Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zeytinyağlı kereviz nasıl yapılır?

Malzemeler
Kereviz
Kereviz
Patates
Portakal
Tuz
Şeker
Havuç
Soğan
Arzuya göre bezelyede eklenebiliri(çanak şeklinde yapacaksak)
Limon suyu

Kerevizi isterseniz çanak şeklinde hazırlayıp ortasına garnitür hazırlayarak pişirebilirsiniz isterseniz küp küp doğranmış yapabilirsiniz. Garnitürleri haşlayın çanak şeklinde hazırladığnız kerevizlerin üstüne yerleştirerek pişirin. Pişirirken limon suyu-portakal suyu eklemenizi öneririm ve elbette yeterli miktarda tuz-şeker.
Benim asıl sevdiğim tarif portakallı olan. Kerevizi elma dilimi şeklinde yada küp küp doğrayın. Tavada önce kıyılmış soğanı pembeleştirin(elbette biraz zeytinyağı eşliğinde) Ardından kerevizi ve havucu ekleyin. İsterseniz patates ve bezelye gibi garnitürler ekleyerek daha renkli hala getirebilirsiniz yemeğinizi. Ben sadece kereviz ve havuç kullanarak yapıyorum. Pişerken elbette bir miktar su eklemeniz gerekecek. Limon suyu-portakal suyu-şeker-tuz karışımını kerevizlerin üstüne ekleyin. Portakalı kabuğundan ayırın sırf içini elma dilim şeklinde doğrayın ve onuda tencereye ekleyin. Pişirdiğiniz yemeğinizi ince kıyılmış maydonoz yada ince kıyılmış kereviz sapı eşliğinde servis edin.
Not: Kimi yemeğin sosunun kıvamlı olmasını istiyor sizde böyle seviyorsanız şeker-limonsuyu-tuz-portakal suyuyla yapmış olduğunuz karışıma bir kaşık kadar un ilave edebilirsiniz.
  • Paylaş
2

Şaman, Ağzım sulandı yahu resmen :)

Winterwitch, vallahi zaten çok az malzemeyle yapılan bi yemek hemencecik oluyor. Üşenmezseniz yapınız efenim bugün =)