Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tugay Horoz, 

Öğrenci

Öğrenci Tugay Horoz inploid.com'da 1 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 5 takipçisi var.

Mayıs 2014

Tugay Horoz bu yanıtı beğendi:

Kölelik ne zaman çöktü ve sizce bizler modern köleler miyiz?

Grileşiyor her kavram toplum evrildikçe, lakin taraflar, bu tarafların mirasçıları ve mirasları aynı paralelde devam ediyor. Efendiler köleler, yönetenler yönetilenler. Atanmış yöneticiler gerçek yöneticilerin gölgesi. Kendisine sadrazamlık verilmiş parlak, itaatkar çocuklar, belki de vekiller, (vekilharç)

Sistem bu tarafları kaim kılacak formata giriyor. Katılımcı demokrasi, parlamenter sistem, ya da eyalet başkanlık sistemi, adı ne olursa olsun, bu çizgiler korunacak şekilde yaşıyor. Hukuk, bürokrasi, teamüller her şey bunu sağlayacak hale getiriliyor. Sistem error verip başka birini üretse bile, bir el uzanıyor, öperse, devam ediyor, öpmezse, ekonomik tetikçiler, tetikçiler, konjunktur, dış müdahaleler, kriziyle, darbesiyle oyunu gerekirse kurallarını değiştirerek, onu alaşağı ediyor.

Fark şurada; birey ve toplum bu devasa stratejik dayatmayı algılayamıyor. Çünkü bütün modern argümanlar ona bulunduğu ortamın doğal olduğu hissini veriyor. Aslında eskiden de algılayamıyordu. Padişah Küffar üzerine yürüyün, din için devlet için dedi, hayda sefere. Her yöreden şu kadar Tımarlı Sipahi, şuradan şu kadar Kapıkulu Yeniçeri yürüyün savaşa. Şimdi de aynı şeyler geçerli. Bütün toplum rutin yaşamında kendi gerçeğinden başka gerçeği algılayamıyor.

Saddam Halepçe ye gaz attı, 300 sivili öldürdü, haydi demokrasi götürelim. Saddam sonrası çöken devlet ve toplum yapısı yüzünden 2 milyon insan öldü, kime ne... Nerede liboşlar, demokratlar, Apo'yu bile astırmayan Avrupa Medeniyeti, papası, binlerce toplum kuruluşu... Her şey göz göre göre...

Tarihsel anlamıyla zorunlu kölenin yerini yüksek maaşlı danışmanlar, masörler, şoförler, yardımcılar, hayat koçları, metresler, ultra fahişeler gönül rızasıyla almış zaten.

Bazı bilim adamları dünya ekonomisinin şu anki haliyle, tüm insanları ücretsiz doyurabileceğini iddia ediyor. Lakin Maslow'un tüm hiyerarşisi şu an kölelerin küçük dünyaları için sistem açısından vazgeçilmez kullanılası enstrümanlar.
Mayıs 2014

Tugay Horoz bir yanıt verdi.

Ölünce facebook hesabınıza ne olacak?

Ahiret sınavını yüzde kaç etkileyecek facebok : D: D: D
Mayıs 2014

Tugay Horoz bu yanıtı beğendi:

Aranızda kısa süreli ölüm anını yaşayan var mı?

Teorik olarak mümkün değil bence, bu nedenle görüldüğünü sanılan şey, bilinç kaybı sonrası, görüntü yetisini kaybeden gözün sadece ışığı içeri alması sonucu, beyaz bir ışık oluşması. Gerisi tamamen insanın hayal gücü bence.
Mayıs 2014

Tugay Horoz bu yanıtı beğendi:

Bir yerde otururken yanınıza dilenci tarzında teyzeler geldiğinde ne yapıyorsunuz?

Çok rahat gözlerinin içerisine bakarak 'Hadi hadi haddii' şarkısına benzer yöntemler kullanıyorum uzaklaştırmak için.
Bazen de belli ki içki almak için gelenler oluyor işte onları boş döndürmüyorum mesela:) En azından samimiler ve takla atmıyorlar para için.

Bu arada sorunuz üzerine dilencilerle ilgili bu habere denk geldim. Paylaşırım.
sonmansethaber.com/haber/3302/dilenciler...
Mayıs 2014

Tugay HorozVaroluş Hakkında konu başlığını takip etmeye başladı.

