Bilmek istediğin her şeye ulaş
Şubat 10 - 09:07

Uğur Çakmak  bu yazıyı beğendi:

SPLIT/ Parçalanmış, M. Night Shyamalan, ABD, Macera, Gerilim, 2017-hayatınız boyunca seyretmeniz gereken filmler

Altıncı His ve Ölümsüz'le tanıdığımız yönetmen Shyamalan'ın son filmi Split, yine yönetmenin severlerini çok memnun edecek bir finalle bizleri bekliyor. Özellikle de Shyamalan simemasına hakimseniz, finalin ne kadar güzel olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır... hayatinizboyuncaseyretmenizgereken.blogs...
Ocak 30 - 16:23

Uğur Çakmak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ocak 2017

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Bir yazılımcı isen bugüne kadar kaç bin satır kod yazdın?

Minumum 1000 satırdan oluşan 100'e yakın küçük küçük programım vardı. Buradan bi 100.000 satır ediyor. Ölüsü 50.000 satırdan da 3 proje var. Yani ortalama olarak. 250.000 satırı zorlamış hatta dahil edemediğim irili ufaklı projeler ile birlikte 300.000'i geçmiş olmam ihtimaller dahilinde... Fakat bu sanılmasın ki çok kod çok bilgi... Birde yazıp yazıp silinenlerden bahsedersek. 1 milyon sınırına ulaşmış dahi olabilirim :)
Ocak 2017

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Türk lirasının değeri neden sürekli düşmekte? Paranın değeri nelere göre belirleniyor?

En temel ifadesi ihhalat ve ihracat arasındaki farkın ülke para değerini belirlemesidir.

Bu duruma ek olarak, Ayrıca:
  • Ülkenin her türlü (gıda, maden, turizm, o, bu, şu) ihtiyacının mevcut yıl ve yıllar içindeki gereksinimlerine,
  • Bu gereksinimleri karşılayan firmaların mevcut yıl ve yıllar içindeki hal vakitleri;
O ülkenin kasasındaki parayı da ya artırır yada azaltır.
Bu durum ülkenin parasal gücünü ifade eder ve buradan hareketle o ülkeye yatırım yapılabilir güven de artar veya azalır.
Bu ''güvenin'' oluşması paradan çok daha değerli bir durumdur.

Özellikle yurtdışı firmaların yapacağı yatırıma referans anlamı taşıyan bu güven, ülkeye turizim ihracat gibi dışarıdan para gelmesi anlamında oldukça önemli bir para hareketinin ilk mekanizmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak o ülkedeki siyasi istikrar ve kararlar da bahsi geçen güvenin birincil temel dayanaklarından olduğundan önemlidir.

Gel gelelim ki günümüzde TL'NİN dolar karşısında 4 liraya varan değer kaybı da bu saydığım, saymayı atladığım! Birincil nedenlere bağlıdır.
Ocak 2017

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Beyinden veri çekme işlemi nasıl yapılabilir? Bu alanda bilimsel çalışmalar ne durumda?

Beyinden veri çekme işleminde, ne düşündüğünü kelime kelime dökebilecek bir sistem henüz geliştirilmedi fakat, Korktuğunu, heyecanlandığını ya da yalan söylediğini vb durumları anlayabiliyorlar. Buda şu şekilde gerçekleşiyor. Beynin her bölümünün farklı bir işlevi var ve buradaki hareketliliği ölçerek ne hissettiğin gözlemlenebiliyor. Beyin haritasını çıkarmak için yıllardır çalışılıyor ve halen tamamlanmış değil. Blue Brain Project 2023 'de tamamlanmayı hedefliyor. İşte o zaman işler birazcık daha karmaşık bir hal alacak diye düşünüyorum. Beyin haritası tamamlanmış ve simule edilebilir konumda olacak. İşte o zaman yeni bir çağa giriyor olacağız :)
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıt verdi.

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

Attila İlhan - Yanlış Erkekler Yanlış kadınları kitabını okumanı öneririm. O da zamanında merak edip araştırmış ve bu kitabı yazmış. Cinsiyet değiştirmiş birçok insan ve hayatları anlatılıyor.
Aralık 2016

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Yazılım öğrenmeye nerden başlamak gerek hangi dillerle çalışmak gerekir öneriniz var mı? İyi bir yazılımcı olabilmek için bu konuda ne kadar süre çalışılmalı?

Diğer meslektaşlarıma ek olarak şunu eklemek isterim. Yazılım kendi içerisinde bir derya, bir çok alanı var ve bu alanların her ne kadar mantığı birbirine yakın olsa da farklılıklar göstermektedir. Öncelikle kendinize bir alan seçerek başlamalısınız. Web app mi, masaüstü uygulama mı, mobil mi, database mi, plc mi ne kodlamak istediğinize karar vermelisiniz. Dil seçiminizi ancak bu karar doğrultusunda verebilirsiniz. Robot yapmak istemekle, web uygulaması geliştirmek olaylara farklı açılardan bakmanızı gerektirecektir. Uğur Çakır (@ugurcakir) ve Ceyhun Çakar (@ceyhuncakar)'ın görüşlerine aynen katılıyorum. Yazılım temelinde soru sorarak sorun yaratmak ve bu sorunlara çözüm üretmekten ibarettir. Yazılıma bence doğru soruları sorarak başlamalısın ki buna algoritma deniliyor. Doğru soruları sorabilmek içinde, uzun süreler boyunca yanlış sorulara çözüm üretmek zorunda kalacaksın. Doğru algoritmayı kurabildiğin sürece, yazılım dillerine adaptasyonun çok kısa olacaktır. Masadan bardağı al ve mutfağa götür işinde, masa var mı? Varsa hangi masa? O masanın üzerinde bardak var mı? Varsa alınabilir mi sorularını sorabildiğin zaman iyi bir yazılımcı olma yolunda emin adımlarla gidiyorsun demektir. Bu uzun bir süreçtir ve devamlılığını koruyabildiğin sürece başarısız olman imkansıza yakındır. Şimdiden başarılar dilerim.
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

Detaylı cevabın için teşekkürler. Şimdi baktım 15 farklı format destekliyormuş. Benim için önemli olan Amazon'un formatını desktelemesi ki onu ve burada ki e-kitap formatını destekliyormuş. Gerçi e-kitap fiyatlarını düşürmeleri lazım. Basım maaliyeti yok, dağıtıcı yok ama fiyatlarda 3-5 lira değişiyor bu Amazon'da da böyle. O yüzden hep almakta tereddüt ediyorum. Bana ekstra birşey sunmayınca eski alışkanlıklardan dolayı kitabı satın almak daha çekici geliyor.
E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
Aralık 2016

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Eğitim hayatınızda karşılaştığınız sorunlar, problemler nelerdir?

Öğrenciyken; verilen eğitimin, içeriğin boşluğu, eğitimcilerin neredeyse her konuda yetersizliği, imkan azlığı, yanlış yönlendirme, sistemin bir türlü oturmaması ve saçma sapan sistemlerin yine saçma sapan sistemlerle değiştirilmesi, şahsen maddi açıdan problem çekmedim -orta gelirli aileden (emekli çocuğu) geliyorum, tamamen geri ödemesiz başarı bursu/yurt imkanı olması sebebiyle- ama ihtiyacı olan öğrencilere verilmeyen imkanlar, torpil.

Şu an öğretmenim; aynı problemlere artı olarak, ailelerin çocuklarını şımartması, kötü örnekler yüzünden ve artık işin iyice ticarete dönüşmesi yüzünden öğretmene neredeyse hiç gösterilmeyen saygı, öğretmen olma/alma kriterlerinin saçma sapanlığı, atamalardaki eşitsizlik/torpil.
Aralık 2016

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Yerinden kalkmaya üşenenler için lumosity
hızını alamayanlar için bol oksijenli bi yürüyüş yada koşu iş görür
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıt verdi.

