Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zaman kavramını insanlar mı yarattı yoksa zaman zaten vardı da insanlar mı keşfetti?

Zaman uzaydaki nesnelerin birbirine olan göreceli hareketinin dünyadaki bir gözlemci tarafından yapılan hız ölçümüdür, hareket hep vardı ama insanlar onu ölçtüler ve zaman ismini verdiler.
  • Paylaş
Zaman; etki ettiği noktada vardır. Etkisiz süreçlerin, değerleri evrede sıfırdır. Bir taşı, bir balığı, bir dünyayı düşünün geçen zamanın üzerinde etkisi yok ise bu nesneler ve/veya canlılar için zaman evrende sıfırdır. Etkisizdir yani. Bu nedenle o boyutlarda veya evrenlerde zaman kavramı ve gereği yoktur. Bu maddenin kendisi içindir tabii. Hız, sürat, mesafe ölçümlerinde yine kullanılabilir.

Bu bağlamda ele alacak olursak; zaman kavramı insanlar için vardı zaten, Şaman (@chamacon) 'da dediği gibi keşfettiğimizde onu ölçmeye ve kaydetmeye başladık sadece.
  • Paylaş
Bence zaman var fakat zamanı birikimli bir olgu olarak ele alan bizleriz. Zamanın, anların üstü üste binmesiyle ilerliyor olması tamamen bizim kuruntumuz gibi geliyor.
  • Paylaş
Bilimsel olarak ele aldığımızda Genel Göreliliğe göre zaman Big Bang ile oluşmuş bir boyuttur. Bu şekilde ele alacak olursak zaman zaten vardı insanlar keşfetti diye cevaplanır.
Ama zamanın ne olduğu sorusu halen tam olarak cevaplanamamıştır.
  • Paylaş
Zaman kavramı insanın bir keşfidir. Kavram olarak baktığımızda insan ürünüdür.
Yani insan var oldukça zaman var olacaktır.zaman insandan bağımsız bir şey değildir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

459 Görüntülenme12 Takipçi5 Yanıt