Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tuğba Çam, 

Lise Öğrencisi

Lise Öğrencisi Tuğba Çam inploid.com'da 3 soru sordu, 14 soru yanıtladı ve 18 takipçisi var.

Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Matematikte 0! neden 1'e eşittir? Sıfırla çarpıldığı için sonucun 0 olması gerekmez mi?

Faktöriyel tanımını yeniden gözden geçirirsek, herhangi n pozitif tam sayısının faktöriyeli 1'den n sayısına kadar, n dâhil pozitif tam sayıların çarpımı olarak tanımlanır. Biliyoruz ki n!=n(n-1)! Bu faktöriyel tanımının doğal sonucu. Bu eşitliği n!/n=(n-1)! Şeklinde de yazabiliriz çünkü tanımımız gereği n>0 ve 0'a bölme sorunumuz yok. Örneğin n=5 alalım. 5!/5= 4! olur. Eşitliğin iki tarafı da, eğer işlemi yaparsanız, 24'e eşit. Şimdi n!/n=(n-1) eşitliğinde n yerine 1 koyalım: 1!/1=0! elde ederiz. 1!=1 olduğunu biliyoruz. O halde 1/1=0!=1 elde ediyoruz.
Mayıs 2013

Tuğba ÇamEce Naz Sonat kişisini takip etmeye başladı

Ece Naz Sonat, Dil Bilimci, @lorquina

full of questions&always learning

Mayıs 2013

Tuğba ÇamZaman Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi; üreticiliği ve verimliliği arttırmak amaçlı olarak, belirli aktiviteler üzerinde harcanan zamanı bilinçli bir şekilde kontro...

Mayıs 2013

Tuğba ÇamTuğba Demirkaya kişisini takip etmeye başladı

Tuğba Demirkaya, Yönetmen Yardımcısı, @tugbademirkaya

Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Bekareti önemser misiniz?

Ne ilginçtir 18 yaşını görünce "iş öğrensin" diye büyükleri tarafından ellerinden tutulup çok açık olacak ama "karıya götürülen" "milli olduğu" için sırtına vurulan erkeklerimizin kadınların bekaretini tartışması... Gerçi genel olarak bekaret diye sorulmuş ama bekaret denilince nedense ilk kadın gelir akla, çünkü temiz olması gereken kadındır erkeğin elinin kiridir böyle şeyler, ama kadın namustur, helaldir... Komik değil mi bu kadar büyük bir sorumluluğun sadece tek bir cinsin üzerine yüklenmesi ve diğer cinsin bundan hiç sorumlu olmaması... Kadından bekaret adı altında ellenmemişlik isteyen erkeklerimiz; sizin elledikleriniz kim Allah aşkına? Ya sizin el değmemişliğiniz?
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Eşler neden birlikte uyurlar?

Çünkü bu masumiyet ve teslimiyet dolu bir hazdır. Sadece bu durumu eşler ile sınırlamak sığ bir görüş olur. Sevdiğin kişi ile uyumalısın..
Mayıs 2013

Tuğba ÇamEvrensellik konu başlığını takip etmeye başladı.

Evrensellik

Evrensellik, anlayış düzleminde, hem bilgi hem de siyasal alanlarda genel geçer ilkelerin varolduğunu öne süren ve bu ilkelerin her yerde mu...

Mayıs 2013

Tuğba Çam bir yanıt verdi.

Hollywood'dan uyarlanan Bollywood filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hint yaptıysa iyidir :) Adamlar bu işi biliyorlar.
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Hayatımızı seçimlerimiz mi, rastlantılar mı, yoksa kader mi belirler?

Rastlantı+seçiim=kader
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Ne yaptın ve hayatın değişti?

10 yıl önceydi, Hotmail, Yahoo, Altavista gibi sitelerde Türkçe dil desteği olmamasına çok içerledim ve Türkçe'ye Davet ismiyle, sanal imza kampanyası başlattım. O imza kampanyası sırasında birçok insanla tanıştım ve hayatım değişti. Bugünkü işimi, o günkü idealist yaklaşımıma borçluyum.
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Neden hiçbir ortak özelliğimizin olmadığı insanlarla 'akrabalık' yüzünden muhatap olmak zorunda kalıyoruz?

İnsanı kahreden yalnızlık duygusundan ve kendini güvende hissetme ihtiyacından :)

Evlenme, aile kurma, çocuk yapma, zürriyeti devam ettirme ihtiyacı, çocuklarım olsun, kardeşlerim ve onların çocukları olsun, kalabalık olalım, aşiret olalım, bizim borumuz ötsün, bütün merayı zaptedelim, bize yan bakılmaz, bizde amcaoğlulları, dayıoğulları çok kalabalık, zor zaptediyorum onları...

