Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay Zeka Doğal Aptallıktan İydir

Ekim 2015

Ali Akman bir yanıt verdi.

Filmleri ve dizileri İnternet'ten en hızlı nasıl indirebiliriz?

Yok ben arşivlik blueray kalitesinde indireceğim demiyor isek film sitelerinin hepsi online video server hizmetlerini kullanmaya başlayınca torrentte sürünmeye gerek kalmadığını söyleyebilirim.
Internet Download Manager isimli program yeterli, aradığımız filmi online izleme sitelerinde bulup oynattıktan sonra Download Manager'a aktarıyoruz hepsi bu.
Ekim 2015

Ali Akman bu yanıtı beğendi:

Otel, restoran araştırken hangi portal/web sitelerinden yararlanırsınız?

Kesinlikle tek bir site ile hareket etme.
Booking.com dünyanın en büyük ve en iyisi ama rekabet konusunda geri kaldığı oteller var.
Bu işle uzun zamandır ilgilenen biriyim ve expedia dahil bir çok sitede direkt olarak çalışan arkadaşlarım var.
Dolayısıyla ben otel bakarken,
Sitelerinden faydalanabilirsin. Bunun dışında
bilgi alınabilecek ve bazen expedia ya da booking'de olmayan otelleri bulabileceğin başarılı siteler.
Ekim 2015

Ali Akman bu yanıtı beğendi:

Ucuz uçak bileti için hangi siteleri önerirsiniz?

  • skyscanner.com.tr
  • tavport.com: cebinizdeki parayı yazıp arama yapabiliyorsunuz ve size bu bedele en yakın gidiş - dönüş havayolu ve uçuş kombinasyonlarını getiriyor.
NOT: Şimdi baktım TAVPORT'ta ücrete bağlı aramayı kaldırmışlar ama bu güzel bir özellik olurdu bence uçak bileti arama ile ilgili bir sitede.
Ocak 2015

Ali Akman bir yanıt verdi.

HTML5'de Article ve Section etiketlerinin doğru kullanımı nasıldır?

Section'ı yapısal bir grubu içine almak üzere, article da kahir ekseriyetle post blokları olarak kullanıyorum.
Aralık 2014

Ali Akman bir yanıta alt yorum yaptı

Eksi basmış arkadaşımız. Aradan geçen zamana bakıyor ve diyorum ki ürettiğiniz facebook içeriğine geriye dönük olarak verimliliğine bakın, kim sizin postlarınızdan hayatını değiştirmiş ? Kendi postlarınızın secererisini ne kadar hatırlıyorsunuz. Facebook X konusuyla ilgili üretilmiş bilgileri wikipedia'nın %50 verimliliğinde hadi dökün.

Facebook halen geriye dönük olarak kişinin duvarında arama yapabileceği bir zemine yer vermedi. Dünyanın en büyük kişisel veri toplayan analizi olduğunu kimse inkar edemez.Bir başkası için çöp ancak kendisi için toplumların olaylar karşındaki duygularını dile getirişini istatistiğe dökecek kadar verimli yapay zekaların geliştirimesine açıktır. Ama kullanıcının ürettiği içerik aslında kendisinin bir süre sonra ne halt yediğini unuttuğu bir kaos çöplüğüdür. Bunun önüne geçmek kolay ama böyle bir tercihi yok facebook'un. Bu nazardan bakıldığın da çöplük dediğim görüşümü halen .destekliyorum.
Bizim milletimiz bir şeyi sahiplendimi onu amacına ne olduğuna bakmaksızın kısa sürede kendine benzetir. Bu her her zaman güzel sonuçlar doğurmuyor.

Facebook tam bir iletişim kaynağı ama içerik verimliliği anlamında da tam bir çöplük olduğunu kim inkar edebilir.
Ağustos 2014

Ali Akman bir yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

İnsan "bilgisine" şahit olduğu şehadet alemine bakar ve varlığa dair tasavurunu iki şekilde ortaya koyar. Ya okuduğu kozmozun kendisine işaret eden aşkın bir referans sahibi müesseri kabul eder yada etmez. Etmediğinin yerine dair soruları görebildiği ölçüde müsbet göremediği ölçüde teori, ve yorum ile doldurur.

İnsandan aşkın bir referans sahibi müessiri kabul etti diyelim.

