Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zeki insanlarız vesselam. Dilimizi anlamak için bile 2 beyin gerekiyormuş.

Arkadaş bende diyom dünya dillerine neden bu kadar yatkınım meğer yetenek bende değil p dillerin basitliğindenmiş. :))
  • Paylaş
  Sonradan bizim dilimizi öğrenen için geçerlidir,gerçekten çok zeki bir millet olsak tüm bilim adamlarının türkiyeden  çıkması gerekirdi.
  Kendi dilini öğrenmeyen insan var mıdır? :))
  • Paylaş
1

Didem Kiraz, 'zeki bir millet olsak tüm bilim adamlarının türkiyeden çıkması gerekirdi.' cümlesi bana bilinçsiz ebeveynlerin zeki olsan tıp kazanırdın demesini çağrıştırdı. Sevgili Rukiye eğer Tarih'i araştırsaydın 8.yy'dan 12.yy'a kadar bilime, sanata, felsefeye yön verenlerin Müslüman bilim adamları olduğunu bilirdin..

"Dilimizi anlamak için iki beyin gerekiyor." çıkarımını nasıl yapmışlar anlamıyorum. Sadece Türkçe'de değil S+O+V dizilimine sahip tüm dillerde aynı şey oluyordur o zaman. Ayakları yere sağlam basan bir araştırma gibi görünmedi bana.
  • Paylaş
2

Ramazan Bilgin, eğer türkçeyi dil yapısı bakımından ingilizceyle karşılaştıracak olursak. ingilizcede de ekler vardır ama bu ekler türkçede olduğu gibi çok etkin değildir yani dilin kaderini belirlemez. ingilizcede her şey göz önündedir. bir bakışta anlarsınız fiili sıfatı zamanı . ama bizde ekler anlamı değiştirdiği için kökler sadece aracıdır. biz önce uygun kelimeyi buluruz ona göre yerleşim yaptırırz en son fiili söyledikten sonra zaman eklerini ekleriz.yani eklere bakıp kelimenin yeni anlamına da bakarız. benim diye başlayan bir cümlede ben sözcüğüne im iyelik eki geldiği için bana ait bir şey olduğun düşünürüz. her kelimede böyle düşünürüz. ingilizcede ise it is derken mine. sadece kelimelerii düşünürsünüz.

Ramazan Bilgin, açıklaması çok zor ama umarım anlamışsınızdır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

614 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları