Bilmek istediğin her şeye ulaş

Zorunlu din dersi doğru bir uygulama mıdır?

Dersin içeriğine bağlıdır. Zorunlu Sünnilik dersi yanlış bir uygulamadır. Amaç dünyadaki ve ülkemizdeki dinlerin ve mezheplerin tanıtılması, felsefelerinin objektif bir bakış açısıyla anlatılması olsaydı, lise öğrencilerine bir sene haftada bir ders şeklinde verilseydi, bir felsefe ya da sosyoloji dersi gibi öğrencilerin genel kültürleri için yararlı olabilirdi. Çocuklara ilk öğretimden başlayarak Sünniliğin öğretilmesi ve Sünni dualarının Arapça haliyle ezberletilmesini doğru bulmuyorum. Nitekim bu ülkede Sünnilerin yanı sıra bol miktarda Alevi, Ortodoks, Katolik, Protestan, Yahudi, Ermeni ve ateist de mevcut. Nasıl ki RTE bütün bu din ve mezhep mensuplarının hatta ateistlerin devlet nezdinde eşit olduğunu ve devletin onların haklarını eşit şekilde savunacağını söylüyor aynı şekilde onlara zorunlu bir şekilde Sünniliğin gerekleri ve duaları da öğretilmemelidir.

  • Paylaş
3

Hakan, Üstad bir küçük bilgi hani senin dinsizligin münasebetiyle bilmemen doğal. Dua Allaha yakarış, dili yok , aslında tüm dinlerin insanla tanrının buluşma aracı ve insan sözüdür. Geriye ayet ve süreler kalıyor, onlarda sünni lafzı değil kuran sözü inanan için Allahın sözü yani, bu sebep le arapça sünni duaları diye bir tanım çok doğru değil, ha arapça dualarda ediliyor mesela birçok insanın ayet sandığı amentü esasen dua imanin şartlarının arapçasi, okulda öğretilen arapça kelamlar ayet yada sure yani onlarda sünni işi değil :)

Şaman, Üstadım aslında bu ülkede, bu konuda tartışılamayacağını çok iyi biliyorum. Arapça olduktan sonra dua, ayet, hadis, fatiha fark etmiyor benim için. Bilmediğim bir dildeki kelimeler sadece garip bir sesler bütünü olarak algılanıyor benim naçiz kulaklarımla. Sizin dininizi eleştirmek de bana düşmez ama ben, çocuğumun benim geçtiğim yolların daha da beterinden (şahsi kanaatim) geçerek bu şekilde din dersi almasını istemem. Bir yandan dinde zorlama yoktur denip diğer yandan tüm çocuklara Müslüman dindarlığı aşılanıyorsa ya dinde ya da eğitim sisteminde biraz çelişki olduğunu düşünürüm.

Hakan, Dil konusunda aynı düşünüyoruz üstad, amaç sanırım anlaşılmasını engelleyerek bu konu da da uzman ve otoriteler yaratarak kitleleri yönetmek, yüz yıllardır da oluşan ruhban sınıfı bunu başarıyor,

Bunun yönetmeliği nasıl bilmiyorum ama lise zamanımızda yakın arkadaşlarımdan birisi Çinliydi. Müdürle konuştu ve lise zamanı boyunca hiç bir din dersine girmedi. Ancak karne zamanı sanırım sıkıntı yaratmıştı. Bende din dersinin tek bir yöne bakılarak anlatmasına karşıyım dersin adı din ise var olan bütün dinleri ve inançları anlatmak gereklidir. Eğer böyle olursa zorunluluk kavramı da ortadan kalkar. Çoğunluğu kapsarsa eğer benim için diğer derslerden bir farkı olmaz..

  • Paylaş
Dinde zorlama yok ki yahu. Kaçımız din derslerini kaynatmadna gecirdik sorarım olsa dahi adam akıllı işleyen hoca sayısıda az aileler tarafın mensup dinin kitabı hakkında bilgi ailenin verdiği ilk ahlak dersinde veriliyo beraberce okullarda bu durumda tektipleşmek biraz tarafcıl geliyo bana ama yinede bilemedim şimdi
  • Paylaş

Öncelikle din eğitimi devletin kontrolü altında olmalıdır ve devlet din eğitimini kısıtlama yerine katkı saglamalı. Bunu da işini iyi yapabilen, dini ilimlere tam olarak hakim kişilere yaptırmalı. bunun zorunlu olupta kısıtlı yapılması yerine seçmeli ders yapılıp din eğitimi almak isteyenlere daha iyi eğitim imkanının saglanması taraftarıyım ve sanırım şuanda da sistem öyle..

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

589 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt