Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zaten zorunlu kılınmış olan Din ve Ahlak Bilgisi olarak verilen Sünnilik dersinin yanı sıra seçmeli Kuran dersleri de geliyor. Sizce de Tevrat, İncil, Alevilik hatta seçmeli evrim dersleri de alternatif olarak sunulmalı değil mi?

Madem laik ve eşitlikçi bir eğitim sistemimiz var; bu tür derslerin de seçmeli olarak verilmesi gerektiğine inanıyorum. Ve bu dersi alanlara öğretmen ve öğrenciler tarafından herhangi bir baskı unsuru oluşturulmaması gerekiyor. Ki bana kalırsa din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de (çoğunlukta sünni öğretileri bulunduğundan dolayı) seçmeli olarak verilmelidir. İsteyen öğrenciler alsın. Sonuçta herkes aynı mezhep ve din görüşüne sahip değil.
  • Paylaş
Ben bu ülkede din dersinin zorunlu olmadığını gören son nesildenim, bir süre sonra zorunlu hale getirdiler sanırım orta 3'deydim. Din ve ahlak hakkında öğretilebilecek  o kadar şey dururken bize Arapça dua ezberletmeye başladılar. Ezberlemedim tabii, her sene bütünlemeye kaldım dinden yine de ezberlemedim. "Marifet mi?" diyeceksiniz. Ateistseniz evet. 

Neyse ben din eğitimi verilmesin demiyorum, dinlerin tarihleri anlatılabilir, dinlerin içerikleri anlatılabilir, mezheplerin farkları objektif bir şekilde anlatılabilir, genel ahlak kuralları anlatılabilir, nasıl iyi ahlaklı bir insan olunabileceği anlatılabilir. Tamamı tarafsız bir şekilde yapılabilir. Hayır ama öyle yapılmıyor, Din Bilgisi ve Ahlak dersinin içeriği Sünniliğin kuralları ve duaları. 

Madem zorunlu bir şekilde Sünniliğin kuralları dersi var aynı şekilde diğer mezheplerin ve hatta diğer dinlerin kuralları da seçmeli olarak anlatılmalı. Sonuçta bu ülkede %30-40'da alevi yaşıyor ayrıca 1,5 milyon kadar da  gayrimüslim var. Bir de ateist insanlarımız var, hani İslamiyet hoşgörü dini ya çoğunluk Sünni diye ateistler de zorunlu din dersi almamalılar. Onlar boş mu dursun? Kesinlikle hayır, onlara da Darwin'in "Türlerin Kökeni", evrim teorisi üzerine daha derinlemesine şeyler öğretilebilir.

Seçmeli Kuran dersine gelince, Kuran kurslarını, laik eğitim verildiğini varsaydığımız okullara taşıyan bir uygulama. Seçmeli Kuran dersi yerine PISA araştırmalarına göre dünyada sadece Meksika'dan daha iyi olan eğitim sitemimizi düzeltmeye uğraşmak gerekmez mi? Eğitimde çok iyi olan İskandinav ülkelerinin eğitim modellerine bakılıp ülkemize uyarlanmaya çalışılamaz mı?

Dershanelere muhtaç bir eğitim sistemimiz var. MEB ben öküzüm eğitemiyorum diyor ve dershanelere onay veriyor. Bir yandan da ilkokullara kadar Kuran kurslarını sokmaya çalışıyor. Bu resmen diğer nedenlerin yanında 80'lerde radikal İslamcıların simgesi olarak türeyen türbanın artık ilkokullara kadar sokulması için bir strateji. Bugün mollalığın da önünü açtılar. @Sevgiseli yakında senin de başını bağlar ve öğretmenlik yapmana izin vermezlerse şaşırma...
  • Paylaş
5

Sevgiseli, Ne başımın bağı ne de öğretmenliğim için kimseden izin almam!

Şaman, Zaten ben de kadınlarımızın kimseden izin almadan yaşamaya devam etmesi gerektiğini savunuyorum. Halkın (senin de) dini duyguları kullanılarak ilkokullara sızdırılan türban ama, beni ürkütmüyor değil. Anlaşılan sizleri ürkütmüyor. Ben sakal bırakırım, kadınlar iş dünyasından çıkınca değerimiz de artar, benim için hava hoş ama sizlere ne olacak?

Sevgiseli, Ben sakal bırakırım demiş ya ha ha bukalemun musun sen :))

Şaman, Ne alakası var, ben desteklemiyorum senin gibi ama şeriat gelirse bırakırım tabii ki sakalımı...

