Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zengin insanlar neden vergiden çalarlar? Bu açgözlülüklerinden mi kaynaklanır?

Resmen vergi kaçırmak için kurulan şirketleri konu dışında tutarsak ticaretin bir takım temel prensiplerini açıklamakta fayda olduğuna inanıyorum.
  • işletmeler kar amaçlı kurulur.
  • işletmeler belirsiz süreli kuruluşlardır
  • işletmeler istihdam ve üretim yerleridir.
  • işletmeler iktisadi hayatın temelinde yer alırlar.
  • işletmeler devletin gelir kaynaklarıdır.
  • işletmeler ülkenin gücüdür.

işletmeler le ilgili kısa tanımları çoğaltmak çok mümkün ama asıl amaca geri dönelim. Zengin insanlar neden vergiden çalarlar?


Bir kere yüklem yanlış ve kolayca provake edilir durumda, zengin ya da fakir vergi devletle kişi (tüzel kişilikler dahil) arasındaki erk ilişkisidir. Bir devlet neden vergi alır?


Devlet vergi alır çünkü devlet erktir yani güçtür. Sizin o devlette kazandığınız paradaki, devletin sağladığı "devlet olma yetkinlik ve özgürlüğü" için ödediğiniz bedel ise vergidir.


Ancak tüm bilimsel kaynaklarda tarifi aynı şekilde yapılan işletmelerin birincil amacı kar etmektir ve vergi de ticari hayatta bir pazarlık konusu değildir. Ancak vergi, karın azalması anlamına gelen bir gider kalemidir.


Bir ülkede örtülü vergiler abuk subuk kalemlerden aşırı şekilde alınıyorsa işletmeler vergiden kaçınmak için ya yasal yolları zorlar ya da vergiyi yansıtmaya çalışır. Bundan amaç karlılığı artırmaktır.


Bu mantık aslında çalma ya da hırsızlık değildir. Bu mantık devletin erk ile elde ettiği ayrıcalıktan doğan maliyeti azaltma çabasıdır.


İşletmelerin kazançlarını artırmayı seçmeleri doğal ve kabul edilebilir bir ticari genetiktir.


Ve yanlış vergilendirmeler girişimcileri iktisadi hayata daha ilk girdikleri andan itibaren vergiden kaçınma yada vergiyi yansıtma yollarını bulmaya iter.


İşletme ya da kişi zengin olsa bile ticari hayatta vergiyi azaltmaya çalışmaktan vazgeçmeyecektir.


Günümüz Türkiye'sinde brüt karın %53 ile %60 arasındaki bir oran abuk subuk adlar altında vergilendirilmektedir. Ticari hayatını bitirmek isteyen bir iletme bile iş yapmadığı aylar için vergi vermek zorunda kalabilir bu ülkede.


Şairin dediği gibi. " hiyır iz törkiy."


Mesajı da verelim o halde:


VERGİLENDİRİLMİŞ KAZANÇ KUTSALDIR. :)) VERGİNİZİ VERİNİZ :)


  • Paylaş
5

Serkan Aydın, Vergilendirilmiş kazanç kutsal falan değildir. Bu bankaların fahişesi olmuş devletlerin uydurmasıdır. Adı ne olursa olsun her türlü vergi zulümdür, soygundur, köleliktir. Bütün vergilerin tamamı haksızdır. Hiç kimse vatanseverlik moduna girmesin. Devlet 2 ayda bir borç alıp beni ve daha doğmamış torunlarmı borçlandırıp bunu faturasını bana ödettiremez..

Hakan,  :) yazının tamamını okuduk mu?yoksa son satırı görünce devlete atar yapasın mu geldi. Faiz lobisinin işi hep bunlar :-)

Serkan Aydın, Sen yazında işletmelerin vergisinden bahsetdiyorsun. Halkta vergi ödüyor. Ben ikisine de karşıyın. Verginin canı cehenneme..

Hakan, Walla bence de öyle ama yapacak çok şey yok bir şekilde çöküyor devlet.

Serkan Aydın, Yapacak şey var. Devlet parayı borçlanmayıp kendi basacak. Para basmak egemenlik bağımsızlık göstergesidir. Bir kağıt parçasını da basamayan devletten gidip ordusunu dağıtsın. O kadar insanın masrafını millete ödetmesin...

Zenginler vergiden çalabildikleri için zengin olabilmişlerdir. Aslında Hakan Bey'in de belirttiği gibi çalmak değil yasal olarak giderleri azaltmaktır bu durum. Aksi halde kazandığının yarısından fazlasını devlete veren bir adam nasıl para kazanabilir? Kendi işinin riskini, stresini çekmeye değmez. Ayrıca açgözlü olduğu anlamınıda gelmez. Düşününki bu işverenin altında 50 kişi çalışıyor. Bu adam kar etmesse müsseseyi kapar bu 50 kişide işsiz kalır. Olaylara geniş pencereden bakmalıyız.

Peki nasıl vergilerini az ödüyorlar diye aklımıza bi soru takılabilir ? Olaya basit mantıkla bakalım. Diyelimki 10liraya mal ettiği mamulü, bir şirket 13 liraya satıyor fakat bunu sattığı şirkete 11 liradan fatura ediyor. Aradaki 2 lirayıda gayri resmi olarak kasasına koyuyor. Bu şirket kağıt üstünde 1 lira kar elde etmiş görünür ve bu karı üzerinden vergi alınır. Halbulki 3 lira karı vardır. Buna benzer yüzlerce örnek verebiliriz.

  • Paylaş
Sayın Hakan (@hakkan) üstadımız yine çok güzel açıklamış durumu. Yalnız onun yazısından da çıkartabileceğiniz gibi sadece zengin insanlar değil vergi ödeyen tüm işletmeler vergilerini ödememenin yollarını ararlar. Bunun en basit örneği kapınıza su getirttiğinizde kesinlikle fişi gelmez, ya da bir kebapçıdan bir şey sipariş ettiğinizde aynı durumla karşılaşırsınız. Bunlar emrivaki şeklidir o kazancın vergilendirilmemesinin. O kebapçıya gidip dükkanında yediğinizde de siz isteyene kadar fiş verilmez. Ya da siz hiç bir büfecinin size zorla fiş verdiğini gördünüz mü?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

800 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt