Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

Ben iki türlü pişiriyorum enginarı
Yemek

1. Si Arpacık soğanıyla
Malzemeler
Enginar
Arpacık soğanı
Tuz
Şeker
Zeytinyağı
Limon
Servis yapılırken üzerine dereotu

Temizlediğiniz enginarları bir tencereye koyun. Arzu ederseniz tencerenin altına doğranmış soğanda koyabilirsiniz. Her enginarın üzerine dörde böldüğünüz arpacık soğanını ekleyin. Tuz ve şeker serpiştirin, yeteri kadar zeytinyağı ekleyin ve birazda limon suyu gezdirin tencerede ardından kısık ateşte pişirin. Soğuduktan sonra limon ve dereotu ile servis edin.

Garnitürlü Enginar

Yemek

Malzemeler
Enginar
Bezelye
Havuç
Zeytinyağı
Tuz
Limon suyu
Şeker
Patates
Soğan

Temizlediğiniz enginarı tencereye dizin. Biraz zeytinyağı ve tuz gezdirin ve pişirin. Ayrı bir tavaya yağ ekleyin ardından ince doğradığınız soğanları ekleyin. Patates ve havucu küçük küpler halinde doğrayın ve bezelyeyle birlikte tavaya ekleyin. Piştikten sonra enginarların üstüne eşit şekilde dağıtın. Enginarlarla birlikte bir müddet daha pişirin.
Arzu ederseniz malzemeleri yağda kavurmak yerine haşlayarakta yapabilirsiniz. Yada hazır garnitür kullanabilirsiniz. Pişerken biraz su eklemeniz gerekebilir enginarın pişme kıvamına göre. Zeytinyağı, şeker ve limonsuyunu karıştırarak pişerken üstlerine dökmenizi öneririm. Soğuduktan sonra üzerlerine kıyılmış dereotu eşliğinde servis yapın. İsterseniz enginarlara ön pişrme yapmadan hazırladığınız harcı üstlerine koyarak ikisini birlikte de pişrebilirsiniz.

Enginarla ilgili dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Enginarınız kılçıklı çıkabilir bunu önceden kestirmek güç. Tavsiyem küçük enginarları almanız böylece kılçık riskini en aza indirmiş olursunuz. Enginarları pişirene kadar limonlu sudan çıkarmayın ki kararmasınlar. Enginar dinlendikçe soğudukça çok daha lezzetli olur. Bu yüzden dolapta iyice dinlendirdikten sonra yemenizi öneririm.
Afiyet olsun =)
  • Paylaş