Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türker Tunalı, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Türker Tunalı inploid.com'da 0 soru sordu, 15 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Haziran 06 - 10:48

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

Agar.io, slither.io, splix.io gibi bir oyun yazmak için ne kadar JavaScript bilgisi gerekmektedir? Back-end dili ve diğer bütün ihtiyaçlar için ne gibi teknolojiler kullanılabilir?

Kısaca orta seviye JS tecrübesi gerekir diyebiliriz.
Detaylı cevap vermem gerekirse giriş seviyesi bir tecrübe ve kararlılık yeterli. Değişkenler ile oynayabilmen ve döngüler kurabilmen şart. Çoklu oyunculuk için bir sürü araştırma yapman gerekiyor ve burada da devreye yabancı dil bilgisi giriyor. Ben biraz azimle herkesin sade bir splither konu yapabileceğini düşünüyorum.
Daha önce yapılmış diye kesinlikle vazgeçme, oyun programcılığının temeli adam asmaca, tetris, Pac-Man gibi oyunlardır. Tarayıcı tabanlı çoklu oyunculu oyunların temeli de bu saydığın oyunlar. Geliştirip özgeçmişine eklemelisin.
Mayıs 31 - 15:27

Türker TunalıÜrün Yönetimi konu başlığını takip etmeye başladı.

Mayıs 31 - 15:26

Türker TunalıMotivasyon konu başlığını takip etmeye başladı.

Motivasyon

Motivasyon bireyin hareketlerinin arkasında bulunan psikoloji dilinde güdü adı verilen güçtür. Davranışa enerji sağlayan organizmanın içinde...

Mayıs 31 - 15:25

Türker TunalıERP (Enterprise Resource Planning) konu başlığını takip etmeye başladı.

ERP (Enterprise Resource Planning)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mayıs 31 - 15:24

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

Şu zamana kadar izlediğiniz en güzel film nedir ve neden?

"Esaretin Bedeli". Sanırım hayatı kötü yanıyla ve bütün çıplaklığı ile anlatırken güzel olasılıklarıda sade birşekilde gösterdiği için. Bence hayatta ne var ise bu filmde de var ve sade bir şekilde anlatılmış.
Mayıs 31 - 15:20

Türker TunalıBirkan Aydin kişisini takip etmeye başladı

Birkan Aydin, Bilgisayar Programcısı, @birkanaydin

Sometimes you win, sometimes you learn... Natural Born Anarchist.. 14 yaşından beri kahvenin gücüne inanıyor. :)

Mayıs 31 - 15:19

Türker Tunalı bu yanıtı beğendi:

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Bu soruyu zamanında bizler de sorduk. 8yildir çalışan bir mühendis olarak şunu diyebilirim ki, not ortalaması için çalışmayın.Merak ettiğiniz için, gelismek için, hem kendine hem de ulkene faydalı olmak için çalışmak lazim . Başarı zaten gelir. . .
Mayıs 31 - 15:18

Türker TunalıSerkan Köse kişisini takip etmeye başladı

Serkan Köse, Girişimci, @serkan

inploid.com kurucu ortağı, fotoğraf meraklısı (https://www.flickr.com/photos/koseserkan/ ve https://instagram.com/koseserkan/), motosiklet sevdalısı, elektronik yüksek mühendisi, insan ve bir adam. Dünyanın değişebileceğine inanan bir adam...

Mayıs 31 - 15:13

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Not ortalamasına dikkat etmiyoruz. Çok uzun sürede bitirdiyse negatif etki yaratabilir. Üstten ders alarak kısa sürede bitirmesi iyi etki yaratır.