Sevgiseli, anlaşıldı zaten :)

Düşünüyorum da @chamacon aslında haklısın, sadece Kur'an seçmeli ders olmamalı. Laiklik diyorsak diğer dinlerde seçmeli ders olmalı, hatta bu dersleri almak istemeyenlere de altarnatif sunulmalı. O zaman dar düşüncelerden kurtulabiliriz. Yalnız takip ettiğime göre TBMM'de bu tasarıyı sunan AKP değildi. MHP'idi ama AKP ise destekledi, normalde siyasetle ilgili yorum yapmayı pek sevmiyorum ama bu gerçek, CHP'den Muharrem İNCE kürsüde "bunu oy almak için yapıyorsunuz, zaten var olan yasa ile bunları seçme dersi yapmak mümkün dedi." Bence burada haklı, var olan yasa din eğitimleri seçme dersi olarak kabul edileceğini söylüyor, sadece islam diye bir sınırlandırma yok, kanuna belirtilerek konmasını bende anlamış değilim.

Alevi, Sünni, hristiyan, yahudi ve inanmayanlar için, seçmeli ders olarak kalmalı. Bir ermeni mahallesindeki okulda zorla islam dinini anlatmak akla kar değildir. Kişi kendi dinini seçip eğitimini almalıdır.

Ve dediğin gibi, din derslerini sadece bilgi amaçlı verilmelidir. Çoğunluk içindeki azınlığı ezmemek için...
  • Paylaş
Laiklik ile din eğitimi aynı kapsam da değil bence. sebeplerim var, din öyle etkili bir unsur ki insanlar uğruna bellerine bomba bağlayıp intihar edecek kadar bağlanabiliyorlar. örnek çok uç gözükse de gerçek hayatta bunlarla çok kez karşılaşıyoruz, tüm dünya savaşlarının temelinde yatan unsur para ve din değil değil mi?

Din eğitimi, devlet laik bir sistem de olsa bile devlet tarafından verilmeli ama halkın talep ettiği her din eğitimi verilmeli sadece Türkiye özelinde İslamiyet değil. Yahudilik, Hristiyanlık yada İslamiyete ait diğer mezhep eğitimleri de verilmeli ve bu eğiticilerin akademik eğitimlerini tamamlamış bilgili bilim insanlarından olması gerekli. yani teologlar tarafından verilmeli bu dersler.

Ne idüğü belirsiz Kur'an kurslarında yada mahalle aralarında apartman dairelerindeki bekar odalarındaki abiler, ablalar diye adlandırılan hiç bir kanun ve yasaya tabi olmadan kurs ve din eğitimi veren hücrele evleri cemaatlere piyade yetiştirileceğine devletin okullarında bilimsel olarak Kur'an, İncil, Tevrat ve tüm mezheplere ait eğitimlerin verilmesini destekliyorum ve bu önergeyi veren MHP milletvekillerine teşekkür ediyorum.

Teşekkür ediyorum çünkü; 4+4+4 kanun tasarısında Kur'an eğitimi yoktu bile MHP'nin teklifi ile en azından okullarda alacak bu çocuklar eğitimi ve belki de cemaatlerin tuzaklarından kurtulacaklar bu sayede. AKP ye kalsa din eğitimine gerek bile yok çocukların geleceklerini izbe dershaneler de cemaatlere bırakmak için yol arıyor belki de tam bilemiyoruz bunu.

Başbakan dershaneler kapatılacak diyor, o dershanelerin yarısından fazlasının cemaatçilerin ait olduğunu ve asla kapatmaya gücünün yetmeyeceğini bilmiyor mu sizce?
  • Paylaş
4

Penelope, Resmi ideoloji tam gaz empoze edilsin, farklı fikirlerin oluşumu engellensin yani?!

Hakan, pkk gibi marksist! bir örgütün kendi dilimizde ibadet etmek istiyoruz diyerek çadırlarda millete namaz! kıldırmasından sa resmi idelojiyi tercih ederim en azından girecek kazığın boyunu bilirim.
din böyle tehlikeli bir şey işte.

ayrıca adına ideoloji denen hertürlü oluşumun karşında olmak gibi bir yapım var resmisi de farklısı da umurumda değil. ben ideolojiler üretilmesine karşıyım.

ha! eğer bundan kurtulmak mükmün değilse, 3 kuruşluk akıllarıyla emerpalizm, başkan,çözüm,özeleştiri,feodalite,halk,emek,ajan gibi kilişe kelimelerle üretilmiş çakma ideolojiler yerine resmi ideolojiyi elbette savunurum. dedim ya girecek kazığın boyunu bilmekte fayda var.