Bu noktandan sonra onun adına neden ve nasıl soruları, bütünü görüp kuşatamayan akılların değil, akılları kuşatan o müessirin cevabıylamı daha anlamlı olurdu diye sormamız gerekir dimi ?

Buna cevabımızda evet ise geriye inandığımız inanç sisteminin kendini tanıtan müessirinin beyanına göre değişiklik gösterecektir.

Bu toprakların kahir ekseriyeti vahyin son çevirimi olan Kur'an iklimini miras alarak doğmuştur. Tanrı var mıdır ve Neden diye soran soru sahibinin bu iklimden konuştuğuna bakarsak akıl irade ve vicdan sahibi insanı inşa ederek bilgiyi ona emanet edenin yaratılışa dair maksat ve illetleri bu gün herkesin iki karıştırmada cevabını bulabileceği yanıtlar mıdır ?

Öyle olduğuna göre bizim yazacaklarımız sadece laf kalabılığıdır.

Nisan 2014

Ali Akman bir yanıt verdi.

Portfolyo hazırlamak için en kolay yöntem olarak neyi önerirsiniz?

Sosyal mecraları kullanmak daha verimli. Sitenizi kartvizitten öteye inşa etmeye gerek yok bence gerekli sunumlar Dribble, likend, about.me, 500px vb. sektörünüze yönelik sosyal mecralarda oluşturup link vermek daha isabetli olur.
Nisan 2014

Ali Akman bir yanıt verdi.

Div içine başka bir html sayfasını nasıl çağırabiliriz?

Html'de bağımsız bir sayfa frame ile çağırılır. Programlama ile de herhangi bir sayfa o dilin sytanx ile tüm dom okunur alınan sonuç html'inizde div yada nereye isteniyorsa oraya yazdırılır.
Nisan 2014

Ali Akman bu yanıtı beğendi:

Web tasarımda ileri düzeye gelebilmek için öncelikli olarak HTML öğrenmek şart mı? Önerileriniz neler?

Tabi ki öyle. Hatta XHTML, HTML5, CSS, XML de öğrenilmeli. Web tasarım deyince arayüz kısmını sorduğunuzu varsayıyorum. Grafikler için Photoshop, Illustrator bilinmeli. Bu teknolojileri doğru biçimde uygulamayı da ayrıca öğrenmelidir. Sadece HTML bilmek yetmiyor artık. XHTML'in kurallarını ve kodlama öğretilerini uygulamalıdır.

Bundan önce böyle değildi ama önümüzdeki yıllarda arayüz ve programlama kısımları tamamen birbirinden ayrı departmanlar olarak düşünülecek. Mesela 5 sene önce web sitesi yapıyorum diyorsanız, grafiğinden tutun arayüz kodlamasına, veritabanı tasarımından programlamasına her şeyi bir kişi yapıyordu. Hala öyle olan yerler var ama onlar da artık yavaş yavaş anlıyorlar. Bir kişi hepsini yapmamalı bunların.
Mart 2014

Ali Akman bir yanıt verdi.

Sizce hangi pc'yi almalıyım ve nedeni?

Hangi PC dediğine göre marka alacaksın sanırım. İŞ istasyonu olarak önerebileceğim markalar Apple, Dell, IBM olabilir.
Ağustos 2013

Ali Akman bir yanıt verdi.

iOS 7 iPhone'a nasıl yenilikler getirecek?

Rezil bir arayüz getirdiği kesin.
Aralık 2012

Ali Akman bir yanıta alt yorum yaptı

Ama Chrome ile kullanıcıda yer edindi yanılmıyorsam. Opera pek çok ilki göğüslediği doğru yine bu üst sekmeleri aşırı can canlı kabartma gradient renkler ile süsleyip nasıl satarım la uğraşırken , aynı mantığı sade ve yumuşak tasarımıyla Chrome ile son kullanıcıya başarılı bir şekilde satıldı desek isabetsiz olmaz sanırım.

Yanlış hatırlamıyorsam Opera, 7.(2004) veya 8. (2005) sürümlerinde sekmeli browsera giriş yapmıştı.

Opera 9 (2005) sürümünde bir çok browserın yapamadığı sekme, hızlı erişim, kapatılan sayfanın geri gelmesi, yerleşik indirme uygulaması gibi bir çok browser yeniliğinin mimarıdır.


Şimdi de, 11 sürümünde yeni bir tabstacking , mouse gestures, eklentiler gibi harika özelliklerle bizi karşılıyor.

