Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zeka geninin insanda X kromozomuyla taşındığı kesinleşti, yani XX kromozomlu kız çocuğunun zekasını annesinden almış olması % 50 ihtimal iken XY kromozomlu erkek çocuğunun zekası % 100 anneden gelmektedir. Bu durumda anasına bakıp oğlunu almamız gerekmiyor mu?

Atasözleri literatüründeki yanılsamalarDüzenle
Kriteriniz nesnel zeka ise oğlunu anasına bakarak alabilirsiniz. Zekanın 20 puan kadar arttırılabildiğine dair çalışmalar mevcut yine de başlangıç değeri çok önemli. Başta 80 IQ sahibi biri öncelikle kendi zekasını kendisi arttıramıyor, özel eğitimlerle zekası arttırılıp 100 IQ'ya eriştiğinde normal zeka sahibi oluyor. Eğer başta anneden bir 140 IQ gelmiş ise kişi zaten o zekayı kendi kendine geliştiriyor ve o 20 puanı edindiğinde dahi oluyor.
  • Paylaş
5

Çiğdem Çelik, Zekanın çok çeşitli tanımı var ama hangi tanımını ölçüt alırsak alalım DNA etkisi öncelikli bence .Platon'dan Nietzche'ye pek çok düşünür bunu anlamış ve değişık amaçlar için kullanmayı önermiştir.Hitler'i soykırıma götüren düşünceler silsilesi de bu şekilde başlamıştı.Ha zeka mutlak iyiye götürür mü o ayrıca tartışılmalı.

Şaman, Aksi bir şey yazmadım ki ☺

Çiğdem Çelik, Bu gün buraya yorum yazma gereği hissettim. Anasına bakıp oğlunu alma teorim iflas etti galiba. Özgecan'ın katilinin anasına ,babasına ,yedi sülalesine baksak ne mal olduğunu anlayamazdım herhalde :(

Şaman, Babası da beraber tecavüz etti diye okudum, şoför babaymış...

Çiğdem Çelik, Babanın durumu ortada zaten.Yanında olmasa bile çocuğunu alıp polise gitmek yerine suçu yok etmeye çalışıyor.Demek ki davranışlar aileden ediniliyor .Tırnakların arasındakalan DNA 'ları yok etmeyi düşünecek kadar zeki ama çaresiz bir kıza saldıracak kadar kişiliksiz bir varlık .Bu davranış biçimleri insanın doğasında var diyemiyorum çünkü batı toplumlarında bbizim gibi toplumlarla kıyaslığında minimum düzeyde.Ögrenilmiş davranış formları sanırım.

Hayir, gerekmiyor zira zeka göreceli bir sey, her sey dna degil. Besin, cevre ve hatta cocuk yasinda birine cok zekidir diye "bilinir" ise, cocugun zekasi %20-30 arasi artis gösterdigi deney ile sabit. Ayrica zeka ile akli birbirine karisrirmamak gerekiyor. Cok zeki insanlar cok aptal seyler yapti ve yapiyor bu dünyada . . .
  • Paylaş
1

Çiğdem Çelik, Halil , her şey DNA değil tabii ama bak sen de söylüyorsun DNA ile gelen zeka % 25- 30 gelistirilebiliyor diye.Demek ki DNA ile gelen zekayı baz alarak gelistirebiliyoruz.Var olanın üstüne ekleyebilirsiniz .Iste o temel erkek çocuklarinda anne tarafından atılıyormuş.Çevreye bir bakinca da bu iddianın doğruluğu gözlenir aslında.Bu arada sana ayrıca teşekkür ediyorum.Karşı düşüncede olsa ilk defa bir soruma yanıt yazılıyor :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

87 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları