Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zaman diye bir şey var mıdır? Zaman yolculuğu mümkün müdür? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

zaman diye birşey boyutsal bir olaydır. Uçaktan hiç otobanda hızla seyreden otomobilleri gördünüz mü?
  • Paylaş
1

Ahmet Torun, O olayın zamanla alakası yok. Hız farkından kaynaklanıyor. Ama aşırı hızlarda zaman oynayabiliyor. NTV BLM dergisinin bu ayında birisi buna benzer bir soru sormuş. Zaman izafidir; ama bunu yaşamak için ışık hızına yaklaşmak gerekir.

Bence zaman diye bir boyut yoktur. İnsan zihninin oluşturduğu bir tanımlamadır zaman. İnsan beyni olayları oluş sırasına göre kaydettiği için eski ve yeni kavramı oluşur. Böylece zihnimizde zaman kavramı oluşur. Hiç bir yolda ilerlemekte olduğumuzu değilde sadece bir odada olduğumuzu düşündünüz mü? Odadan girenler ve çıkanlar var. Oda da olanlar hafızamıza kaydediliyor ve bizim zihnimizde oluşan zaman kavramı ortaya çıkıyor.
  • Paylaş
1

Ahmet Torun, O zaman yaşlanmıyorsun ve ölmüyorsun da. Zaman değişimi sembolize eden bir kavramdır. İlle de saat ve dakikalar, olaylar olarak düşünmemek lazım.

katılıyorum ben de zaman olduğuna inanmıyorum. Ama seninde dediğin gibi insan beyninin kaydetme olayı... İnsanın beynini insani boyuttan metafizik boyuta çekersek kaydetme olmaz...
  • Paylaş
Zaman sadece bu evrene özgü bir kavramdır.
  • Paylaş
zaman yoktur demekki yolculuğuda yoktur
  • Paylaş
zamanda ileri gidebiliriz ama geri gidemeyiz. Hız arttıkça zaman yavaşladığı için ışık hızıyla 10 yıl giderseniz, dünyada 1000 yıl geçmiş olur.Işık hızıyla giderken zaman durur yani hız zaman grafiği hız doğrusuna parelel olur eğer zamanda geri gitmek istersek ışıktan hızla gitmemiz gerekir eğer ışık hızının karesi hızda gidersek zamanda ışık hızıyla geri gideriz.
  • Paylaş
Ama şöle bişide var eğer zamanda geri gidebilseydik gelecekten bugüne gelmiş olmazmıydık ? :D
  • Paylaş
zamanda geriye zaten gidiyoruz. Çok çok güçlü bir teleskopia uzayın derinliklerini tarayıp oradaki bir gesegene odaklanabilseydik. Oradaki bir medeniyet, tüm detayı ile görebilirdik ama o gezegendeki gördügümüz hayat kesidi bugün belki milyonlatca yıl önce yok olmuştur. Ne dersiniz azcık geriye gitmedikmi ?
  • Paylaş
Zaman diye bir şey yoktur...sonsuzluk vardır... Bunu yüce ALLAH Kur'an- Kerim dede açıklamıştır..zaten mantık olarak ezeli ve ebedi ALLAH varsa sonsuzluk yani zamansızlık vardır......zaman yolculuğuda imkansızdır..sadece ALLAH ın diledikleri hariç... Unutmayın zaman yoktur...sonsuzluk vardır...zaman yolculuğu gibi fikirler de boştur... Eğer zaman yolcuğunu bulduk derlerse günün birinde, bilin ki o, ÍŞÍNLANMADÍR!!! Her canlı bir an içerisinde yaşar ve ölür... Şu anda dünya savaşı yaşanıyor, hatta şu anda öldük bile, şu anda Nebi Muhammed doğdu, şu anda Nebi İsa doğdu, şu anda Nebi Musa denizi ikiye ayırıyor, ve şu anda kıyamet koptu... Unutmayın...zaman yoktur...sadece mühlet vardır... ;)
  • Paylaş