Özgeçmişinizde yaptığınız projelerle ilgili detay vermeniz çok daha önemli. Yazılım tarafından örnek verecek olursak hangi veritabanında kaç tablo kullanıldı? Trigger, stored procedure, function kullanıldı mı? Hangi programlama dili hangi özellikleri ile kullanıldı? Uygulama analiz, geliştirme, test, yükleme süreçlerinde hangi araçlar, eklentiler, metodolojiler kullanıldı? Bu bilgiler ışında "Not Defteri" uygulaması geliştirmiş bile olsanız kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

Diğer mühendislik başvuruları için hangi uygulama (Örnek AutoCAD) hangi versiyonunda, hangi eklentiler ile kullanıldı? Ne işlemler yapıldı şeklinde bilgi verilmesi çok iyi olur. AutoCAD 5 Yıldız, 3ds Max 5 Yıldız şeklinde bilgi verilmesi çok birşey ifade etmiyor maalesef. Zaten puan vermek çok göreceli.

Özetle, "Ktap okumayı severim" yerine hangi tür kitapların hangi sıklıkla okunduğu bilgisinin verilmesi gibi yaptığınız projelerde de (Bitirmiş olmanız şart değil) talepler, karşılaşılan sorunlar, teknik konulardan daha çok bahsetmeniz, firmanın sizi daha iyi tanımasına yardımcı olur. Kesinlikle yeni mezun olduğunuz için kendinizi şanssız hissetmeyin. Kendinizi daha doğru ifade etmeye çaba göstermelisiniz.

Kişisel öneri olarak not ortalaması 3,80 - 4,00 arası olan arkadaşların akademik ortamda kalması yada şansını yurtdışında denemeleri daha iyi düşüncesindeyim.
Mayıs 31 - 14:28

Türker Tunalı bu yanıtı beğendi:

Çalışanlar, 2 aylık deneme süresinde ihbar tazminatsız işten çıkarılabilir mi?

Deneme süresi, ismi dolayısıyla yanlış bir izlenim uyandıran ve son derece yanlış bilinen bir kavramdır.

Kanunen deneme süresi dahilinde bir elemanı istihdam eden işveren, çalışanı ilk iş gününden itibaren yasal olarak SGK'ya bildirmek zorundadır. Aksi halde, işveren suç işlemiş sayılır.

Deneme süresinin yasal sınırı olan 60 gün boyunca işveren, işe aldığı kişiyi nitelik, yetenek ve iş performansı bakımından deneme (değerlendirme) hakkına sahiptir. Eğer bu süre zarfı içerisinde çalışandan memnun değilse, hiçbir şekilde ihbar tazminatı ödemeden işten çıkarabilir.

Yani; işverenlerin aymaz bir şekilde iddia ettiği gibi çalışana söylenen "60 günlük deneme süresi boyunca sizi sigorta yapmıyoruz. Yasal olarak; 60 gün sonra sigortanız başlayacak" cümlesi TAMAMİYLE UYDURMADIR.
Aralık 2016

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

php & .net sürüm farklılıkları

Ben işim gereği 10-15 yıldır .Net ile masaüstü uygulamalar geliştiriyorum. Ama hobi projesi olarak internet ile ilgili işim çıkarsa sadece PHP kullanıyorum. ASP ile 1-2 uygulama geliştirdim. Bazı arkadaşların uygulama hatalarının giderilmesine yardımcı oldum. Bana nedense Microsoft firmasının web geliştirme ortamına bakışı çok yanlış geliyor. Bence onlar şöyle düşünüyor: "Bu geliştirme işi çok problemlidir, detaylıdır. Ama biz sizin için bu işleri çok kolaylaştırdık. ". Benim düşüncem ise bu işler zaten çok kolay. Benim bir sürü not defteri kullanarak geliştirme yapan arkadaşım var. Visual Studio bu işleri çok kompleks bir hale getiriyor.

En iyi bildiğin şeyden kesinlikle şaşma ama PHP gelişmelerini takip et. Mutlaka uygulama çatısı (framework) kullan. Hiç kullanmadıysan CodeIgniter iyi bir başlangıç noktası. Olaya benim gibi baktığı için kolay adapte oldum. Laravel gibi daha popüler olanlar var. Yeni teknolojileri karşılaştırırken Google Trends kullanabilirsin.google.com/trends/explore? Q=%2Fm%2F02qg...