İnsan sosyal bir yaratıktır da ondan, kan bağı da bu sosyal hayatta bu tarihi aile toplum modelinde, ilk planda el atındaki en kullanılası araçtır. Zira ortak paydalar ortak geçmiş zaten hazırdır. Sonra ayıklanır kimileri, sıradanlaşır.
Mayıs 2013

Tuğba Çam  bu yazıyı beğendi:

En Yaygın 5 Düşünce Hatası

İnandığımız gerçek konusunda tamamen ikna olmuşsak, düşünce şeklimizde hatalar yapabiliriz. Bu hatalar fikrimizi değiştirmemizi ve herhangi bir diğer bakış açısını kabul etmemizi engeller.

Düşünce şeklimiz duygularımız ve davranışlarımızla bağlantılıdır. Bu yüzden nasıl hatalar yaptığımızı bilmemiz gerek. İşte en sık yapılan düşünce hataları:

1. Aşırı Genelleme Yapmak
Belirli bir durumdan özel çıkarımlarda bulunmak en yaygın yargılama hatasıdır. Bir konunun belirli bir kısmının kanıtı, düşündüğünüz şeyi tamamen doğru yapmaz. Savaşta bir cephede yenilebilirsiniz ama savaşı kazanabilirsiniz.

2. Tahminde Bulunmak
Medyum değilsiniz ve geleceği göremezsiniz. İnsanlar genelde gelecek hakkında tahminlerde bulunurken, negatif düşünme eğilimine sahiplerdir. Eğer gelecek hakkında olumsuz düşünürseniz, yapmanız gereken şeyleri aksatırsınız. Neler olacağını öngörmeye çalışmayı bırakın. Geçmişte kötü şeyler olması, onların yine olacağı anlamına gelmez.

3. Akıl Okuma
Çevremizdeki insanların ne düşündüğünü bildiğimizi sanarız ama çoğu zaman yanılırız. Örneğin birisi sizinle konuşurken esniyorsa, uykusuz olduğu gerçeğini hiç hesaba katmadan, sizden sıkıldığını düşünürsünüz. Genelde kendi hislerimiz ve düşüncelerimizi başka insanlara yansıtırız. Her zaman yargılamalarımızda haksız olma ihtimalimiz ve alternatif bir açıklama var.

4. Abartma
Bu sıradan bir olayı çok büyüttüğümüzde olur. Mesela topluluk önünde konuşacakken, kelimeleri unuttuğumuzda insanların ne kadar güleceği gibi. Bu gibi düşünceler sadece en kötü senaryolar. Ve çoğu konuşmada dinleyiciler bir şeyler unuttuğunuzu fark etmezler bile.

5. Ya Hep Ya Hiç
Çoğu insan ünlüler hakkında bir şeyler okumayı sever. Basın bu tarz hikayeleri ilgi çekmek ve sirkülasyonu devam ettirmek için yazar. Aslında yazılanların gerçek olmayabileceğini biliriz. Çok başarılı olmayışımız, bir ezik olduğumuz anlamına gelmez. Önemli bir toplantıya geç kalmak, bütün kariyeri mahvedemez. Olayları siyah ve beyazdansa bütün tonlarıyla görmeye çalışın. Muhtemelen dünyaya bakış açınız değişecek.
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

inploid'i Türkiye'de 1 numara yapmalıyız, çünkü bu insanlar bu ülkenin evladı ve eğer bişeyler kazanacaksa bu ülkenin evlatları kazanmalı.

Dünyaya yayılır umarım, her güzel internet olayı da Atlas Okyanusu'nun karşı kıyısından yükselecek değil ya...
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Alarmsız uyanma teknikleri nelerdir?

Ertesi gün yapacağın hayati bişey varsa ve bunu kafaya takıp stres yapıyorsan alarmdan 10 dakika önce uyanabilirsin!
Mayıs 2013

Tuğba Çam bir yanıta alt yorum yaptı

Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.

Albert Einstein
'İnsanların yaptıkları ve tasarladıkları şeyler, duydukları gereksinimleri gidermeye ve acılarını dindirmeye yarar.''

''Hayal kurmak, bilgiden önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıdır, ancak hayal kurma tüm dünyayı kapsar.''

''Başarılı bir insan olmaya çalışmayın; değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır. Değerli insan ise, hayattan aldığından fazlasını verir.''

''Ben barış için savaşmak istiyorum.''

''Üçüncü dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum, ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacak.''

''Eğer gerçeği açıklamak istiyorsan, zerafeti terziye bırak.''

''a’yı hayatta başarı olarak tanımlayalım. O zaman a=x+y+z. x çalışmaktır, y oyundur, z ise çeneyi tutmasını bilmektir.''

''İnsan, aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.''

''Bir hatayı iki defa tekrarlamayan, en mükemmel insandır.''

''Irkçılık, çocukluk hastalığıdır. İnsanlığın kızamığıdır.''

''Bir kum tanesinin sırrını çözmeyi başarsaydık, bütün dünyanın sırrını öğrenmiş olurduk.''

''Propagandayla zehirlenmedikleri takdirde, toplumlar asla savaş düşkünü değildir.''

