Bilmek istediğin her şeye ulaş

Denizden Babam Çıksa,

Su Ürünleri Mühendisi

Dünyadan ve Türkiye'den su ürünleri sektörü ile ilgili yeni gelişmeleri bildiren, sürdürülebilirlik, avcılık, tasarım ve kariyer haberlerine yer veren blogdur.

Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa

Su ürünleri pazarındaki fahiş fiyatlar, sektördeki diğer pazarlama faaliyetlerini nasıl etkiliyor, insanların sektöre bakışı fiyatlarla nasıl ve hangi yönde değişiyor?

Şöyle bir düşününce; su ürünleri yurdumuzda her zaman lüks tüketim maddesi statüsündedir. Yani tüketilse de olur tüketilmese de diye düşünülmektedir. Fahiş fiyat konusu zaten şans eseri oluşan arz ve fahiş fiyatı ödemeye hazır olan talebin ürünüdür. Diğer sektörlere gelince, lüks tüketim maddelerinin tüketimi diğer sektörleri direkt olarak etkilemez. Onlar için dükkan kirası, taşıma, pazarlama masraflarından düşen pay devede kulak kalır, yükte hafif pahada ağır maddelerdir. Su ürünlerinin tüketimiyle beraber yurdumuzda genellikle limon, roka ve rakı da tüketilir. Yine de balıkçı ya da balık haline giden kişi su ürününün yanına bir de rakı alamayacağını görürse daha ucuz bir balık alır ve yanına roka, limon da alarak evine mutlu bir şekilde gider. Sonuçta fahiş fiyatlar sadece fahiş fiyata satılan su ürünlerinin pazarlamasını etkiler.
  • 1 Yanıt
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa

Balık hallerinde, serbest piyasa şartlarında, fahiş fiyatlarla satış yapanlarla yasal zeminde nasıl mücadele etmeliyiz?

Balık halleri bir nevi balık borsasıdır. Fahiş fiyat diye bir şey yoktur. Eğer biri fahiş fiyat uygularsa gidip yandaki balıkçıdan alırsınız. Eğer balığın fiyatı tüm tezgahlarda fahişse o balığın o anki değeri odur. Asıl çirkin olan balığın bu kadar bol ve ucuz olduğu ülkede restoranlarda fahiş fiyatlara satılmasıdır.
  • 2 Yanıt
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa

Su ürünleri pazarındaki fiyatları belirlerken nelere dikkat etmeliyiz? Satışa sunulan türler konusunda bir taban ve tavan fiyatları tablomuz olmalı mı?

Su ürünleri günlük değişen şartlara göre günlük değişen fiyatlarla satılır. Fiyat belirlerken diğer satıcıların fiyatlarını dikkate almalısınız. Bir gün nadir olup tanesi 10 TL olan balık ertesi gün bollaşıp tanesi 1 TL'ye düşebilir. Eğer tablo yapmak isterseniz tablonuzu her gün güncellemeniz gerekir.
  • 1 Yanıt
Ekim 2014

Denizden Babam Çıksa

Stok yoğunluğu hâlen tehlikede olan bir türü (balık ya da başka bir canlı) pazara sunmalı mıyız?

Ticari kaygılar bir yana, doğadaki yaşam dengesini yeniden kurabilmesi adına, sunmamalıyız.
  • 2 Yanıt
Daha fazla göster