Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uğur Çakmak'ın İnsan Davranışları  konu başlığındaki yanıtları

Ağustos 2014

Uğur Çakmak

Şubat 2014

Uğur Çakmak

Temmuz 2012

Uğur Çakmak

İnsanın kendini bilmesi ne demektir?

Bu tarz soruları duyunca aklıma hep Sokrates'in tartışmaları geliyor. İnsan kendini tanıyabilir mi? Sonra Veysel geliyor aklıma. En güzel sözleri o söylemiş.

Mart 2010

Uğur Çakmak

Suskunluğun en acımasız olduğu zamanlar, hangi zamanlar?

Anlatsam da anlamayacak diyip derdini içine atmaktır. Bazı zamanlarda da haklı olduğun halde susman gerektiği zamanlar.
Kasım 2014

Uğur Çakmak

Üzgün bir insanı neşelendirmek için neler yapılabilir?

Birinin yanımda üzgün olması beni son derece rahatsız eder. Espri yaparım, taklit yaparım, bağıra çağıra şarkı söylerim ama neşelendiririm.
Mayıs 2015

Uğur Çakmak

Mart 2015

Uğur Çakmak

Sahip olduklarınızdan utandığınız oluyor mu hiç? Sizce utanmamız gerekmez mi?

Bireysel olarak yapabileceğin en kolay destek internetten üzerinden bağış yapmak. Birçok farklı konularda bağış kampanyaları düzenleniyor. Bunun dışında birşey yapabileceğini düşünmüyorum çünkü şuanki sistemde çalışıp para kazanman lazım. Belki haftasonları gönüllü çalışmalar yapabilirsin o kadar. Eğer bir yerdeki felakete yardım edemiyorsan orayla ilgili haberleri takip etmeninde bir faydası yok. Tabi edeceğin yardımların ne kadarıda ulaşacak o da meçhul ama en azından kendine "ben elimden geleni yaptım" diyebilirsin.

Edit: Utanıyor muyum? sorusuna cevap vermemişim. Hayır utanmıyorum. Hayvan ile İNSAN arasında olduğumuzu, beynimizin sürüngen ve memeli katmanlarınadan(çağdaş psikolog babalarından birinin düşüncesiydi, insan beyni evrim sürecinden kaynaklanan üç yapıya sahiptir. Sürüngen,memeli,primat) kurtulduğumuzda herşeyin güzel olacağını düşünüyorum. Şuan rahatımız yerinde olduğu için vicdanımızla düşünebiliriz ama bir grup insanla beraber bir hafta aç kalsak acaba birbirlerimize karşı tavırlarımız mantık ve vicdan dahilinde olur muydu? Özellikle yiyecek birşeyler bulduğumuzda? Fikrimce hayır.
Kasım 2010

Uğur Çakmak

Mutluluk kişinin elinde midir?

Evet. Duygularımız yaşadığımız olayların sonucunda bizim o olaya yüklediğimiz anlamdan ibarettir. Eğer o andaki düşüncenizi yakalarsanız, duygularınızı değiştirebilirsiniz çünkü düşüncelerinize bağlıdır duygular. Mesela kaza geçirip kolunuzu kaybettiniz. Kuvvetle muhtemel başınıza gelenin haksızca olduğunu, başkası değilde neden siz olduğunuzu sorgulayıp depresyona girersiniz. Stoacı filozoflar gibi düşünüp bu olay benim kontrolümde değildi o halde buna saplanıp kalmamın hiçbir anlamı yok diye düşünürseniz, hissettiğiniz duygu da değişecektir. Burada esas odaklanılması gereken şey şu; yaşadıklarım, başıma gelenler tamamiyle benim kontrolümde mi değil mi? %99 değildir çünkü %100 kontrolümüzde olan yegane şey düşüncelerimizdir.
Ağustos 2011

Uğur Çakmak

Yetişkinler neden çocuklar kadar çok soru sormaz?

Çünkü kabullenmişlikleri çoktur büyüklerin çocukların öyle kabullenmişlikleri olmadığı için sorarlar. Hatta bir arkadaşımın yeğeniyle konuşuyordum, altı yaşlarında falan. Arkadaşım dediki "Al bu abiye sor merak ettiklerini" :) İnanılmaz terletti beni :) Çünkü o kadar temel sorular soruyorki senelerimi felsefeye adamama rağmen cevap veremedim :) Konularımız evren, tanrı, insan üzerineydi. Herşeyden önce nereden geldik biz dedi orada bittim ben zaten :) Elimden geldiğince objektif anlayabileceği düzeyde açıklamaya çalıştım hiçbirşey empoze etmedim. Başarabildim mi onu merak ediyorum :)
Ocak 2015

Uğur Çakmak

İnsanları nasıl yargılarsınız?

Kişi hakkında bildiklerimiz ve önceki deneyimlerimizin neticesinde bir yargıya varırız.
Aralık 2014

Uğur Çakmak

İnsanlar 'ATEİST' olduğunuzu bildiği halde neden 'CUMA' mesajları gönderme gereği hissediyor?

Rahatsız oluyorsanız siz de ateizmle ilgili mesaj ile geri dönün güzel olur :) "Din afyondur beyinleri uyuşturur" Karl Marx. Mesela :) Ben inançlıyım ama inançtan önce İNSAN olmak, İNSAN'a saygı duymak gelmeli. Zira insan olmazsa dinin de bir anlamı olmaz.
Nisan 2014

Uğur Çakmak

Bir şeyi yapamayacağınızı düşündüğünüzde, size en çok moral kaynağı olan şey nedir?

Acı çekmeden başarı olmaz. Yapamamanın acısı içindesin demekki başarmaya az kaldı, devam et
Ekim 2014

Uğur Çakmak

Tarihten örnek alınacak insanlar kimlerdir? Neden?

Tarihe damga vurmuş müzisyenler, ressamlar, edebiyatçılar, heykeltıraşlar, bilim adamları, filozoflar. Çünkü bu insanlar insanlığın ortak değerleridir. Düşünün ki ikinci dünya savaşında Fransa'da Beethoven dinlenmiyor muydu düşman müziği diye? Olur mu öyle şey? Bu insanların ürettikleri insanlığın ortak bahçesidir, her türlü siyasi, dini, etnik, ırk vs tartışmaların üzerindedir ve o bahçe sayesinde insanlık ilerleme şansı bulur.
Kasım 2014

Uğur Çakmak

Sizce insanoğlunun en büyük yanlışı ne idi/nedir?

Doğaya karşı küstahlık etmek, bunun bedelini ağır ödeyecek.
Nisan 2014

Uğur Çakmak

Yatağa girdiğinizde neler yapıyorsunuz?

Gözlerim kapanana kadar tartışma programları izliyorum tarih vs gibi
Daha fazla göster