Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uğur Çakmak'ın Varoluş Hakkında  konu başlığındaki yanıtları

Ekim 2015

Uğur Çakmak

Ocak 2016

Uğur Çakmak

Ne için varolduğunu bilmeyen bir insan nerden başlamalı varloluş sebebini bulmaya? Ne için yaratıldığını nasıl bulmalı ve ne yapmalı ki vicdanı rahat bir şekilde hayatı son bulsun?

Insan ne icin var oldugunu bilemez ki. Olsa olsa yasadigi hayata anlam yükler yoksa hayatin bir anlami yok. Mutlu oldugu seylere kendini vermeliki rahat sekilde olsun
Kasım 2015

Uğur Çakmak

Varoluşumuzun sebebini bilen var mı? Öğretilerdeki gibi bir yerlerden kovulmuş, imtihan için bu dünyaya gönderilmiş aslında farklı bir boyuta farklı bir dünya ya ait esrarengiz varlıklar mıyız yoksa bilimin dediği gibi evrimin bir mucizesi miyiz?

Bazı konuları iyi nete getirmek lazım. Birincisi evrim var oluş sorusunun cevabı değildir. Var olmanın "nasıllığının" cevabıdır. Sizin sorduğunuz var olmanın "nedenselliği". İkincisi felsefe (dini burada felsefenin bir alt kümesi olarak görüyorum) ve bilim birbirine rakip değildir. Ya felsefe ya da bilim diyemezsiniz. Felsefe bilimin inceleyemediği konuları inceler. Örneğin bugün Aristotales'in fizik üzerine söylediklerini tartışmıyoruz bile çünkü bilim onun söylediklerinin çok daha ilerisindeki konuları da inceliyor. Bilimin inceleyebildiği alanda felsefe yapılmaz, cahilliktir. Sonuç olarak felsefe sorduğunuz soruyu binlerce yıldır soruyor ve ortak bir cevap bulabilmiş değil. Verilen cevapların hepsi kusurlu!
Mayıs 2014

Uğur Çakmak

Nisan 2015

Uğur Çakmak

Bir insanın çok okuması zararlı mı? İnsan için günlük okuma (bütün okumalar) ne kadar olmalı?

Sevmediğin alanda okumaya mecbur kalırsan, stresin üst düzeyde olur. Bu da her türlü hastalığa davetiye çıkarır. Sevdiğin alanda okuyorsan o 14 saat dediğin 2 3 saat gibi gelir sana. Tarihte ruh sağlığı bozuk olan bilim adamları ve sanatçılar az sayıdadır. Bazıları deli gibi görülebilir çünkü normal dediğiniz şey çoğunluk tarafından kabul edilmiş normlardır. Kişi bu normlara karşı gelince deli damgası yer.
Kasım 2010

Uğur Çakmak

Mart 2011

Uğur Çakmak

İdam işlenilen suçları azaltmak için işe yarar mı yoksa o da başka tür bir canilik mi? Fikriniz nedir?

Bazı suçlarda olmalı, mesela çocuk tecavüzleri gibi ama arkadaşlarında söylediği gibi kişi suçsuz da olabilir ve telafisi olmaz. İki ucu boklu değnek.
Ocak 2013

Uğur Çakmak

Düşünce suçu nedir? Düşünce özgürlüğünden farkı nelerdir?

Düşünce suçu hukuğa tecavüzün daniskasıdır. Varlıkları doğum hatası olan, evrimleşemeyerek primat olarak yaşamaya devam eden beyinlerin ürünüdür.
Ekim 2014

Uğur Çakmak

Ocak 2014

Uğur Çakmak

Kendinizi zeki buluyor musunuz? Buluyorsanız hangi özelliğinizden dolayı?

Normal bir zekaya sahip olduğumu düşünüyorum. Bu da herşey için yeterli zaten
Aralık 2013

Uğur Çakmak

Konuşmak mı daha zordur yazmak mı?

Hiçbiri, asıl dinlemektir zor olan. Zaten bütün kavgalar da ondan çıkmıyor mu?..
Kasım 2013

Uğur Çakmak

Neden buradayım? Ne işim var benim burada? Buraya nasıl geldim?

Filozofların binlerce senedir cevabını bulamadıkları soru. İnsan beyni neden? Sorusunun cevabını bulamaz ancak nasıl? Sorusunun cevabını bulabilir.
Eylül 2013

Uğur Çakmak

Nisan 2013

Uğur Çakmak

Düşünceler bulaşıcı ise, neden herkes aynı şeyi düşünmüyor?

Nasıl düşünmüyor. Önümde duran nesneye ben masa diyorum, buna tahta yığını diyeni de duymadım daha. Var saydığımız nesneleri anlamdırırken aynı şekilde düşünmüyor muyuz? Ben çok yaşadım, sanıyorum girişimci arkadaşlar da yaşamıştır. Aklına bir fikri geliyor, piyasa araştırması yapıyorsun var mı yok mu diye. Sonra işe başladıktan bir süre sonra bir bakıyorsun senin proje piyasaya çıkmış. Bana oldu hem de aynı isimle çıktı : ) Burada aynı düşünmek derken günlük hayatta tepeden tırnağa aynı olamaz tabi ama ben %90 aynı düşünüyoruz diyorum.
Haziran 2013

Uğur Çakmak