Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zamanımı iyi değerlendiremiyorum, gün içinde işlerim bitmiyor. Zamanımı nasıl verimli kullanabilirim (daha iyi yönetebilirim)?

Düzenli yapmak genelde zordur. Yani ömür boyu sürmez ama bir süre için sabahları her zamankinden biraz daha erken kalkın. Vücudunuzun uzun zamandır almadığı nefesi aldırabilecek bir spor yapın, 20-30dk. (koşmak, plates, yoga gibi) Sonra ılık bir duş alın. Sonra bir kahvaltı ve bir fincan kahve. Şimdi günü planlamaya hazırsınız :))
 • Paylaş
Bu konu hemen herkesin yaşadığı bir sorun haline geldi ne yazık ki.. Ancak önem-öncelik matrisini kullanarak işlerinizin önemi ve aciliyeti konusunda ön bir taslak çıkarabilirsiniz. Böylece işleriniz listelenmiş ve bir sıraya girmiş olur. Ayrıca detayda kaybolmamak adına Zihin Haritası tekniğini kullanmak büyük resmi görmeniz açısından faydalı olacaktır. Bunun için de ufak bir google araştırması yapabilirsniz. Zihin Haritası (TONY BUZAN) :Düşünceleri oluşturmak, görselleştirmek, tasarlamak ve sınıflandırmak ile birlikte, bilgiler arasındaki anlamsal ya da diğer bağlantıları gösteren bir diyagramdır.
Her zaman mümkün olmasa da sadece o an yaptığınız işe odaklanmanız ve aklınızın diğer işlere kaymaması gerekiyor. (Bazen çok kısa süreli yerinizden kalkmanızı gerektirecek bir şey bile olabilir. Ya da diğer bir işi yaparsanız kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir durum.) Bunu kişisel olarak değerlendirmeniz gerekiyor matrisinizde. Dikkat dağıtıcı etkenlerin neler olduğunu gözden geçirip kendinizi bu alanda da geliştirebilirsiniz. Bazı çok ufak detaylar odaklanmamızı bozabilir ve yeniden odaklanmamız için vakit kaybı oluşturabilir.
Son olarak güne sabah değil, geceden başlayın. Uyumadan 10-15 dakika önce zihninizi sabahki program için hazırlayın.

