Bilmek istediğin her şeye ulaş

Turker İnanmaz, 

Grafik Tasarımcı

Beşiktaş | Dokuzçeyrek

Ekim 2019

Turker İnanmaz bir yanıt verdi.

HTML Genişlik yükseklik sorunu

Neyin %50'sini alacağını belirtmen gerekiyor. Atıyorum Height: 200px; için max-height: %50; dersen bunu 300px olarak büyütebilir en fazla.
Fatih'in yazdıklarını irdele derim.
fatihhayrioglu.com/genislik-ve-yukseklig. . .
Mayıs 2016

Turker İnanmaz  bu yazıyı beğendi:

Uygun Kulaklık Seçimi

Kulaklık almak isteyen birçok kişi mağazaya girip marka bilinirliğine göre veya orada denediği kulaklıkların sesini test ederek alır. Test ederek almak elbette ki en iyi yöntem ama ben burada kulaklık seçimi işini daha ayrıntılı ve teknik bazı bilgileri de vererek anlatacağım. Eminim ki kulaklık almak ya da değiştirmek isteyenler için faydalı olacaktır. Öncelikle, her kim ki kulaklık alacaktır öncelikle kutudaki önemli değerlere bakmalıdır. Bunlar:
 • Frekans aralığı / tepkisi: Hz cinsindendir
 • Empedans değeri: Ohm cinsindendir
 • Maksimum güç girişi: mW (mili watt) cinsindendir
 • Ses hassasiyeti/basınç seviyesi: db cinsindendir
Bu değerler dışında tip, diyafram şekli, vs. de vardır ama yukarıakiler kaliteli ses ve güzel müzik dinlemeniz için gerekli karar parametreleri olacaktır (profesyonel bir DJ değilseniz tabii).

Gelelim bu değerlere. Örneklerle kıyaslama yaparak bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.
 • Frekans aralığı/tepkisi (Hz): Bu sayı bir değer aralığı ile birlikte verilir. Küçük ve büyük bir sayıdan oluşur. Küçük değer düşük ses frekanslarını yani bas sesleri, büyük olan değer ise yüksek ses frekanslarını yani tiz sesleri temsil eder. Bu aralık ne kadar fazla olursa o kadar farklı ses tonlarını kulaklıktan duyabilirsiniz. Benim tavsyem öncelikle düşük olan değerin olabildiğince düşük olmasını gözlemenizdir, bu çok daha iyi bass ses veren kulaklık demektir. Standart bir kulaklıkta bu değerler 20 Hz - 20. 000 Hz olarak görebilirsiniz. Tabloyu biraz daha genişletirsek:
  20 Hz - 22. 000 Hz: daha iyi tiz sesler
  15 Hz - 20. 000 Hz: daha iyi bas sesler
  20 hz - 24. 000 hz: çok tiz ses, tavsiye etmem
  15 hz - 24. 000 hz: bas ve tiz daha iyi
  6 hz - 24. 000 hz: bas ve tiz oldukça iyi. bu noktada bas 4 veya 5 Hz olursa çok daha iyi olacaktır.
 • Empedans değeri (Ohm): Genelde 16 ve 32 Ohm olur (çok daha yüksekleri var elbet). Empedans değeri kulaklığın ne kadar güçlü ses verebileceğini belirtir. Yani aynı yükü 2 kişi kaldıracak diyelim birisi kaslı, diğeri ise zayıf olsun. Kaslı olan rahatlıkla o yükü kaldıracaktır ama zayıf olan zorlanacaktır. Burada unutulmaması gereken nokta kulaklığı hangi müzik cihazında kullanacağınızın da önemli olduğudur. Büyük bir müzik sisteminde çıkış gücü yüksek olan bir kulaklık çıkışına bağladığınızda 32 Ohm rahatlıkla iş görürken 16 Ohm zorlanacaktır. Tersini düşünürsek küçük bir müzik çalarda -düşük müzik gücü çıkışına- 32 ohm takarsak cihazın çıkış gücü küçük kalacaktır ve müzik çaların aktardığı güç empedans değerinden dolayı daha sınır seviyelerde olacaktır. Burada da 16 ohm daha avantajlı gibi görünebilir. Ben yine de yüksek değerli olana yönelmenizi tavsiye ederim.
 • Maksimum güç girişi (mW): Kulaklığın müzik çalardan gelecek güce verdiği tepkidir diyebiliriz. Gücü yüksek ise daha tok sesler alabilirsiniz.
 • Ses hassasiyet seviyesi (db): Desibel değeri sesin değerinin logaritmik olarak tanımlaması olduğundan, desibel değerindeki 10 birimlik artış algılanan ses kalitesinin 2 katına çıkması demektir. Zaten desibel değerleri arasında logaritmik olmasından kaynaklı olarak sayısal değerler çok büyük farklar olarak karşımıza çıkmaz. 102/104 db ortalama bir kulaklıkta bulunan değerdir. 114 biraz daha iyi kulaklıklarda bulunur ama en iyisi 125 db ve üstüdür.
Buradaki parametreler birbirine bağlıdır ve tek başına hiç biri çok anlam ifade etmez. Bunları toplu halde değerlendirmeye çalışarak, yüksek empedanslı, yüksek frekans aralıklı (düşük frekans alt sınırı çok daha iyi çünkü daha iyi bass sesler demek), yüksek güç girişli ve ses hassasiyet seviyesi de yüksek olan bir kulaklığa doğru olmalı yöneliminiz. Bundan sonra kulaklık seçiminin son ve en önemli aşaması olan test etme ve deneyimleme aşamasına gelmiş olacaksınız. Kendinize uyguhn kulaklığı da burada bulmanız an meselesi olacak : ). Ben şahsen Sennheiser marka kulaklıkları tavsiye ederim ancak fiyat olarak üst segmentte malesef.