Varoluş Hakkında

Düşünmekle başlıyor her şey...

Mayıs 2014

Tugay Horoz bu yanıtı beğendi:

40 yaşındayım ve 18 yaşında sevgilim var. Çevre tarafından eleştiriliyorum, aslında bana çok normal geliyor. Sizce anormal bir durum mu?

Bence eleştiriler değil iki kişi arasındaki yoğunluk ve memnuniyet esas ancak; bazı açılardan da düşünmeniz gerekir kanısındayım. Kız arkadaşınıza yakın yaşlarda bir kız kardeşim var ve daha yaşı 20 üniversitede hayatta ne yapacağını hangi yöne gideceğini bilemediği ve en çok değişiklikleri yaşadığı dönemde, hayata karşı sünger gibi verilen her bilgiye her öğretiye heyecanla baktığı bir dönemde bazen haddinden fazla emin, olgun bazen ürkek ve küçük bir çocuk. Günü gününe değişken genç ergen. Yaşıtları olan yahut yakın yaşlardaki insanlar ile kurduğu diyalog sayesinde duyduğu kaygıların aynı olduğunu ve zorlukları normal bileceği bir algı sahibi olabilir ancak; yaş olarak hayranlık ve aşkı karıştırabilir bir yaş dönemi olduğunu düşünüyorum. Sizin gibi 40 yaşında bir insanın etkisi heyecanları bakış açısı nedeni ile olması gereken yaştan farklı büyük davranma isteği ileride bugün yaşını yaşamamasının verdiği dezavantajları getirmemesi için dikkatli olmak gerekir. Normal değil demiyorum ama sizden deneyimlerinizden alacağı pek çok heyecan belirli yaşa geldiğinde farklı görünebilir. Aynı olgunluğa yaş ile oda vardığında sizin için yahut kendisi için çok başka bakış açıları getirebilir. Bu neden ile olduğu yaş gibi olması konusun da rahat olmasını sağlayın benim önerim. Ve sosyal ortamı kendi yaşıtlarıyla da devam etmeli. Kişilerin kendini tanıyamadan yapılan Erken evlilikler, birliktelikler verilen yanlış kararlar oluyor sonunda ve şimdiki ayrılık yada boşanmaları getirir. Dikkat edilmeli paralel büyümeli yahut gelişilmeli ama hesaba katılamayan çok faktör olduğu unutulmamalı. Sizinde ortak yahut yakın geçmişten insanlarla olabilecek ortak alanlar sizin sohbet ve keyif ortamlarınızı yaratır, anlamak ve anlaşılmak daha kolaydır. Bu iki farklı kuşak arasında benzer geçmiş arayışınız olmaması gerekir . 18 yaş ile kuşak farkı çok yoğun özellikle dönemsel bakıldığında; hızlı değişti dönemler malum internet ile doğan çocuklar ile bir olamayız kanısındayım. Bence çok yönlü tatmin olamaz bu tür ilişkilerde. Ama iki tarafı tatmin eden başka egolar var ise olabilir... Biraz sıkı bağ patalojik etkenler olmalı. (yaşlanmaktan korkmak adam, kızın baba arayışı vsvsv.) umarım birlikte istediğiniz gibi gider ilişkiniz.

sorunuzu inploid de sorulacak kadar açık olduğunuz için, açık görüşlü olduğunuza inanarak fazla hadsiz bir yorum olmadı kanısındayım. Bayan yaşı 25-30 siz 40- 45-50 olsanız daha güvenli bir birliktelik olurdu en azından birey olarak bayan tarafı da seçim algısının bilinci daha net olurdu kanısındayım.

hatta bu tür aşklar ile ilgili pek çok film vardı...
imdb.com/media/rm400596480/tt0064598? Re... , imdb.com/title/tt0974554/? ref_=nm_flmg_... .
Mayıs 2014

Tugay Horoz bir yanıta alt yorum yaptı

maslow un ihtiyaçlar hiyararşisini araştırmanızı önerebilirim
Yaşamak istediğimiz hayatlar var. Ve bu hayatları belki yaşıyoruz belki yaşamıyoruz. Mutlu olmak istiyoruz. Belki mutluyuz, belkide değil. "Hayallerimiz" var bu yüzden. Bir şeylere tutunmak istiyoruz. Bu da içsel dünyamızda olmak istediğimiz yer, kişiyi oluşturuyor. Sonra bir bakıyoruz aslında ne o kişiyiz ne de o yaşamda.
Mayıs 2014

Tugay Horoz bir yanıt verdi.

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Sadece karbondioksit döngüsüne yardım eden apolitik insanlara
Mayıs 2014

Tugay Horoz bu yanıtı beğendi:

En çok neye tahammül edemezsiniz?

Sevgimin bana verdiği zayıflık hissine...
Mayıs 2014

Tugay Horoz bir yanıt verdi.

Wilhelm Reich'ın önerdiğiniz kitapları hangileridir?

Herkese önerebiliceğim dinle küçük adam var ama politikayla ilgilenenler için se tüm kitapları ezberlenmeli reich freud du anlatıyor la başlamaları yerinde olur reichi tanımak açısından marxsistler bu adamdan bihaber olmamalılar
Mayıs 2014

Tugay Horoz bir yanıta alt yorum yaptı

reich ın demek istediği sömürülen insanların neden sustuğu yani özgürlüğün en büyük düşmanı olan halinden memnun köleler hakkın olan birşeyi sana vermelerini izin verme onu sen al yani adam kominist o yüzden saçmalıyor :D
Eğer çalmak, ahlaki ve dini değerler​le övülseydi tüm insanlar çalardı, eğer grev yapanlar; üstüne para alsalardı, tüm insanlar grev yapardı. Sonuç: fayda / maliyet paradoksu. Wilhelm Reich saçmalamış yani.
Mayıs 2014

Tugay Horoz yeni bir  soru  sordu.

Mayıs 2014

Tugay Horoz bu yanıtı beğendi:

Kendi başına Autocad öğrenmek mümkün müdür? Ne şekilde yapılabilir?

İnsan doğasına aykırı olmayan her şeyi kendi uğraşınla öğrenebilirsin. Yalnız iyi biliyor olmak için öğrenebileceğinden fazlasını bilenlerden destek alman gerekebilir. İnternet, paylaşımcı kişi/kurum/kuruluşların da katkılarıyla muhteşem bir derya. Deniz kirliliği gibi, bu derya da kısmi kirlilikler (eksik-yanlış-yanıltıcı içerikler) mevcut. Seçici ve eleyici olarak derli toplu bir kaynak havuzu oluşturabilir ve tabii ki AutoCad'i de öğrenebilirsin. Başarılar şimdiden.
Mayıs 2014

Tugay HorozWeb Siteleri konu başlığını takip etmeye başladı.

Web Siteleri

Web Siteleri

Mayıs 2014

Tugay Horozİnsan Davranışları konu başlığını takip etmeye başladı.

İnsan Davranışları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2014

Tugay HorozPsikoloji konu başlığını takip etmeye başladı.

Psikoloji

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını ve bu davranışlarla ilintili psikolojik, sosyal ve biyolojik süreçleri inceleyen bir alandır.

Mayıs 2014

Tugay HorozYazılım konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım

Yazılım (ing. software), değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumu...

Mayıs 2014

Tugay HorozKitaplar konu başlığını takip etmeye başladı.

Kitaplar

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfal...

Mayıs 2014

Tugay HorozGenel Kültür (Muhabbet) konu başlığını takip etmeye başladı.

Genel Kültür (Muhabbet)

Genel Kültür bilgilerinin derinlemesine incelenebildiği tartışılabildiği uzmanlık ağıdır.

Mayıs 2014

Tugay Horoz bir yanıt verdi.

Dershaneye gitmeden üniversite kazanılabilir mi?

Dersane sana sadece çalışma disipilini sağlar ygs yi yazın bitirirsen çok rahat kazanırsın mat 1 için femin simetri yayınlarını al başla 3 kitaplık set hoca yokmuş gibi anlatıyor ve çok soru var içinde
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3251 Kişi   564 Soru

Web Siteleri

3404 Kişi   268 Soru

İnsan Davranışları

3850 Kişi   962 Soru

Genel Kültür (Muhabbet)

3684 Kişi   280 Soru

Kitaplar

3146 Kişi   269 Soru

Psikoloji

2919 Kişi   968 Soru

Kitap Okumak

387 Kişi   43 Soru

Varoluş Hakkında

2904 Kişi   1060 Soru