Bilmek istediğin her şeye ulaş
Eylül 2011

Turgay Navdar

Bir sülüğe (Hirudinea) en iyi şekilde nasıl bakabilirim?

Suyun sıcaklığı ve suyun klorlanmamış olması önemlidir. Sülükler alındıktan sonra yeni bir suya aktarılmalıdır. Su olarak çeşme suyu yerine şişe suları tercih edilmeli.
Suyun sıcaklığı yaklaşık 15-20 derece olduğundan emin olunuz. 24 derece üstü sıcaklıklar sülükler için iyi bir ortam değil.
Sülüğün suyunu değiştirirken ani sıcaklık değişiminde bulunmayınız.

1 lt lik kavanozda 50 den fazla sülük bulundurulmamalı.
  • 3 Yanıt
Eylül 2011

Turgay Navdar

Komünizm ile sosyalizm kavramları yakın anlamlı mı? Araştırma yaparken ikisinin tanımı neredeyse aynı? Madem aynı şeyler neden aynı konuymuş gibi açıklanıyor farklı ise aralarındaki fark ne?

Sosyalizm , insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yönetim projesidir. Çünkü sosyalizmde mutlak eşitlik söz konusudur. Peki eşitlikten kastımız nedir: Fırsat eşitliği; eğitimde sağlıkta ve belli başlı şeylerde fırsat eşitliği sunar sosyalizm. Örneğin zengin olanın daha da zenginliğe, fakir olanın da daha fakirliğe götüren kapitalizmin tam tersidir sosyalizm. Zengin-fakir uçurumu olmaz. Bilinenin ve söylenenin aksine din çok önemlidir. Çünkü sosyalizmde en önemli şey özgürlük ve adalettir.

Komunizm ise elbette biraz daha farklıdır. Aslında çıkış noktası sosyalizmdir. Bu yüzden karıştırılır. Ama Rusyada çıkmış olan bu akım, sosyalizmden etkilenmiştir. Kapitalizme karşı odumaya çalışmıştır. Ne ilginçtirki yüzde 95 i işçi olan insanların kapitalizmi daha çok savunmaları ,komünizmi bitirmiştir. Komünizmin olumsuz gösterilmesinin haklı tarafları vardır elbet. Çünkü bu akımı her kullanan devlet akımı yanlış yöne çekmiştir. Komunizmde de eşitlik esastır ve şirket holding kavramı olmaz. En büyük şirket devlettir ve herşeyi devlet düzenler. Aslında iyi düşünüldüğündfe mantıklı birşeydir bu çünkü liberal ekonomiye göre işçinin hakkı daha çok korunur. Ama pratikte çok hantal kaldığı için rağbet görmemiştir.

Gelelim kıyaslamaya..... Aslında yorumumun başında da sosyalizmin en iyi sistem olduğunu söylemiştim. Ama kapitalist bir sistemde yaşıyoruz, elbette ikisini bir tutacaklar ,kötüleyecekler. YOKSA PATRONLAR PARALARINA NASIL PARA KATACAKLAR? Bir de elbette kötü yaşanılmış deneyimleri hep sürecekler ve komunizm tehlikeli diyecekler. Ama kimse tehlikeli olduğunu ispat edecek bir delil bile bulamayacak..

Hep kötüleyecekler. Ta ki emellerini gerçekleştirene kadar. Tıpkı Akp nin bdp, chp ve mhp yi aynı kefeye koymaya çalıştığı gibi....
  • 3 Yanıt
Eylül 2011

Turgay Navdar

Sülükler ne ile beslenirler?

Hayvanlar Alemi

Kan emen halkalı solucanlardır. Çoğunun boyu 10-20 cm kadardır.
Ömrü: 20-27 yıl arasında
Çeşitleri 250 den fazla
Tıp sülüğü en çok bilinendir. ( Hirudo medicinalis) Vücutları 34 halkadan meydana gelmiştir.

Hayvanlar Alemi

Gövdelerinin üzeri ince bir kutikula ile örtülüdür.
  • 2 Yanıt
Haziran 2011

Turgay Navdar

İnternette çok fazla oyun oynayan birisiyim. Bu durumdan kurtulmam için neler yapmam gerekiyor?

Reel olarak bazı hobiler bulabilirsin. Müzikle ilgilenmeni tavsiye ederim, herhangi bir enstrüman olabilir. Internet üzerinden oynanan oyunlar, hatta genellikle tüm oyunlar, bir süre sonra sıkıcı hale geliyor. O yüzden bence şu an internet oyunlarına ayırdığın zamanın yarısını başka reel bir aktiviteye ayırmakla başlayıp, zamanla süresini iyice azaltabilirsin.
  • 6 Yanıt
Şubat 2011

Turgay Navdar

Günlük yaşamınızda kolunuzdaki saate bakmanızı gerektirecek kaç işiniz olur?

Kol saati kullanmıyorum.
  • 4 Yanıt
Şubat 2011

Turgay Navdar

Neden erkeklerde yuvarlağın altında hac gibi artı var da kadınlarda sağ çapraza doğru ok var?

      Sağ yukarı kalkık bir ok ve altındaki yuvarlak Mars'ı yani savaş tanrısını dolayısıyla erkeksi elementi temsil eder. Sembol aslında Roma tanrısı Mars ve Yunan tanrısı Ares'in ok ve kalkanıdır. Aynı zamanda simyada demirin sembolüdür.

      Yuvarlak ve altındaki + (aslında eksik çizilmiş bir haldedir, orijinalinde bir de en üstte erkekliği simgeleyen yatık hilal bulunur). Yunan tanrıları Hermes ve Afroditin beraberliğini ve değişken cinsiyeti sembolize eder. Burada + Afrodit, yatık hilal ise Hermes'tir. Aradaki daire de bu iki cinsiyeti birbirine bağlar. Zaten Hermes ve Afrodit'in çocukları da hikayeye göre çift cinsiyetlidir, hermafrodit terimi de bundan türemiştir. Sembol zaman içinde bu günkü halini almıştır ve Venüs'ü (Roma, Afrodit: Yunan)yani aşk ve güzellik tanrıçasını dolayısıyla kadınsı elementi temsil etmektedir. 
      Bunlar tuvalet kapılarında durmalarının haricinde öncelikle bu iki gezegenin astronomi ve astrolojideki sembolleridir.
  • 16 Yanıt
Daha fazla göster