Burada fiyat mevzusuna hiç girmedim çünkü onu ilk önce belirleyip sonra bu inelemeleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
Kulaklık
NOT: Bir de bozulma (distortion) değeri vardır ki bu ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Genelde bindelik dilimlerle ifade edilir %0.1, %0.3 gibi.
Mayıs 2016

Turker İnanmaz bir yanıta alt yorum yaptı

Teşekkür ederim verdiğiniz kaynak ve İbrahim Bey'in verdiği kod dizimi ile bir anda sonuca ulaştım.
Aşağıdaki linki kontrol etmen iyi olacaktır. stackoverflow.com/questions/1043339/jav...
Mayıs 2016

Turker İnanmaz bir yanıt verdi.

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

İşlem tamamdır!

sozluk.php
<?php
session_start();
$dilliduduk = $_SESSION["dil"]; // tarayıcıya göre dil
if( empty($dilliduduk) ){ // tarayacının dili yoksa
 $dilliduduk = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2); // tarayıcı dilini öğren
 if( !file_exists("dilliduduk/".$secili_dil.".php") ){
  $secili_dil = 'en'; // dilsiz tarayıcılara saf ingilizce
 }
}
 $_SESSION["dil"]=$dilliduduk; // çerez
include("dilliduduk/".$dilliduduk.".php"); // dosyalar
?>


index.php içerisine
 <?php include("sozluk.php"); ?>


Bu kadar basitmiş meğersem.
Mayıs 2016

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

Aşağıdaki linki kontrol etmen iyi olacaktır. stackoverflow.com/questions/1043339/jav...
Mayıs 2016

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Tarayıcı diline göre otomatik değişen metinleri nasıl yaparız?

Php kullanıyorsan

$lang = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2);
$lang değişkeni tr/en/fr gibi sonuçları verir

bundan sonrası senin oluşturduğun yapıya göre değişir.


Mayıs 2016

Turker İnanmaz yeni bir  soru  sordu.

Nisan 2016

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Sinema yayınlarının telif hakları nasıl temin ediliyor? Temin edilecek telif hakkı için görüşülecek mecralar nedir veya nelerdir? Bir filmi kendi sayfamız üzerinden yayımlamak için telif izini nasıl alabiliriz?

