Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tuna ,

Üniversite Öğrencisi

Never Give Up Your Goal...

Haziran 2015

Tuna

Üniversitelerde geri ödemeli bursu almayan pişman, alan bin pişman diyorlar. Bu konu hakkında deneyim yaşamış kişilerin görüşleri nelerdir?

Açılın ben deneyimliyim.

Her şeyden önce kavramları netleştirelim. Geri ödemeli burs olmaz, onun adı kredidir. Biri size burs teklif ederse hemen kabul edin çok düşünmeyin. Kredide ne olur, şöyle beraber bir düşünelim.

Kredi alıp almamak kararında ilk parametre ailenizin size ne kadar destek olacağı ya da olabileceğidir. Üniversite okumak bilhassa büyükşehirde oldukça maliyetlidir bu nedenle hem ailemi sıkboğaz etmeyeyim hem de biraz daha kendi sorumluluğumu üstleneyim derseniz düşünülebilir. Ayrıca, her ayın 7'si gecesi Ziraat ATM kuyruğunda yeni arkadaşlıklara yelken açabilir, parayı henüz ertesi sabaha ulaştıramadan bitirmenin dayanılmaz pişkinliğini tecrübe edebilirsiniz.

Objektif olmak gerekirse KYK öğrencilere bu krediyi bankalara oranla makul şekilde veriyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlıyor, uygun taksit seçenekleriyle geri ödüyorsunuz. Bunu düşünerek de öğrenciyken ihtiyacı olan olmayan krediye yükleniyor.

Gelgelelim, hani "hayaller paris gerçekler eminönü" diyorlar ya mezuniyet sonrası da durum öyle olabiliyor. Öğrenciyken kurduğun mezun olunca yüksek maaş hayalleri gerçek olmayınca sonradan ortaya çıkan bu kredi borcu keyif kaçırabiliyor. Okul bitmiş tam unutur gibi olmuşsun, maaşın da hafiften artmaya başlamış birden dedikodular geliyor "kredi ödemeleri başlıyormuş" haydaaaaa... İnsana zor geliyor tabi. Ne gereği vardı ki şimdi bilmem kaç yıl o kadar taksit ödemeye. Biz böyle iyiydik. Ama ATM sırasında fakir arkadaşlarla gevşek şakalar yaparken de iyiydik..

Neyse, en son kendi tecrübemi de söyleyeyim, ben uzun yıllar önce cuzi bir kredi aldım. Şimdi birkaç yıl aylık 33 lira borcum var. Zorlayacak bir şey yok rakam olarak ama yine de uyuz oluyorum. Keşke almasaydım diyorum. Üstelik bu taksit kimi insanlarda 200-300 liralara da ulaşabiliyor. Siz de ihtiyacınızı, kredi değil de burs imkanlarınızı, mezuniyet sonrası olası durumlarınızı değerlendirin öyle karar verin.
  • 6 Yanıt
Haziran 2015

Tuna

İlişkilerde eğer platonik bir durum varsa bunun sonucu nasıl olur?

Bireysel farklılıklara göre değişebilse de böyle bir durumda reddedilme riski arttıkça, kişinin kendine olan güveninde azalma görülme ihtimali de artacaktır. Muhtemel üç sonuçtan birinin gerçekleşmesi genellikle karşılaşılandır:

1: Kişi, platonik bir duygu beslediği şahsın da benzer duyguları kendisin beslemesi için mücadele verir ve bu mücadeleyi kazanarak ikisi arasında bir ilişki başlamasını sağlayabilir.

2: Birinci durumdaki gibi kişi mücadele verir ama tekrar tekrar reddedildiği için daha fazla mücadele edecek gücü kendisinde bulamaz veya şiddete başvurarak intikam almaya kalkabilir.

3: Kişi, karşısındakinin duygu ve düşünceleriin değiştirebilecek güce sahip olsa da olmasa da O'nu kendi haline bırakmayı ve yoluna devam etmeyi seçebilir ki böyle bir durumda söz konusu kişinin hissettiği duygular:
- bir başkasına kayabilir
- bir başkası tarafından bu kişinin dikkati çekilebilir
- zamanla bu kişi, karşı tarafa olan duygularını unutabilir.

şekillerinden biriyle sonuçlanabilmektedir. Diğer bazı kişilerde ise hissedilen bu platonik duygular ölüme kadar kişinin yakasını bırakmayabilir. Bunda etkili olan faktörler yaşanılan çevreden kişinin yetişme tarzına; içinde bulunulan toplumsal değerlerden genetik faktörlere kadar çeşitlilik gösterebilir.
  • 1 Yanıt
Haziran 2015

Tuna

İngilizceyi öğrendikten sonra unutmamak için yapılması gereken en gerekli şeyler nelerdir? Özellikle uzman görüşleri nelerdir?

Bana kalırsa yabancı diziler izlenmeli. Bende çok işe yaradı, bir süre sonra ingilizce düşünmeye başladım tavsiye ederim.
  • 6 Yanıt
Daha fazla göster