 • Paylaş
 1. Planlı olun: Yapılacak işleri önceden planlayarak düzen altına almak gerekir. Günlük ve haftalık planlar hangi işlerin hangi sırayla yapılacağını belirler. Ayrıca hiç bir iş de atlanmaz.
 2. Daha verimli olduğunuz saatleri belirleyin: Daha verimli olduğunuz saatlerde, dikkat gerektiren işlerinizi daha kısa sürede bitirebilirsiniz. Aksi taktirde, bu tür işlerin bitmesi daha uzun sürecek ve bu da diğer işlerinizin aksamasına neden olacaktır.
 3. İşlerinizi yarım bırakmayın: Tamamlanmamış ve ertelenmiş işler birikecek ve daha sonra yine önünüze gelecektir. Bu da diğer işlerinizi yapmanızı engelleyecektir.
 4. Telefon sohbetlerini uzatmayın: Telefon sohbetlerini uzatırsanız hem konsantrasyon kaybı yaşarsınız hem de zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
 5. Düzenli mola verin: Düzenli olarak mola vermek iş verimini arttırmaktadır. İş başında daha çok vakit geçirmek daha çok üretim anlamına gelmez. Mola vermeden çalışılması durumunda hem daha çok yorulacak hem de daha az iş üretilecektir.
 6. Sosyal medyadan uzak durun: Sosyal medya zamanın en büyük düşmanlarındandır. Sürekli güncel ve dikkat çekici olması sayesinde uzun vakitler harcanmasına neden olur. İş yerinde sosyal medyayla bağlantınız kesik olmalıdır.
 7. Çalışma ortamınız düzenli olsun: Aradığınız herhangi bir evrak ya da eşyaya hemen ulaşamazsanız işinizi bırakıp onu aramanız gerekir. Bu da yaptığınız işin aksamasına neden olur. Her seferinde aramaya vakit harcamamak için düzenli bir çalışma ortamı sağlayın.
 8. Detaylarda boğulmayın: Detaylara girmeye gerek olmayan, önemsiz, küçük ayrıntılara fazla vakit ayırmayın. Bu, hem size fayda sağlamayacaktır hem de zamanınızı boşa harcamanıza neden olacaktır.
 • Paylaş
Kendinize her gün yapacağınız işleri içeren gerçekçi bir liste yapın. Sıralamayı optimize etmeye çalışın. Mesela hem bankaya hem de eczaneye gitmeniz gerekiyorsa iki eylem listede arka arkaya olsun. Gün biterken de listenizi kontrol edin.
 • Paylaş
İşlerinizi belirleyin, gerekirse gruplayın ve onlar için özel vakitler belirleyin. Böylece o işin ne zaman yapılacağını bilirsiniz ve kafanızı onunla meşgul etmezsiniz. Örneğin, benim salı akşamım ders çalışma akşamım, çarşamba akşamım kültür sanat akşamım, pazar kahvaltı sonrası da ev işleri zamanım. Bu 3 aktivite için kafamı hiç yormuyorum çünkü halledilecekleri vakitler belli. Bende işe yarıyor, tavsiye ederim.
 • Paylaş
Önce fiziksel olarak hazır olun, uykuyu almış olmak gibi. Sonra da zihniniz plan yapmaya hazır olsun, öncelikle yazabilirsiniz günlük programınızı ve aynı yerde olanlarlar gibi çeşitli ortak özellikleri ile gruplayarak iki eylem arası vakit kaybını ortadan kaldırabilirsiniz. Bir süre sonra yazmak yerine düşünerek bunu yapabildiğinizi fark edeceksiniz. Sürekli bir sonraki adımlarınızı düşünüp en kolay ve verimli nasıl halledeceğinize karar vermelisiniz. Fikriniz değişebilir, ne kadar çok üzerinde düşünürseniz okadar iyi. Ayrıca zaman kaybettiren şeylerden hızla uzaklaşmalı, seri hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Örneğin giyinip çıkmak için 10 dakikadan fazla zaman harcıyorsanız 'oyalanıyorsunuz' demektir. Ayrıca yardım almayı ya da delege etmeyi öğrenmelisiniz, herşeye yetemezsiniz.
 • Paylaş
Yapmanız gerekenleri planlayın. Öncelikle yaptığınız eyleme göre zaman dilimlerine ayırın., işlerinizi hedeflediğiniz vakti aşmadan hatta önce bitirmeyi hedefleyin. Gün içinde ekstra zaman harcamanız gereken bir durum olursa ona da vaktiniz kalmış olur.Asla, programa dahil olan işinizi sonra yaparım deyip es geçmeyin.Sonrasında hem aksaklık yaşarsınız. Hem de yapmanız gerekenleri zamanında yetiştiremezsiniz. Duruma göre günlük yada haftalık çalışma planı yapın çok işe yarar.
 • Paylaş
Post it kullanın. Saat ve işleri yazın. Düzelecek .
 • Paylaş
Bence ozellikle ogle oncesi vakitleri iyi kullanmali erken kalkan yol alir hesabi.. Oglenden sonraya kalan isler ise genelde yarim isler oluyor tecrübeyle sabit (:
 • Paylaş
Uzun zamandan beri var olan bir sorun değilse zamanla düzeni yakalarsınız diye düşünüyorum. Herkesin yöntemi farklıdır. Ama kimse sizin yaşadığınız her şeyi bilemez. Yöntemler tutmaz. Kendi zaman yönetiminizi en iyi siz oluşturursunuz. Yapabilirsiniz. Tabii stresin artmaması dileğiyle.
 • Paylaş
Planlama yapmak lazım. Fazla oyalanmamak ve sistemli pratik çalışmak lazım. .
 • Paylaş
Uyku süresini azaltarak ve biraz egzersiz yaparsan iyi olur
 • Paylaş
Erken yat, erken kalk. Uykunu iyi alabileceğin bir ortam hazırla. Günlük, haftalık vs planlamalar yap ve planlarına uy. Dinlendirici aktiviteler yap. Gereksiz uğraşlar ve bitmeyen geyik muhabbetlerinden uzak dur. İşlerini daha kısa sürede bitirmeni sağlayacak pratik çözümler üret. İsteksiz veya yorgun olduğunda çok mecbur değilsen iş yapmada ısrarcı olma verimsiz olursun, istekli olabileceğin işlere yönel veya dinlendirici faaliyet yap. Yeterince bilgi ve tecrübenin olmadığı konularda uzmanından yardım al. Göremediğin bir eksiklik yada hata varsa ısrarcı olma daha sonra dene. Yaşam disiplinini ve sağlığını olumsuz etkileyecek alışkanlıklardan ve durumlardan (alkol, gece hayatı, stres) kurtul.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

615 Görüntülenme12 Takipçi13 Yanıt