Aralık 2012

Ali Akman bu yanıtı beğendi:

Web tarayıcıların yeni sürümü ile gelen -Sekmeler Üstte- arayüz seçeneğinin öncüsü, hangi web tarayıcısıdır?

Yanlış hatırlamıyorsam Opera, 7.(2004) veya 8. (2005) sürümlerinde sekmeli browsera giriş yapmıştı.

Opera 9 (2005) sürümünde bir çok browserın yapamadığı sekme, hızlı erişim, kapatılan sayfanın geri gelmesi, yerleşik indirme uygulaması gibi bir çok browser yeniliğinin mimarıdır.


Şimdi de, 11 sürümünde yeni bir tabstacking , mouse gestures, eklentiler gibi harika özelliklerle bizi karşılıyor.

Aralık 2012

Ali Akman bir yanıt verdi.

Aralık 2012

Ali Akman bir yanıt verdi.

Photoshop'u en sık hangi amaç ile kullanıyorsunuz?

Arayüz tasarımını hazırlamak için kullanıyorum.
Aralık 2012

Ali Akman bir yanıt verdi.

Aralık 2012

Ali AkmanTurker İnanmaz kişisini takip etmeye başladı

Turker İnanmaz, Grafik Tasarımcı, @turkerinanmaz

Beşiktaş | Dokuzçeyrek

Aralık 2012

Ali Akman bir yanıta alt yorum yaptı

ben bunuda izliyorum twit ile buda güzel designboom.com/
Envato ekibi bu işi en iyi yapanlardan bir tanesi: hub.tutsplus.com
Aralık 2012

Ali Akman bu yanıtı beğendi:

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Tuzla'daki şantiyemiz için İnşaat Mühendisi aranıyor. 1500TL maaş + sigorta + yemek + yol. Diye ilanlar var. Şaka gibi değil mi? Bu adamı gidip sigorta dolandırıcılığı + vergi kaçakçılığından tutuklamak lazım değil mi? Sigorta dedikleri zaten asgari ücret üstünden ayrıca ilana yazılması tamamen abes, çünkü işveren çalışanını sigortalatmak zorunda.

Uygar bir ülkede bu ilanı veren adama çalışma bakanlığı anında müfettiş gönderir ve burnundan fitil fitil getirirler.

Yemek denilen şey eğer şantiyede ise fena değil ama değilse ne kadar ucuz yerseniz yiyin bir ay yetmeyecek kadar bir Ticket kartı oluyor. Kaldı ki o kartlar belli bir fiyat kategorisinin üstündeki yerlerde geçiyor.

Esnek çalışma saatleri istiyorlar bir de. Yani esnek deyince sakın "bir gün fazla çalışırım, diğer gün de az" diye düşünmeyin. Yurdum iş terminolojisinde esnek saat demek bir gün çok ertesi gün daha çok çalışma demek.

Haftada bir gün, şansınız varsa hafta sonunuz oluyor ona da utanmadan "tatil" diyorlar. Şansınız varsa diyorum çünkü gerçekten öyle, her hafta bir gün "tatil" olacak diye bir kural yok.

Fazla mesai ücreti diye bir şey duymuş bir mühendis arkadaş varsa beri gelsin. Aldığınız "astronomik" maaşın asgarisi resmi olarak bir bankaya kalanı da ya elden ya da başka bir bankaya ödenir. Her ay maaşım ödenecek mi acaba diye strese girersiniz çünkü ayın 10'unda hala hesabınızda bir şey olmadığını görürsünüz.

Bu şartlar altında eşek bağlasanız dolaba çalışmaz ama bizim insanımız gidip çalışıyor yine de.

Sözüm meclisten dışarı. Memura, öğretmene, öğrenciye "Bekara karı boşamak kolay." hesabı bu işler çok basit geliyor ama gelin görün ki bu ülkenin orta direği sadece onlardan oluşmuyor... Memurlar iflah olmayacaktır ama dershaneler kapandığında öğretmenlerimiz de anlayacaklar ülkenin durumunu. Öğrenciler konuşsunlar şimdilik, onların da okulları bitecek nasıl olsa bir gün.
Aralık 2012

Ali Akman bir yanıta alt yorum yaptı

Ha ha buda iyi

Gereklidir. Birbirine giydirenlerin vazgeçilmezidir yorum başlığı.

Daha Fazla