Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ülviye Hamarat, 

Elsanatları Ögretmeni

Elsanatları Ögretmeni Ülviye Hamarat inploid.com'da 0 soru sordu, 3 soru yanıtladı ve 2 takipçisi var.

Haziran 2014

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

Öğretim hayatında gezmek tozmak gibi bazı şeylerden geri kalmak pahasına çok çalışmaya değer mi yoksa o yaşlar bir kere yaşanıyor diyerek insan kendini hayatın akışına mı bırakmalı?

Aslında tam olarak ikiside değil. Evet başarı bi öğrenci için önemli fakat herşey değil. Onun için ilerde geçmişine dönüp baktığında yapamadığın şeyler için üzülmemelisin. İkisini bir arada halledebilir insan. Mesela belirli bir yaştan sonra konserlere gitmek isteyeceğin bişey olmayacak. Gençlik senin doya doya yaşa ama birazda dersler :)
Haziran 2014

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir kişi, devlet eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışabilir mi? Öğretmenlik yapabilmesi için hangi aşamalardan geçmelidir? Hangi dallarda ve ne tür okullarda öğretmenlik yapabilir?

Öğretmen olabilmek için formasyon gerekir. Ya formasyon alınması gerekir ya da tezsiz yüksek lisans yapmak gerekiyor. Genelde öğretmen olmak isteyen bilgisayar mühendisliği mezunları tezsiz Yüksek Lisans yapıyor. Tezsiz Yüksek Lisans formasyonun yerine geçiyor.
Haziran 2014

Ülviye HamaratEğitim konu başlığını takip etmeye başladı.

Eğitim

Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmes...

Haziran 2014

Ülviye HamaratMilli Eğitim Bakanlığı konu başlığını takip etmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Haziran 2014

Ülviye HamaratEğitim Ve Öğretim konu başlığını takip etmeye başladı.

Eğitim Ve Öğretim

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Ocak 2014

Ülviye Hamarat bir yanıt verdi.

Doktorluk mu daha iyi öğretmenlik mi?

Tabii ki ögretmen. Doktoru doktor yapan ögretmendir.
Ocak 2014

Ülviye HamaratGizem Şeker kişisini takip etmeye başladı

Gizem Şeker, Elsanatları Ögretmeni, @gizemseker

Aralık 2013

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

.Net Framework nedir? Ne işe yarar?

.NET Framework, Microsoft işletim sistemleri üzerinde çalışacak yazılımlar geliştirmeniz için hazırlanmış bir yazılım geliştirme kütüphanesidir. Web, desktop, mobil, embed gibi farklı platformlar için farklı farklı teknolojiler öğrenmek farklı geliştirme ortamları ve derleyeciler kullanmak yerine tek bir çatı altında farklı platformlar için ürün geliştirmenizi sağlar.

Çalışma şekli
.Net Framework'ün resmi dili C#'dır. Yazmış olduğunuz C# kodu C# derleyicisi ile IL ya da MSIL denilen ara bir dile derlenir ve assembly adı verilen .dll ya da .exe dosyaları çıktı olarak üretir. Bu .dll ya da .exe ler de CLR üzerinde çalışır ve JIT derleyicileri devreye girerek burda üretilen kodu işletim sistemi seviyesi düzeyine dönüştürür. Bir .NET dili ile yazılan (VB.NET, C++.NET, Delphi.NET, J#, C# ... ) kod işletim sistemi için değil ara dile dönüştürümesi (MSIL) için yazılır ve bu yapı birden fazla .NET dili ile aynı framework üzerinde çalışılmasını sağlar. Son zamanlarda bu yapı MonoProject ile Linux sistemler üzerinde de çalıştırılmıştır ve Linux üzerinde de .NET uygulamaları geliştirilmesi sağlanmıştır.

.NET Framework çalışma mimarisi

.NET
Aralık 2013

Ülviye Hamarat bir yanıt verdi.