Penelope, Ee siz Sivil cuma hakkında bu kadar derinlemesine ve doğru bilgilerle(!) bana gelirseniz diyebileceğim bir şey kalmaz, konuşarak kendimi yorup, yıpratmama gerek yok. Ben anladım sizi, ama sizin anlamanızı beklemiyorum, iyi günler dilerim... :)

Hakan, walla ne derseniz deyim markisizm le cuma namazını yanyan getiridiği aşikar olan bir eylem de hiiiiç bir ek bilgiyegerek yok. bu pkk nın halka atmaya çalıştığıdin kazığıdır ve boyu belli değildir. eğer yazdıklarımdan bunu anladıysanız doğru anlamışsınız.. iyi günler dilerim bende:))

İnsanların kendi dinlerini yaşamalarına elbette saygı göstermek lazım aynı şekilde onların da bu konuda farklı düşünenlere saygıları olmalı ve dayatma yapılmamalı. Madem ki anayasa da; T.C. devletinin dini islamdır maddesi kaldırıldı, laik bir devlette yaşıyoruz, o halde zorunlu islamiyet dersi kaldırılmalı aksi taktirde laiklikten söz edilemez...

Genel kültür açısından tüm dinler anlatılırsa amenna! Fakat din kültürü adı altında islam kültürü verilirse yalnızca; bu konuda sıkıntı var demektir.

Eğitimde resmi ideoloji istemiyoruz! (en azından ben kendi adıma bir öğrenci olarak ideolojik eğitime karşıyım) farklı düşüncelerin oluşmasını engelleyen, özgür düşünceli ve sorgulayan bireyleri bu düşünceleri yüzünden toplumdan, insanlardan dışlanmasına neden olan tüm kurallara, kanunlara, ideolojilere, görüşlere karşıyım.

Bu ülkede farklı inanıştan insanlar var. Kimisi bunu dile getirir, kimi çekindiğinden, dışlanma korkusundan veya insanların yaftalamalarından dolayı (yani mahalle baskısından dolayı) dile getiremez veyahut yaşayamaz. Neden insanlar düşünceleri ve inanışları yüzünden dışlansın?! Neden kişi sırf inanışı farklı diye ötekileştirilsin?!

Din dersinden muaf tutulmak istediğinde öğrenci; elbette dikkat çekecek ve insanlar tarafından etiketlenecek.

Eğer ki din kültürü hocam bana inanışımı tüm sınıf içinde sorma cesaretinde ve saygısızlığında, yargılar gibi soruyorsa ve ben buna cevap vermek yerine 'bu kimseyi ilgilendirmez' gibi kaçamak bir cevap vermek zorunda hissediyorsam burada sıkıntı var demektir. Din kültürü dersi, hocaların bilgisizliği ve memur zihniyeti, yobazlığı öyle bir hal almış durumdaki insanların inanışlarını yargılama gücünü hissedebiliyorlar kendilerinde.

Ben; 'bütün dinler hakkında bilgi verilmeli' dediğimde bana 'hepimiz müslümanız, müslüman olmayan varsa bu dersten çıkmakta özgür, başka dinleri öğrenmeye gerek yok, öncelikle kendi dinimizi öğrenmeliyiz' gibi sözlerde bulunuyor ve bu doğrultuda düşünüyorsa burada, bu ülkede laiklikten söz edilemez!

Demiş olduğum gibi başka dinler hakkında bilgi verildiğinde -şahsım adına söylüyorum- bir sorun olmaz, fakat bir dini dayatmaya son verilmeli eğer buna son verilmiyorsa; şu sözde laik anlayışlarını övmesin kimse! saygıdan bahsetmesin, özgürlükten, düşünce özgürlüğünden bahsetmesin!

Can dündar güzel bir yazı yazmış bu konuda paylaşmak isterim bunu da.. inploid.com/post/can-dundar-din-dersi-d...

Bu yazıda en çok beğendiğim kısım; bu derslerde dünya dinlerinin, farklı mezheplerin, değişik inançlara saygının öğretilmesini beklemek, milli güvenlik dersinden vicdani ret eğitimi beklemek kadar safdillik olurdu.
  • Paylaş
Evrim derslerini bırakın seçmeli ders olarak okutmayı. Günümüzde zaten gizliden zorunlu olarak okutuluyor.

Tevrat incil hakkında detaylı araştırma yaptım fakat emin olun Kuranın bambaşka bir sırrı var. Peki nedir o sır?

Kuran defalarca aklımızı kullanmamızı, düşünmemizi ve kainatı nasıl okumamız gerektiğini bize öğütler. Bana bu şekilde yaklaşan herhangi bir kitap veya rehber söyleyebilirmisiniz?
  • Paylaş
Din

Kur'an, Tevrat, İncil dersleri almak isterdim. Hepsinden alacağımız dersler elbet vardır.
  • Paylaş
Tüm dinler seçmeli olarak öğretilmeli bence. 
hristiyanlar kilise açabilmeli, yahudi misyonerliğini yapabilmeli hatta biraz ileri gideyim satanist olan bile fikirlerini ifade edebilmeli ve taraftar edinebilmek için çalışabilmeli. sapkın inanışlarda bir noktadan sonra fikirden çıkıp başka canlılara zarar vermek gibi bir yönelme oluyor işte tamda bu noktada fiziksel olarak başkalarına zararı dokunduğu için verilen müsaadelerin hepsi son bulmalı. insan insana fikirle zarar veremez. müslümansan korkma senin fikrin doğru, hristiyansan korkma seninde fikrin doğru, ateistsen sende gel çünkü senin fikrinde sana göre doğru. tüm fikirler birey bazında değerlendirilmeli, fikirlerin toplum bazında doğruluğunu, kabul edilebilirliğini bile bireylerin yönelimlerine göre belirliyorsak fikirlerin doğruluğu bireylerin algılarına, vs, bağlı diyebiliriz.  

fikirler zarar veremez dedim çünkü eğerki senin dinin, senin fikrin başka fikre, başka dine karşı ayakta duramıyorsa ne güzel'ki belki daha doğru olana ulaşıcaksın. yok eğer doğru olan fikrim elimden gidecek diye korkuyorsan ve diğer inanışlara, inanmayışlara saygı duymuyorsan çok net belirtmek lazım ya senin doğru bildiğin şey yanlış, yada sen bu doğru hakkında hiç bir şey bilmiyorsun'ki doğruya karşı yanlışı galip getiriyosun.

hiç bir zaman anlamıyacam fikirlerden korkan insanları. fikir zararsızdır çünkü ya sizin yanınızdadır, yada sizi yanına alır. 
yalnız bırakmaz fikir.
  • Paylaş
Soru sormuşsunuz sadece cevap vereyim : DEĞİL.
Dünya üzerinde kaç din var? Nedir bu mantığın sebebi? Her din için seçmeli ders mi açılsın? Her mezhep, her kabile, her tanrı için hatta dinsizler için de .....
  • Paylaş
4

Şaman, Sanırım yanlış anlamışsınız, bence Dinbilgisi ve Ahlak dersi genel bir ders olsun ve Sünnilik dersi olmasın, zaten %40'ı alevi olan bir halkımız var. Seçmeli de olsa okullarımızda kuran kursu açılmasın.

Mehmet Hilmi Tutumlu, seçmelide olsa açılmasın derken?
tamam zorunlusuna bende karşıyım sunni müslüman olmama rağmen pek tabi başka inanca sahip birileri olabilir. size kalsa devlette seçmelide olsa kuranı kerim dersi olmasın, cemaatler zaten nefes alamasınlar. peki afedersiniz ama bu insanlar kuranı kerimi nerden öğrenip nasıl okuyacaklar? başka yerlerde kurs açılsın gibi bir şey söylemeyin lütfen onun seçmeli koyulan dersten ne farkı var? devlet hiç bir dinin arkasında durmasın diyen siz, cemaatler yaşamasın diyen siz. burda büyük bir çelişki var. yada hoşgörüden bahsedip imkanınız olsa islamı ortadan kaldıracaksınız!

Şaman, Her ne kadar okullarımıza türbanı sokmaya çalışan din tüccarlarını gayet antipatik bulsam da amacım sünnilerle din tartışmasına girmek değildi ki devam da etmeyeceğim zaten. Kaldı ki onlar özgürce at koşturuyorlar. Sorudaki amaç buradaki sünni olmayanların fikrini almaktı. Sünnilerin fikrini zaten biliyoruz...

Mehmet Hilmi Tutumlu, benim amacımda tartışma değildi sadece çelişkiyi dillendirdim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR