Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyahiler neden koşu ve benzeri sporlarda çok iyidir?

Şu yazımda bu sorunun cevabını yer alıyor. Kopyalıyorum buraya da ..

Göbek deliğiniz nerede?

Siyahilerin koşuda, beyazların yüzmede başarılı olmasının sırrı, insanın ağırlık merkezi olan göbek deliğinde yatıyor olabilir.

ABD'nin Duke Üniversitesinden Adrian Bejan ve ekibinin yaptığı araştırma, göbek deliğinin ya da ağırlık merkezinin yerinin siyahi ve beyaz iki kişinin yüzme ve koşmadaki başarısını etkileyebileceğini gösterdi.

'International Journal of Design and Nature and Ecodynamics' dergisinde yayımlanan araştırmada Bejan, Batı Afrika kökenli atletlerin ağırlık merkezinin Avrupalı atletlerden belirgin şekilde daha yukarıda olduğunu, bunun da hızlı koşmada avantaj sağladığını belirtti.

Batı Afrika kökenli atletlerin Avrupalı atletlerden daha uzun bacaklara sahip olduğunu belirten Bejan, bunun siyahi atletlerin göbek deliğinin beyazlarınkinden ortalama 3 cm yukarda olmasına bağlı olduğunu vurguladı.

Daha uzun gövdeye sahip beyazların ise havuzda daha avantajlı olduğunu belirten Bejan, göbek deliği daha aşağıda olan beyazların bu şekilde yüzmede başarı elde ettiklerini söyledi.

Bejan, Avrupalıların gövdesinin Batı Afrikalılardan ortalama 3 cm uzun olduğuna dikkati çekerek, bu durumun Avrupalılara havuzda yüzde 1,5'lik hız avantajı sağladığını; Asyalıların Avrupalılar kadar uzun gövdeye sahip olduğunu, ancak daha kısa oldukları için hız avantajı elde edemediklerini de ifade etti.

inploid.com/post/gobek-deliginiz-nerede/

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1086 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları