Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektronik Mühendisi Ug Gu inploid.com'da 0 soru sordu, 11 soru yanıtladı ve 4 takipçisi var.

Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Amoled ekran nedir? Çalışma mantığı nasıldır?

AMOLED " A ctive M atrix O rganic L ight E mitting D iode" Aktif matrisli organik ışık diyotu demek oluyor Türkçe'si. Matrislere ayrılmış katot ve anot arasındaki organik tabakalı sistemde her pixeline ayrı gerilim uygulayabildiğiniz ekranlar size bir çok avantaj sağlar; örneğin telefonunuzu dışarıda gündüz bir ortamda kullanmaya çalıştığınızda amoled ekran değilse ekranı görmekte zorlanabilirsiniz ya da büyük bir çözünürlükteki resmi ekrana sığdırmaya çalıştığınızda çözünürlüğü çok kötü olabilir. Ekrandaki resimleri daha net görebilirsiniz, bir diğer özelliği ışık geçirgenliği her açıdan aynı olduğu için ekranın hangi açısından bakarsanız bakın ekranı net görebilirsiniz, ister gece ister gündüz.

Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Arduino nedir? Arduino ile neler yapılabilir?

Basitçe arduino üzerinde bir işlemci bulunan içine kendi ide'si yardımı ile de yazdığınız kodları deneyebileceğiniz, üzerindeki giriş çıkışlar yardımı ile dış ortamdan veri alış verişi yapabileceğiniz bir devredir. Bu veri alışverişini sensörler ile birlikte üzerinde bulunan seriport, ethernet ve usb ile yapabilirsiniz, yada çıkış pinlerini kullanarak kendinize adapte edebilirsiniz. Bu tarz devreler ile yapabileceğiniz şeyler hayal gücünüz ile sınırlıdır. Örneğin arabanıza entegre sistemlerde kurabilirsiniz, helikopter de yapabilirsiniz, denizaltı da :)

Şahsen ben beagleboard kullanıyorum.

Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

İşin başındaki bir internet girişiminin yeni kullanıcıları çekebilmek için yapması gerekenleri anlatan kitaplar hangileridir?

Açıkçası bu tarz bir girişimcilik için kitap okumak sizi başarıya götürecek bir etken değildir. Elbette size katacağı şeyler olacaktır belki küçümsenmeyecek kadar da olabilir ama birde şöyle düşünün o yazılan kitapların yazarlarının kaçı bu tarz KAÇ başarıya ulaşmış kişiler ? Piyasada bir çok kitap görüyorum bu konu ile ilgili yazarların küçük bir kısmının bir projesi var çoğunun hiç yok.

Böyle bir projeyi başarıya ulaştırmak istiyorsanız projenize çok iyi hakim olun güçlü ve zayıf yönlerini çok iyi bilin, güçlü yönünü pazarlayın zayıf yönünü saklayın. İyi bir pazarlama stratejisi oluşturun ( aradığınız bir tarz kitaptansa pazarlama stratejisine yönelik şeyler size daha yararlı olacaktır. Önemli olan şey kötü bir ürünü bile pazarlayabilmektir. ) Devamlı projenizi geliştirin, insanlar aynı şeyi görmekten sıkılır, sizi takip edenlerin isteklerine kulak verin ve son olarak size gelen insanların bir biri ile iletişime geçebilecekleri bir sistem kurun.

Tabiki yazılan kitapları okamayın demiyorum :) Gereksiz bilgi yoktur, her bilgiyi tecrübe ederek öğrenmek zorunda değilsiniz, başkalarının tecrübelerinide bu kitaplardan edinebilirsizin az çok.

Bu dediklerimi yaptım başarılı oldum oradan biliyorum.

Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Her tür yazılımı geliştirmek aslında bir mühendislik midir?

Belirli bir yazılımı genellikle eğitimini gören bir çok kişi yazabilir, önemli olan mühendislik demek o yazılımı daha kullanışlı, basit, hızlı, isteğe yönelik bir şekilde en iyi verimi vermesini sağlayan, ve en önemlisi etrafta bulunan örneklerinden bir fark yaratan yazılım yapmaktır.
Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Yazılımcılar için blog tutmak ne kadar önemlidir?

Öncelikle bilgi paylaştıkça çoğalır. Başkaları sayenizde kendilerini geliştirebilir, siz de onlardan geliştirdiklerini öğrenebilirsiniz ama maalesef Türkiye'de bilgi paylaşımı çok düşük seviyede, insanlar bilgiyi kendine saklıyor ki buda gelişemediğimizin bir göstergesidir. Örneğin yazılım konusunda sıkıştığınız yerde internetten arama yaptığınızda sorularınızın %10-15'inden fazla Türkçe kaynak bulamazsınız (ben bulamıyorum).
Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Browser üzerinde Flash dışında (unity gibi) hangi oyun geliştirme platformu seçenekleri vardır?

Javafx kullanılabilir adından da anlaşıldığı gibi java tabanlı olup, flash gibi görsel yeteneği zenginliğe erişememiş olmasına rağmen daha yeni yeni gelişmesi ile birlikte bir çok kaliteli örneğine rastladım. Silverlight 'ta kullanabilirsiniz
Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Robotlar beden dilini kullanabilir mi?

Evet kullanabilirler aslında çok zor bir şey de değil. Basitçe düşünürsek bir robot ve bir insan karşı karşıya geldiğini farz edelim karşısındaki kişinin analizini yaptırabiliriz, peki nasıl? Yine basit bir mantık ile örneğin kişinin yüzünü saniye saniye taratıp mimiklerini algılatabiliriz buda bize kişi hakkında bir çok bilgi verebilir, yine aynı işlemi ellerine de yaptırabiliriz. Daha detaylı bilgi isterseniz detaylı bilgi verebilirim.
Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Elektrotekno.com sitesine referans kodu ile üye olmak için ne yapmak gereklidir?

Sitede tanıdığınız bir kişi varsa ondan referans kodu isteyebilirsiniz, yada ad soyad, okul-bölüm, ve üye olma isteiğiniz ile ilgili bir maili [email protected] ' a göndererek üye olabilrisiniz.

Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Oracle'da bir gelecek görüyor musunuz? Oracle dışında kullanışlı veritabanı yazılımlarının Mysql ile arasındaki farklılıklar nelerdir?

docs.oracle.com/cd/e12151_01/doc.150/e12155/oracle_mysql_compared.htm

Bu sitede güvenlik, veri tipleri ve bir kaç yönden oracle ve mysql veri tabanları kıyaslanmış, bunun yanında özetle bakarsak yeni kullanıcılar için mysql basit oracle biraz daha gelişmiş bir sistemdir. Neticesinde ikisi de oracle'ın ürünü. MySql tamamen ücretsiz olup oracle belli bir alana kadar ücretsizdir. oracle ın geleceği parlak neticesinde arkasında geliştirici bir ekip var.

Yalnız bunların yanında nosql veri tabanlarını da göz ardı etmememiz gerekir. İlişkisel veri tabanlarında veriler veri tabanında tablolarda "key" lerine göre ilişkilendirilirlerken NoSql veritabanlarında böyle bir ilişki yoktur. xml tiplerinde tutulan veriler hızlı, esnek ve platformdan bağımsız kullanabilirsiniz, en yaygın kullanılan nosql veri tabanı MongoDB dir.

Ekim 2012

Ug Gu bir yanıt verdi.

Bilgisayar programlamaya başladığımızda sizce atmamız gereken ilk adımlardan biri nedir?

Sadece bilgisayar programlama da değil her türlü yazılım ve donanım programlamasında öncelikle akış şeması çok özenle çıkarılmalıdır. Sistemin hangi koşullarda nereye yönlendirileceği hangi koşullarda hatalar vereceği ve bu hatalarda nasıl bir etki vereceğini dikkatlice çıkarmak size daha basit ve temiz bir program ortaya çıkarmanızda yardımcı olacaktır. Programlamaya hemen dalıp sonradan değiştirmektense önceden 1-2 hafta sadece bu akış şemasını çıkarmaya çalışırsanız sonradan rahat edersiniz.
Daha Fazla