Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zamanda yolculuk kavramı mümkün mü?

Ama tarihin izlenebilmesi mümkün, teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekiyor.Düzenle

Şimdi nereden başlamalıyım tam olarak bilemiyorum ama en basit şekilde anlatmam gerekirse;

Zaman dediğimiz kavram, ölçülebilen şuan dünya üzerinde atomik saatler ile takip edilen ve objektif olarak ispatının henüz mümkün olmadığı bir konudur.


Einstein'nın izafiyet teorisine baktığımız da hepimizin duymuş olduğuE=mc² formülü ile karşılaşırız. Bu formül'ü basit şekilde incelersek;

E = Enerji

M = Kütle

C = Hız (Işık hızı)


Şeklinde bir formül karşımıza çıkıyor. Şimdi hepimizin bilim kurgu filmlerinden bildiği ışık hızı, tahmin ettiğimiz gibi takıldığımız konudur.


Bence; İnsanın ışık hızına çıkabilmesi için ışık olması gerekmektedir. Bilimsel olarak ölçülen ışık hızı değeri; 299.792.458 metre/saniyedir.

Bu hızda insan bedeninin bütünlüğünü korumasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle ışığa dönüşmesi yani moneküler transformasyondaki gibi ayrışması gerekmektedir.


Zaman hayatımızdaki kaotik bir dinamik olduğundan, uzay-zaman sürekliliğini bozabileceğine inanıyorum. Kaotik bir dinamikten kastım, ilk haline çok hassas değerlerle bağlı ve devamlılık halinde en ufak bir müdahelenin bile bütün sistemini bozabilecek bir yapı türüdür. Yani zamanı bükerek, yaşanan ve değiştirilen her olay bir sonraki bağlı olayın etkisini veya kendini değiştirir. Bu konuyu biraz daha derinleştirecek olursak;


Bu konuyla ilgili bilim dünyasında verilen büyük baba paradoksu diye bir örnek vardır. Özet; Bir genç 1968 yılına geri gidip büyük babasını vurduğunda olay bir çeşit paradoksa dönüşüyordu.


Kısaca açıklayacak olursam;

Kolay anlaşılması için 1968 zamanındaki dünyaya A diyelim, 2012'deki günümüz zamanına da B diyelim. Öncelikle bu kişi hiç bir şey yapmasa bile A zamanında bulunması bile uzay-zaman sürekliliğinde olmaması gereken bir kitlenin, olmaması gereken bir zamanda var olması sonucu kaotik yapıyı bozacaktır. Kelebek etkisi gibi düşünebilirsiniz. A zamanında farkında olmadığınız tüm eylemler, sizin için B zamanını şekillendirecektir.


Bence; Zaman yolcusunun A zamanı diye tahmin ettiği yer aslında B zamanındaki farklı bir paralel evren de olabilir. Bu nedenle, olayların seyri A zamanı içerisinde sadece kendisi için değişecektir.

Şimdi bu kişi A zamanında büyük babasını öldürürse, babası hiç var olmayacak. Doğal olarak kendisi de B zamanında hiç var olamayacak. Bu gerçekleştiğinde, kendisi de hiç bir zaman B zamanında zaman yolculuğu yapmamış ve nasıl yapıldığını bilemeyecek. Böylece A zamanı artık onun tek zaman gerçekliği olacak ve bu da paradoksumuzu oluşturacaktır.


Einstein, ışıktan hızlı hiç bir maddenin hareket edemeyeceğini savunmaktadır fakat şu an uzaydaki kara deliklerin çekim gücü o kadar yüksektir ki ışığı bile hapsetmektedirler.


Bence; eğer insanı ışık hızında ilerletebilecek bir teknoloji geliştirilirse bu kara deliklerin de içinde olduğu gibi süreçten sonra zamanda hareket edebiliriz.


Zamanda kısa sıçramaları ise benim anladığıma göre; izafiyet teorisindeki hız farkı sonucu oluşan zaman farkında yaptığımız ve gördüğümüz şeyler üzerinde uygulayabiliriz. Bunun dışında zaten gelecek henüz etkenlere göre şekillenmediği için hangisinin bizim için doğru gelecek olduğunu ön görüp buna göre zamanda ileri gitmek bana daha uzak bir düşünce gibi geliyor.


Çünkü gelecek sürekli değişiyor, her etki, benim bu yazının her harfini eklemem, sizin bunları okumanız, artık şu andan itibaren hayatınızda yeni öğrendiğiniz bilgiler var olacaktır. Bunu değiştiremezsiniz veya zamanı geri alıp bu yazıyı okumadığınız zamana geri dönemezsiniz. (Şimdilik)


Olayın asıl derini kuantum fiziği ama şimdi o konulara girersem bu yazı okunabilirliğini kaybeder. Bilimsel terimler arasında anlamsızlaşır.


Hepinizin bildiği gibi bunlar bilim dünyasının şimdiye kadar elde ettiği bilgiler doğrultusunda ulaştığımız son değerlerdir. Değişebilir, gelişebilir ve yeniden yorumlanabilir değerlerdir. Bilim de bildiğiniz gibi ispata dayalıdır.


Herşey zamanla anlaşılır. :)


Saygılarımla.

  • Paylaş