''Çok fazla okuyan ve beynini çok az kullanan bir adam, basit düşüncenin tembel alışkanlıkları içinde kalır.''
Mayıs 2013

Tuğba ÇamEn İyi Filmler konu başlığını takip etmeye başladı.

En İyi Filmler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 2013

Tuğba Çam bir yanıt verdi.

Forrest Gump isimli filmin ve Forrest isimli karakterin gerçek olabileceğini düşünüyor musunuz?

Winston Groom'un 1986 yılında yazılmış aynı adlı romanından uyarlama olduğunu biliyorum ama gerçek bir hikaye midir, o konuda bir bilgim yok.
Mayıs 2013

Tuğba Çam bu yanıtı beğendi:

Sinema tarihindeki en rahatsız edici filmler hangileridir?

Normal filmler içindeki rahatsız edici filmler olarak değil de, sırf rahatsız edici olmak için çekilmiş filmler şeklinde algılıyorum soruyu; bunlar yaklaşık 30 kadar, çoğu yasaklı durumda, -yasaklı filmler diye aratınca çıkıyorlar, ama artık internette bulabilmek mümkün, ve aramayın, bulmayın, izlemeyin

1.
120 Days of Sodom (Aristokrat bir grubun şatoda esir genç erkek ve kızlara uyguladığı sadistlikler)

2.
Human Centipede bir de ikincisi var. Hasta ruhlu bir doktor insanların ağızlarını birbirlerinin popolarına dikerek bir tırtıl oluşturuyor, ikincisi ise bu filmi izleyip taklit etmek isteyen bir ruh hastası otopark bekçisi, gerçi sonunda bir rüya olduğu ortaya çıkıyor.

Bu kapsamın dışında ama evet rahatsız edici bir film de bence, Oldboy. Ama biraz kulvar dışı.

Tekrar ediyorum, saydığım iki filmi ve bahsettiğim 30 filmi, izlemeyin.
Mayıs 2013

Tuğba ÇamForrest Gump konu başlığını takip etmeye başladı.

Forrest Gump

Forrest Gump, ABD'de 329,694,499 $, uluslararası olarak 347,692,187 $ hasılat ile toplam kazancı 677,386,686 $'a ulaşan bir filmdir. Film AB...

Mayıs 2013

Tuğba Çam  bu yazıyı beğendi:

Einstein'ın bildiğiniz özlü sözlerini paylaşır mısınız?

'İnsanların yaptıkları ve tasarladıkları şeyler, duydukları gereksinimleri gidermeye ve acılarını dindirmeye yarar.''

''Hayal kurmak, bilgiden önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıdır, ancak hayal kurma tüm dünyayı kapsar.''

''Başarılı bir insan olmaya çalışmayın; değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır. Değerli insan ise, hayattan aldığından fazlasını verir.''

''Ben barış için savaşmak istiyorum.''

''Üçüncü dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum, ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacak.''

''Eğer gerçeği açıklamak istiyorsan, zerafeti terziye bırak.''

''a’yı hayatta başarı olarak tanımlayalım. O zaman a=x+y+z. x çalışmaktır, y oyundur, z ise çeneyi tutmasını bilmektir.''

''İnsan, aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.''

''Bir hatayı iki defa tekrarlamayan, en mükemmel insandır.''

''Irkçılık, çocukluk hastalığıdır. İnsanlığın kızamığıdır.''

''Bir kum tanesinin sırrını çözmeyi başarsaydık, bütün dünyanın sırrını öğrenmiş olurduk.''

''Propagandayla zehirlenmedikleri takdirde, toplumlar asla savaş düşkünü değildir.''

''Çok fazla okuyan ve beynini çok az kullanan bir adam, basit düşüncenin tembel alışkanlıkları içinde kalır.''
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4393 Kişi   644 Soru

Öğrencilik

2364 Kişi   124 Soru

Üniversiteler (Türkiye)

2413 Kişi   175 Soru

Yurtdışında Eğitim

879 Kişi   51 Soru

Öğrenci Olayları

780 Kişi   17 Soru

Müzik

2985 Kişi   472 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Geyik Muhabbeti

1438 Kişi   816 Soru

Varoluş Hakkında

2905 Kişi   1060 Soru

Filmler

3398 Kişi   192 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Yabancı Filmler

944 Kişi   115 Soru

Yabancı Dil

1042 Kişi   103 Soru

Kişisel Gelişim

2087 Kişi   156 Soru

İstanbul

572 Kişi   196 Soru

Matematik

717 Kişi   161 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Sosyal Medya

1443 Kişi   213 Soru

Türkiye

948 Kişi   375 Soru

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

inploid

1196 Kişi   714 Soru

Dil Eğitimi

570 Kişi   25 Soru

Mühendislik

792 Kişi   66 Soru

Eğitim Sistemi

421 Kişi   29 Soru

Türkiye Sorunları

1161 Kişi   239 Soru

Galatasaray

249 Kişi   56 Soru

Yabancı Müzik

346 Kişi   44 Soru

İngilizce

803 Kişi   107 Soru