İnsanı var olduğuna inandıran şey nedir?

Bilinci. Bilincin tabii neticesi olan kendisinin farkında olma durumu.

Vaktiyle rahmetli şöyle demişti; Her şeyden şüphe edebilirim, var olduğum bilgisinden de, tanrıdan da, her şeyden fakat şüphe eden varlığın var olmasından şüphe edemem(sonuçta ortada şüphe eden bir varlık var). Şüphe etmek düşünmektir(birinci sav). Düşünmek var olmaktır(ikinci sav - ilk söylediği cümleden doğal olarak çıkan sonuç). Düşünüyorum o halde varım(iki savdan çıkan sonuç).
Aralık 2016

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Kitap okurken not almak istediğim kısımlar okuyor. Kitabı bir daha okuyup notları yazarım diyorum ama kitabı okuyamıyorum. Notları alsam da karmaşık oluyor. Sizin bu konudaki çözümünüz nedir?

Kitaplarım benim için fazlasıyla kıymetli olduğundan hemen soruya atlıyorum.

Sayfaların köşelerini küçükken kıvırırdım ama hiç hoş olmuyor kitaba zarar veriyor. Bahsettiğimiz kitap eğer ders kitabı veya o tarz bir kitap değilse, satırların altını çizenleri -hele hele fosforlu kalemlerle- zerre kadar anlayamıyorum, hatta kendilerine agresif duygular besliyorum. Kitapları kanırtarak okuyup güzelim ciltlerini, bellerini kıranları bükenleri sinirle izliyorum. Bu sebeple de nasıl kitap okuduğunu bilmediğim kimseye tek kitabımı vermem.

Not tutma olarak; genelde yanımda sırf bu iş için ayırdığım bir defter oluyor. O deftere o anda okuduğum kitabın başlığı, yazarı vesaireyi başlık olarak atıp altına sayfa numaralarıyla beraber yazıyorum not almak istediğim kısımları. Aynı anda birden fazla kitap okumayı sevmediğim için de sıkıntı olmuyor, okursam da ayrı sayfalar ayırıyorum. Aşağıdaki cevaplara yaptığınız yorumlardan anladığım kadarıyla hareket halinde okuyorum demişsiniz; doğal olarak yazmak biraz sıkıntı olacaktır. Ona da çözümüm; zannediyorum ki bir akıllı telefon -olmasa da kamerası olan bir telefon- kullanıyorsunuzdur. Notlar uygulaması varsa oraya yazabilirsiniz, çok vakit aldığını düşünürseniz de, kamerayla o sayfanın resmini çekmek en güzel yöntem. Şahsen ben fotoğrafını çekiyorum defterim yanımda yoksa veya çok vakit aldığını düşünürsem, ve bu tarz fotoğraflar için ayrı bir dosyam var. Daha sonra da boş vaktimde deftere geçiriyorum, böylelikle notları tekrar gözden geçirmiş oluyorum.
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

@portakalliordek Teşekkürler. Ben Kobo'yu kullanmadım ama şöyle bir elime alıp incelediğimde ekran kalitesini hiç beğenmemiştim. Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Kindle'ı hiç tecrübe etmedim.
E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

Teşekkürler. Ben de bir ara kindle almayı düşündüm mesleki kitaplar için. Sonra fiyatlarına baktım basılı olanla aralarında çok bir fark yok direk basılı olanı alırım dedim :) Fakat pratiklik açısından hala e-kitap okuyucu almayı düşünüyorum.
E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıta alt yorum yaptı

Hangi e-book okuyucuyu kullanıyorsun? Memnun musun? Mesleki kitaplardan hiç okudun mu?
E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
Aralık 2016

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Kitap okurken not almak istediğim kısımlar okuyor. Kitabı bir daha okuyup notları yazarım diyorum ama kitabı okuyamıyorum. Notları alsam da karmaşık oluyor. Sizin bu konudaki çözümünüz nedir?

E-book'ta işaretlemek ve bu işaretli kısımların notlarını tutmak çok kolay ve sağlıklı oluyor. Normal kitaplarda da benim çözümüm kitapla birlikte sarı renkli bir işaretleyici (marker şu fosforlu olanlarından) taşımam oluyor. Not almak istediğim yerleri bu işaretleyici ile çiziyorum. Kitabı komple bitirdikten sonra da sayfalara hızlıca göz atıp işaretlediğim yerleri tekrar okuyorum. Deftere yazmaya çalıştım bir süre ama daha sonradan bu iş bana çok hammaliyetli geldiği için bıraktım. Şimdi notlarımı bilgisayar üzerinde tutup, etiketleyebileceğim ve lazım olduğunda daha hızlı ulaşabileceğim bir sistem arıyorum. Evernote vb gibi. . .
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıt verdi.

Kitap okurken not almak istediğim kısımlar okuyor. Kitabı bir daha okuyup notları yazarım diyorum ama kitabı okuyamıyorum. Notları alsam da karmaşık oluyor. Sizin bu konudaki çözümünüz nedir?

Notları alsan neden karmaşık oluyor anlamadım. Ben ayrı bir deftere not alıyorum. Eğer otobüste, metroda falan okuyorsam o sayfanın köşesini kıvırıyorum eve gidince not alıyorum.
Aralık 2016

Uğur Çakmak bir yanıt verdi.

Özgüven nasıl kazanılır?

Eksiğini artını bilip, kendini kabul etmekle ve sevmekle kazanılır.
Aralık 2016

Uğur Çakmak bu yanıtı beğendi:

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven yapamam dediğiniz şeyleri yapabildiğinizi görmenizle kazanılır. Örneğin ben hiç mola vermeden 3 kilometre koşamam diyorsanız. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa en fazla iki hafta içerisinde yanıldığınızı anlayacaksınız. Özgüven kazanmak için, "elimde değil", "asla yapamam", "huyum böyle" gibi gereksiz cümleleri hayatınızdan çıkarıp, yeterince denedim mi sorusunu kendinize sormalısınız.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Programlama

775 Kişi   230 Soru

Programlama Dilleri

553 Kişi   93 Soru

Felsefe

1867 Kişi   498 Soru

Java

308 Kişi   52 Soru

Siyaset Felsefesi

38 Kişi   15 Soru

Sanat Felsefesi

20 Kişi   4 Soru

JavaServer Faces

17 Kişi   2 Soru

Sanat Tarihi

179 Kişi   22 Soru

Varlık Felsefesi

93 Kişi   46 Soru

Tarih

117 Kişi   148 Soru

Hayatın Anlamı

494 Kişi   48 Soru

Linux

180 Kişi   50 Soru

Teknoloji

1875 Kişi   578 Soru

Muhabbet

2094 Kişi   2356 Soru

Siyaset (Türkiye)

1431 Kişi   471 Soru

Eclipse

11 Kişi   2 Soru

Maaş

24 Kişi   22 Soru

Sosyal Medya

1375 Kişi   212 Soru

Kadın Erkek İlişkileri

2110 Kişi   588 Soru

Edebiyat

937 Kişi   203 Soru

Stres

211 Kişi   24 Soru

Şiir

335 Kişi   64 Soru

inploid

1157 Kişi   709 Soru

Yazarlık

341 Kişi   69 Soru

Yazı

18 Kişi   9 Soru

Şairler

40 Kişi   22 Soru

Edebi Akımlar

8 Kişi   3 Soru

Paradoks

52 Kişi   10 Soru

Yazılım Geliştirme

1191 Kişi   185 Soru