Birde bu işte iyi olmak istiyorsan her yıl yeni bir dil öğrenmen gerekli. Typescript, Go, Dart, CoffeScript, Lua, Python hepsi sana farklı konularda yardımcı olacaktır.

Başarılı projeler dilerim.
Aralık 2016

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

Visual Studio için kullandığınız ve memnun kaldığınız eklentiler hangileridir?

VisualSVN (Sunucu olarakta bunu kullanıyoruz)
VSCommands
ReSharper

Ayrıca DevExpress bileşenleri kullanıyoruz. Birde External Tools aracılığı ile kendi yazdığımız bazı küçük araçları (Deploy, Commit) entegre ettik.
Aralık 2016

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

Mezun olduktan sonra diğer mimarlardan farkınız ne olacak?

Çok güzel bir soru. Sadece mimarlık açısından değil genel olarakta önemli. Ayrıca sadece yeni mezunlar için değil 10 yıllık işten ayrılırkende düşünülmesi gereken bir konu.

Benim fikirlerim şöyle:
1- Kişinin net değeri iş çevresidir. Bir kişi iş hayatında iş çevresi kadar güçlüdür.
2- İşe alım sürecinde daha çok tavrı, bilmediği konulara yaklaşma şekli önemli oluyor.
3- İşi yönetme becerisinin işi yapmaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yönetim becerisi, zaman yönetimi, liderlik gibi konularda ki uzmanlık bence çok önemli. Konusunda uzman ama daha kendini yönetemeyen kişiler var.
Aralık 2016

Türker Tunalı bu yanıtı beğendi:

Mezun olduktan sonra diğer mimarlardan farkınız ne olacak?

Sizi en çok farklı kılacak şey mesleki çevreniz ve inasn ilişkilerinizdir.
Aralık 2016

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

Masaüstü sistemlerde en çok kullanılan AMD ve Intel işlemcilerinden hangisini seçmeliyiz? İşlemci seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Burada kurulacak sistemin hangi amaçla kurulduğu belirtilmeli. Amaca göre seçim yapılması daha uygun olacaktır.
Kasım 2012

Türker TunalıHakan Köse kişisini takip etmeye başladı

Hakan Köse, İnternet Girişimcisi, @hakank

Web Application Development, ASP.NET, C#, SQL Server, Web Design and some passion..

Kasım 2012

Türker TunalıMimari konu başlığını takip etmeye başladı.

Mimari

YÖNLENDİR Mimarlık

Kasım 2012

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

En iyi mimari yazılımı hangisidir?

ArchiCAD. Mimarların birçok işini kolaylaştırır.
Kasım 2012

Türker TunalıYazılım Mimarı konu başlığını takip etmeye başladı.

Yazılım Mimarı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ekim 2012

Türker Tunalı bir yanıt verdi.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Yazılım

3027 Kişi   556 Soru

Logo Yazılım

90 Kişi   1 Soru

Yazılım Geliştirme

1198 Kişi   185 Soru

OpenCV

6 Kişi   0 Soru

OpenGL

13 Kişi   3 Soru

PHP

505 Kişi   101 Soru

Android

401 Kişi   138 Soru

C# (Programlama Dili)

361 Kişi   82 Soru

Codeigniter

19 Kişi   0 Soru

Java

310 Kişi   52 Soru

JQuery

188 Kişi   22 Soru

Jquery UI

34 Kişi   4 Soru

Jquery Mobile

36 Kişi   3 Soru

DevExpress

5 Kişi   2 Soru

Mobil

95 Kişi   60 Soru

Mobil Uygulamalar

242 Kişi   109 Soru

Mobil Uygulama Geliştirme

118 Kişi   36 Soru

Yazılım Mimarı

234 Kişi   8 Soru

Mimari

186 Kişi   132 Soru

Motivasyon

39 Kişi   13 Soru

Ürün Yönetimi

11 Kişi   2 Soru