Bilmek istediğin her şeye ulaş
Aralık 2011

Binnur Adıgüzel

Kendi yapmış olduğum birkaç ürünü, net üzerinden satışa sunmam için vergi levhasına ihtiyaç var mıdır? Ya da bu durum kanun dışı mıdır?

Bunu bir kaç başlıkta değerlendirmek lazım.
1. Ürün için sanayi aleti kullanılarak imalat yapıldımı misal evde makarna kesip satarsanız sorun yoktur. Ama eve makarna üretimi yapan bir hamur ve kesme makinasıaalırsanız tacir olursunuz.

2. Gelire sebep olan üretim müellif yani fikren üretilen bir malı misal şiir. Resim, yazılım eserleri,

3 arızi mi. Süreklilik arz ediyorm?

4 üretilen miktar parasal olarak kanunda belirtilen hadleri aşıyormu?

5 kanunda bahsi geçen zirai alet veya hayvan sayısı aşılıyormu?

6 başkaca ticari faaliyet varmı?

7 akraba bile olsa üretime katkı sağlayan veüüretimi çoğaltan kimse varmı?

8. Nihai ürün kıymetli mal, evrak mı ?

9 kendi bölgesinde ticari faaliyet algısı var mı.

VUK a göre temel olarak bunlara bakacağız yapılan iş ve işletme gereksinimi doğuruyor mu?
  • 9 Yanıt
Ekim 2011

Binnur Adıgüzel

Tekstil ve moda tasarımı yetenek sınavlarında, neler soruluyor ya da çizdiriliyor?

Üniversiteden üniversiteye göre değişiyor.Örneğin marmara gsf baraj sınavından sonra yaptığı bölüm sınavında sana 3 tane obje verir ve bunlardan kompozisyon kurmanı bekler (süre 1 saat) sonra 2. bir kağıt verir bu 3 objeyi kullanarak bir bitki yap, bir hayvan yap der .amaç senin yaratıcılığını ölçmektir.Mimar sinan gsf ise sana imgesel bir konu verir ( 3 saatte senden yatak örtüsü ekoseli, oturma grubu peluş olan bir odada annesinin kürk montunu giymiş, deri çantasını takmış, bir kız çiz der ve öyle kalırsın...) senin dokuları ne derece bildiğine bakar...ve kesinlikle kağıdı dik tutup büyük figürler isterler...dahasını merak edersen konuşabiliriz.zira çekenin halinden çeken anlar...
  • 1 Yanıt
Ağustos 2011

Binnur Adıgüzel

Kendi adım ve soyadımı bir başkası ile % 50 ortaklıkla tescil ettirsem ve işletsem, ileride anlaşamama durumunda, ya da anlaşma süreci sona erdiğinde bu tescil ettirilmiş isim markam ne tarafta kalır? Tek olarak devam ettigim tarafa isimle ilgili ne vermem gerekir? Tek başıma kullanabilir miyim?

Tescil edilmiş markayı ayrılıktan sonra 2 ortak da kullanabilir. Marka tescilleri hak sahipleri tarafından satılabilir, devredilebilir.
Diğer %50 ye sahip ortaktan Tescilin tamamı istenebilir. Diğer ortak kendi hakkını devretme konusunda olumlu davranır ise... Öncelikle noter e gidilir. Tescil belgesi ile birlikte... Noter bu hususta devir senedi düzenleyerek tarafların imzası ile onayını alır. Noterde yapılan bu devre istinaden, devir senedi Türk Patent Enstitüsüne Devir işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan başvuru yapılır. Bu başvuruya istinaden Türk Patent Enstitüsü devri siciline işleyerek. Markayı tek sahipli halinde Yeni bir tescil belgesi düzenleyerek tek sahibe gönderir.

Bu işlemleri danışman Patent ofislerinden birisiyle yapmanızı tavsiye ederim.

Fatih UZUN
Marka Danışmanı
ayrintipatent.com
  • 2 Yanıt
Ağustos 2011

Binnur Adıgüzel

Kendi adım ve soyadımın patentini bir baskasi ile %50 oranında ortak alarak marka olarak kullansam, geçen zaman içerisinde ayrıldığımda kendi ismim olan markayı kullanamaz mıyım? Bu durumda sonuç ne olur?

Marka tescili sırasında müşterek kullanımın söz konusu olduğu hallerde tarafların anlaşma metni sicilde kaydedilmektedir. Müşterek kullanıma son verilmesi düşünüldüğünde hakların kullanımına nasıl devam edileceğine bu metin çerçevesinde karar verilecek olmakla birlikte başka sektörlerde kullanılabilir olduğunu sanıyorum.
  • 2 Yanıt
Ocak 2011

Binnur Adıgüzel

Neden hala silme seçeneği yok?

kim ben mi?ben profil silmekten bahsediyorum..
  • 4 Yanıt
Aralık 2010

Binnur Adıgüzel

Dermatolojide isim yapmış olmasına rağmen Hüseyin Durmuşlar'ın bile cilt lekeleri için hiç birşey yapamadığını biliyormuydunuz?

hüseyin durmuşlar tüm dünyada bile tanınan meşhur dermatoloji uzmanı..
  • 4 Yanıt
Aralık 2010

Binnur Adıgüzel

Azelderm adlı kremi doktorlar ciltteki lekelerin giderilmesi için veriyorlar. Bu kremi gerçekten, düzenli kullanıp da yararını gören oldu mu?

En büyük sorunum güneş lekeleri denemediğim krem kalmadı neredeyse, kesin çözüm olan olmadı son çare artık kimyasal pling yaptırmayı düşünüyorum.
  • 1 Yanıt
Daha fazla göster