Telif hakları bakımından belirli bir kullanımın adil bir kullanım teşkil edip etmediğini ve eserin Telif Hakkı Kanunu dahilinde kullanılabilir olup olmadığının tespit edilmesi için kullanılan standartlar Telif Hakkı Kanunu’nun içinde yer almaktadır. Telif Hakkı Kanunu’nda kullanımın ticari olmaması gerektiği ve eserin normal kullanımına zarar verecek nitelikte olmaması gerektiğine dair bir koşul mevcuttur. Adil kullanımın doktrini ile uyumlu olmayan herhangi bir kullanım telif hakkı sahibi tarafından yasaklanabilir.Telif Hakkı Kanunu, telif hakkına konu eserin sahibinin manevi ve ekonomik haklarına halel getirmeksizin, özgün ve yeni bir şekilde bir eseri yorumlayan, sunan, açıklayan, konuşan, çalan (enstrümanla) ya da çok çeşitli şekillerde ifade eden kişileri “icracı sanatçılar” olarak tanımlamaktadır.
İcracı sanatçılar, icralarının sahibi olarak bilinme hakkına ve bunların şöhretlerine zarar verecek şekilde (manevi hakları) değiştirilmesini ya da zarar verilmesini önleme hakkına sahiptir. Aynı zamanda, telif hakkına konu eser sahibinin verdiği yetkiyle bir eseri yorumlayan icracı sanatçılar, performanslarını kaydetmek ve kayıtlarını çoğaltmak, dağıtmak, iletmek, kiralamak, kiraya vermek ve yayınlamak için inhisari hakka sahiptir (ekonomik haklar). Telif hakkı formaliteleri için idari prosedür, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Telif Hakkı ve Sinematografi Genel Müdürlüğü tarafından uygulanır. Ancak telif haklarının uygulanması yargı mercileri tarafından gerçekleştirilir. Bir filmin etkinlikte gösterilmesi o filme ilişkin temsil hakkının kullanılması anlamına gelmektedir Bu sebeple film üzerinde hak sahibi olan kişilerin ki bu kişiler genellikle yapımcı firmalardır, bu firmalarla ya da bu firmaların üyesi oldukları meslek birlikleriyle irtibata geçerek gerekli iznin alınması gerekir. Bu hakkın kullanımına ilişkin olarak 5846 sayılı Kanundaki tek istisna “temsil serbestisi” başlıklı “Yayımlanmış bir eserin, tüm eğitim ve öğretim kurumlarında, yüz yüze eğitim ve öğretim maksadıyla doğrudan veya dolaylı kar amacı gütmeksizin temsili, eser sahibinin ve eserin adının mutat şekilde açıklanması şartıyla serbesttir. ” hükmüdür. Film gösteriminin bu hüküm kapsamında olması halinde hak sahiplerinden izin alınmasına gerek bulunmamaktadır.
Temmuz 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Apple ürünleri neden pahalı?

Soruyu yeni gördüm. Bilgisiz yorumu da okuyunca dayanamayıp bu konuda bir blog yazısı yazdım.
Tüm yazdıklarımı buraya da yapıştırayım yine de, reklam olmasın :)
 • Herşey baştan üst kalitedir. Macbook mesela, SSDli gelir. Retina ekranlıdır. Kasası çizilmez. Ekranı ve klavyesi ortam ışığına göre kendini ayarlar. Çok çabuk açılır. Kapağını kapatınca uyur, kaldırınca hemen açılır ve kaldığı yerden devam eder. Şarjı 9 saat gider. Adaptör taşımamak gibisi yoktur.
 • İşlemci, ekran kartı, ekran çözünürlüğü, disk hızı, çalışma performansı gibi kriterlere göre Apple olmayan muadili 3 kiloyken o 1 kilo bile değildir.
 • Androidden aynı performansı almak için 4 kat RAM, 2 kat işlemci gücü gereklidir.
 • Windows'a antivirüs kurarsın, tüm bilgisayar yavaşlar.
 • Apple kandırmaz. 15 inç ekran verip i3 işlemci vermez. Ya da i7 işlemci ve nVidia bilmemne model bir ekran kartı verip 5400RPM disk vermez.
 • Dokunmatik faresiyle normal bir fareyle yapamayacağın kadar çok şeyi yapabilirsin. Aynı anda beş parmakla kullanılabilir. PC'lerde kullandığınız hiçbir dokunmatik fare Apple dokunmatik fare kadar kaliteli ve kolay kullanımlı değildir.
 • Formatlamak için servise göndermen veya kurulum diski vs gerekmez. İnternet bağlantısı yeterlidir. Ürün senin adına kayıtlıdır. Ana menüsünden girip kullandığın seride bir donanım problemi olup olmadığını kontrol edebilirsin.
 • Virüs derdin yoktur. Virüs bulaştırmak için uğraşman gerekir.
 • Türkiye bunun istisnası olabilir belki ama Apple kullanıcısı para harcamaktan çekinmez. Harcadığı paranın hakkını alacağına inanması yeterlidir. Zaten ikna olup satın aldığı bir uygulama yaptığını söylediği işi düzgün yapamıyorsa parasını iade alabilir. Bu yüzden bütün uygulamalar önce Apple ürünleri için yazılır, diğerlerine sonradan geçer.
 • Satın aldığın tüm müzikleri, filmleri, dizileri ve uygulamaları Apple senin adına bir kenarda tuttuğu için formatlama, sıfırlama gibi işlemler çok problemsizdir.
 • Sadece kurulu gelen Apple uygulamalarını kullanarak çoğu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Harcadığınız paranın hakkını aldığınızı, kandırılmadığınızı bilirsiniz.
 • Kullanımı Windows'a göre çok daha kolaydır.
 • Hangi modeli alırsanız alın, tuş yerleşimleri dahil herşeyi aynıdır. (Portların farklı olması ya da yepyeni bir modelde başka yerleşimler vs başka mevzu)
 • Apple ürünleri için yazılım geliştirmek istiyorsanız birşeyleri satın almanız gerekmez. (Ha Microsoft da bu konuda birşeyler yaptı 2015'te, o başka.)
 • Windows için yazılmış her uygulamanın en kötü ihtimalle muadili, büyük ihtimalle daha güzeli Apple için mutlaka vardır. (Üretim bandı için yazılmış özel bir uygulama vs ayrı konu.)
 • Diğer markalar size yetişmeye çalışır. Sizi taklit ederler.
 • İşletim sistemi ve çoğu işinizi göreceğiniz uygulamalar direkt kurulu gelir ve ücretsizdir. Toplam sahip olma maliyeti olarak baktığınızda arada öyle sanıldığı gibi uçuk bir fark yoktur. Aksine, verimliliği yüksek bir ürünün toplam sahip olma maliyeti daha düşük olur.

