gerektiğini, birbirlerini etkilediklerini matematiksel olarak gösterdi, buna "uzayzaman" dedi, sonra bu kuram defalarca deneylerle de kanıtlandı.

Einstein kuramının (genel göreliliğin) belkemiği Einstein denklemi denilen bir denklem. Bir tarafında uzayzamanın geometrik yapısı, diğer tarafında da o uzayzaman içindeki maddesel yapı bulunuyor. Maddesel yapıyı denkleme koyup çözdüğünüzde geometrik yapıyı elde ediyorsunuz. Bu da size eğri bir uzayzaman veriyor.

Yani uzayzamana madde yönünde bakarsanız kütleli bir cisim orada duruyor, geometrik yönden bakarsanız cisim değil, eğri uzayzamanı görüyorsunuz. Sadece uzay olarak tahayyül etmek daha kolay olsa da bu eğrilik zamanı da etkiliyor. Pekiyi, uzaysal bükülmeyi nasıl gözümüzde canlandırabiliriz? Gergin bir çarşafa ağır bir top atın, çarşafı büker. Genel görelilik kullanarak topu görmeseniz de (görünmez top olsun) çarşafın eğriliğinden ne kadar ağır bir topun çarşafa koyulduğunu bilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1069 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları