Bilmek istediğin her şeye ulaş
Ocak 2015

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Ocak 2015

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Bir web sitesi büyüyene kadar hangi aşamalardan geçer?

Fikirle başlarsınız işe, sonra fikri geliştirmek için ekibinizi kurar yada to do listenizi yaparak adımlarınızı belirlersiniz. Amacınıza uygun altyapınızı seçer iletişiminizin temel taşını oluşturan arayüzünüzü belirlersiniz. Sonra içeriğinizi oluşturursunuz. Bi çok kritere bağlı olarak oluşturduğunuz bu içeriği yüklemenizin ardından reklamla ve aktif bir sosyal medya desteği ile geliştirisiniz. Reklamlar, tanıtımlar ve promosyonlarla bilinirliğinizi arttırırsınız.
Ocak 2015

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra direk MBA yapmak nasıl bir fikir? İş tecrübesi olmadan MBA yapmak pek işe yaramaz diyenler var. Aksi örnekler hiç mi mevcut değil?

Şahsen ben iş dünyasının MBA'ya kattığından daha çok şeyi MBA'nın iş dünyasına kattığına inanıyorum. Elinde hazır belgesi bulunan kesincilerdenim.
Aralık 2014

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Sosyal medya ve SEO konusunda araştırmalar yapıyorum, ilgiliyim. Adwords sertifikası alıyorum ve bu alanda çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

Sosyal medya çaışmaya başlamadan önce, içerik kalitesini yükseltmen gerekiyor. Çok okumak, yazmak ve izlemek gerekiyor bence bunun için de.
Kasım 2014

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Stok yoğunluğu hâlen tehlikede olan bir türü (balık ya da başka bir canlı) pazara sunmalı mıyız?

Ticari kaygılar bir yana, doğadaki yaşam dengesini yeniden kurabilmesi adına, sunmamalıyız.
Kasım 2014

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Akaryakıttan alınan vergi keyfi olarak arttırılabilir mi?

Medeni toplumlara baktığızda, karşınızda gelir-gider tabloları koyulur ve gerçekten bu tür bir zamma ihtiyaç varsa zam yapılır, elde ediş maliyetiniz varsa da fiyatta indirime gidilir. Yani keyfiyetten uzak, toplumun çıkaları düşünülerek ayarlanması gerekir. Normal şartlar altında durumun böyle olması beklenir fakat uzun süredir normal şartlar altında yaşamıyoruz :)
Haziran 2014

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Canlılar için su neden önemlidir?

İ canlı vücudundaki bütün kimyasal reaksiyonların bir gereği / sonucu olmakla birlikte, organların işlevlerini gerektiği gibi yerine getirebilmeleri için elzem olan materyalleri dokulara taşıyan kanın da ana maddesidir. Kısaca, vücudun beslenmesinden fonksiyonlarını gerektiği gibi yapabilmesini su sağlar ve bu da onu canlılar için vazgeçilmez kılar.
Haziran 2014

Kaan Uğrasız bir yanıt verdi.

Tufan misali yağan yağmurlara rağmen su kıtlığı uyarısı yapılması sizce ne kadar gerçekçi?

Bir bölgeye kilogramlarca yağış düşebilir fakat bu suyu, içme ve ihtiyaç suyu olarak kullanacağınız rezervlere (akarsulara ve akarsuların döküldüğü barajlara) aktarmak için kullanacağınız altyapınız olmasa suyu kaybedersiniz. Bir barajın üstüne istediği kadar yağmur yağsın; 'metrekareye xyz kg yağış düştü' bilgisini barajın yüz ölçümü ile çarparsanız oraya o kadar su düşmüş olur; hadi varsa etrafındaki eğimli araziden de bu miktarın yarısı kadar su giriş yapmış olsun.

Su kıtlığı uyarısı yapılıyor, çünkü şehirler kurulurken altyapıları yağmur sularını kontrol edecek mekanizmalarla uyumlu şekilde tasarlanmıyor. Dolayısıyla günlerce yağan yağmuru aslında barajlara yönlendirip stoklamak yerine yer buharlaşma yoluyla yeniden gökyüzüne gönderiyorlar yada lağım sistemleri ile kullanılamayacak hale getiriyorlar.