Tek kelimeyle özetleyeyim: Kalite.
Haziran 2015

Turker İnanmazGüzin Yiğit kişisini takip etmeye başladı

Güzin Yiğit, Dijital İletişim Stratejileri Yönetmeni, @guzinyigit

Özümde çok asdfghjkfb bi insanım. @Mars Entertainment Group twitter.com/ajantavsan http://instagram.com/guzinyigit

Haziran 2015

Turker İnanmazCansu Arı kişisini takip etmeye başladı

Cansu Arı, Grafiker & Front-end Developer, @laxativefect

vakit yok bir daha yemyeşil eylül tramvaylarına.

Haziran 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Piktogram nedir?

Nesneleri, kavramları, bir yeri, ortamdaki işleyişi vb. şeyleri en sade haliyle resmetmektir. Sembol niteliğindedir.
Mayıs 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Sinema yayınlarının telif hakları nasıl temin ediliyor? Temin edilecek telif hakkı için görüşülecek mecralar nedir veya nelerdir? Bir filmi kendi sayfamız üzerinden yayımlamak için telif izini nasıl alabiliriz?

Bir filmin etkinlikte gösterilmesi o filme ilişkin temsil hakkının kullanılması anlamına gelmektedir Bu sebeple film üzerinde hak sahibi olan kişilerin ki bu kişiler genellikle yapımcı firmalardır, bu firmalarla ya da bu firmaların üyesi oldukları meslek birlikleriyle irtibata geçerek gerekli iznin alınması gerekir. Bu hakkın kullanımına ilişkin olarak 5846 sayılı Kanundaki tek istisna “temsil serbestisi” başlıklı “Yayımlanmış bir eserin, tüm eğitim ve öğretim kurumlarında, yüz yüze eğitim ve öğretim maksadıyla doğrudan veya dolaylı kar amacı gütmeksizin temsili, eser sahibinin ve eserin adının mutat şekilde açıklanması şartıyla serbesttir. ” hükmüdür. Film gösteriminin bu hüküm kapsamında olması halinde hak sahiplerinden izin alınmasına gerek bulunmamaktadır.
Mayıs 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Fax Makinesi nasıl çalışır?

Faks makinesi belgeyi bir resim gibi görür ve örnek olarak boş olan her yeri 0 yazı olan her yeri 1 olarak işaretler, tüm belgeyi bu şekilde yolladığı zaman çok gereksiz yere bant kullandığı için yeni kodlama şekilleri geliştirilmiştir, bu kodlama şekillerinde de sürekli siyah veya sürekli beyaz olan yerleri daha az bilgiyle tanımlamak üzerine oluşturmuşlardır, bu şekilde belgeyi kodladıktan sonra karşı tarafa gönderir ve karşı taraftaki faksta o bilginin ne manaya geldiğini bildiği için aynı şekilde belgeyi oluşturur ve çıkarır. Faksla gelen bir belgenin nokta nokta görünmesinin bir sebebi de belgeyi o şekilde 0 ve 1'lerle kodluyor olmasıdır.
Mayıs 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

'Beğenme' tuşunu kullandığınızda kimliğinizin bilinmesini mi gizlenmesini mi istersiniz?

Ben beğenmediğim yanıtlar için kimliğimin gizlenmesini gerekli görmüyorum. Aksine, tuşa basarken iki kez düşünmeme sebep olacağı için faydalı olacağını düşünüyorum. Benim için puan düşürmekten daha etkili bir caydırıcı faktör olur.

Sorunun diğer kısmı: Verdiğim yanıtı kimin beğenmediğini öğrenmek açısından bir hırs içerisinde değilim. İsterlerse gizli olsun. Herkes büyük bir keyifle benim yanıtlarımı 'beğenme'yebilir. Ama -çok eksikliğini hissetmesem de- neden beğenmediğini sorabilmem açısından kimliğini görmem faydalı olabilir.

Site yönetimi bu başlığı ciddiye alır mı bilmiyorum ama benim önerim: 'beğenme' tuşunu kullanırken de sorularda olduğu gibi gizli ya da açık seçeneği olsun. Puan düşürme uygulaması da olmasın. O ne öyle..
Mayıs 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Kullanışlı bootsrap temelli tema önerileriniz nelerdir?

Uzun zamandır sektörün en gözde tema pazarı themeforest.net arama çubuğunu kullanarak bootstrap temaları bulabilirsin, bunun yanında bootstrap için özel mekan wrapbootstrap.com var.
Mayıs 2015

Turker İnanmaz bir yanıt verdi.

Boxset film indirebileceğim torrent siteler hangileridir?

yts.to boxset olarak sunmuyor amma 720 & 1080 kalitesinden de şaşmıyor. Seed oranlarıda oldukça iyi.
Nisan 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Snapchat nedir? Nasıl Kullanılır?

Snapchat

Snapchat fotoğraf çekip, video çekip üzerine not ekleyerek kendi arkadaşlarınızla paylaşım yaptığınız sosyal mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulamada paylaşımlarınız 1 ve 10 saniye arasında görülür ve daha sonra gönderdiğiniz kişide görülmez. En önemli ve farklı özelliği de budur. Paylaştığınız fotoğrafın daha sonra silinecek olmasının dışında ekran kaydetme programarıyla alınacağını da unutmayın. Screenshot fotoğrafların alınmasını sağlayabilir.

Nasıl Kullanılır?
 • Öncellikle telefonunuza indirip oturum açın.
 • Başta açtığınız zaman rehberinizde kimler snapchat kullanıyor onları görüp ekliyorsunuz. Yoksa fotoğraf yollama olayına programımız izin vermiyor.
 • Ekledikten sonra fotoğrafınızı ekranın ortasında bulunan yuvarlak butona basınca fotoğraf çekmiş olursunuz, eğer uzun basarsanız videoya geçer.
 • Fotoğrafı çektikten sonra saniyeleri gösteren butona tıklayarak göndereceğiniz kişinin kaç saniye göreceğine karar veriyorsunuz.
Videoyu izleyerek nasıl kullanıldığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Nisan 2015

Turker İnanmaz bu yanıtı beğendi:

Bir fotoğrafınız izniniz dışında bir kozmetik reklamında photoshop kullanılarak yayınlansa ne yaparsınız?

Kişinin ; ismi , sesi , resmi ondan habersiz olarak yayınlanamaz , çoğaltılamaz, kullanılamaz . Dava açmak ortaya çıkabilecek olumsuzlukları engelleyecektir.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Web Tasarım

1236 Kişi   215 Soru

Grafik Tasarım

538 Kişi   75 Soru

İş İlanları

58 Kişi   12 Soru

Macbook Pro

25 Kişi   16 Soru

Mac OSX

33 Kişi   21 Soru

Site

338 Kişi   38 Soru

Web Uygulamaları

195 Kişi   31 Soru

Profil

3 Kişi   2 Soru

inploid Geribildirimleri

45 Kişi   74 Soru

Mobile Web

15 Kişi   3 Soru

Android Market

33 Kişi   23 Soru

Applications

8 Kişi   2 Soru

Apple

196 Kişi   91 Soru

Safari

4 Kişi   1 Soru

Minimalist

5 Kişi   1 Soru

Beşiktaş

100 Kişi   22 Soru

Dekorasyon

120 Kişi   32 Soru

Sinema

3259 Kişi   301 Soru

Telif Hakları

21 Kişi   34 Soru

Filmler

3395 Kişi   192 Soru

Proje Yönetimi

724 Kişi   36 Soru

Microsoft Office

52 Kişi   27 Soru

Excel

87 Kişi   16 Soru

Project Management

10 Kişi   4 Soru

Microsot Adam Project

1 Kişi   1 Soru

PHP

512 Kişi   101 Soru

Html

299 Kişi   48 Soru

Webmaster

47 Kişi   41 Soru

Kişisel Web Site

6 Kişi   5 Soru