İşletme veya iktisat mezunları öğretmen olabilir mi?

Tabi ki kendi dalında olabilir onunda bir öğretmeni vardı öğrenmek öğrendiklerini aktarmak öğretmenliktir
Aralık 2013

Ülviye HamaratResim konu başlığını takip etmeye başladı.

Resim

Yüzey üzerinde, renklerle, zihinsel eylemin ifadesi olan estetik bir görünüm oluşturmaktır.

Aralık 2013

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

Genel olarak eğitim sistemi sizce neye benzer ve neden?

Bence şu an eğitim sistemi fabrikaya benziyor. Çok tepki görebilir bu söylediğim. Üniversite veya liseye gidebilmek için sınav koşulunun olduğu bir eğitim sisteminde öğrenciler belli standartların dışına çıkmıyor. Bu sınavlarda sorulacak olan sorular onlar için önemli ve değerli. Fabrika örneğine gelince; öğrenciler hammadde, okul fabrika, öğretmen makina, kazanılan yer ise ürün olarak görülmekte.
Eğitim

Bu karikatür ile umarım anlatmak istediğimi daya iyi anlatabilmişimdir.


Bu klipte de bütün duygularıma tercüman.
Aralık 2013

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

Mekan ve etkinlik (konser, tiyatro, gösteri,... vs.) tanıtımı yapan bir internet sitesinden neler beklersiniz? Sitenin gelir kaynağı nelerden sağlanabilir?

Böyle bir siteden beklentim
  • Kullanıcıyı yönlendiren sade bir tasarım
  • kaliteli etkinlik içeriği ve bilgilendirmesi
  • Konferans gibi bir etkinlikse İlgi alanlarıma göre, konser gibi bir etkinlikse sanatçıya göre öneri yapabilmesi
  • Etkinlik hakkında değişikliklerden haberdar olmam
  • Etkinlik katılımcılarını ve mesleklerini görmeyi network açısından isterim
  • Sitedeki davranışlarımdan ve önerilere tepkilerimden öğrenmesi
  • mobil uygulaması olması ve çevremde katılabileceğim etkinlikleri görmek
  • Organizatörle etkileşimde olabilmem
  • Organizatörsem etkinliğimi duyurmak, katılımcılarım ile etkileşim kurmak ve güvenilir bilet altyapısı isterim.
Bilet siteleri bilet satışından zaten gelir elde ettikleri için öneri sistemi geliştirmekle çok zaman harcamıyorlar. Ancak ülkemizde bu alanda güzel girişimler başlamış durumda. Etkinlik.com.tr ve dakick öneri sistemi üzerine çalışan siteler. Etkinlik.com.tr ve biletino organizatörlere bilet satış altyapısı sunmaktalar.
Aralık 2013

Ülviye Hamarat  bu yazıyı beğendi:

Aralık 2013

Ülviye Hamarat  bu yazıyı beğendi:

Yeşil İşkence...

Duyarlı işkence olur mu?

Hamza Akın Çizgileri
Aralık 2013

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

Vitray sanatı nedir?

Eski zamanlarda şimdiki gibi teknoloji olmadığından pencere camları maşrapa usulü düz mermer üzerine dökülerek en fazla 20 x 20 cm. Yada biraz daha büyük yapılabiliyordu. Bu yüzden mimaride büyük pencerelerin geniş cam ihtiyacı için bir teknik olarak başladı. Daha sonra camın renklendirilmesi ile birlikte işin mimarideki şekli çok değişti. Yerine göre, mimariye göre, yapana göre çok çeşitli teknikleri çıktı. Belli başlı tekniklerden en çok bilineni kurşunlu vitraydır. Bu teknik kendi içinde ikiye ayrılır. Biri özel makinede çekilmiş kurşun profille yapılır. Diğeri ise yaprak kurşun tabir ettiğimiz 0. 5 mm inceliğinde yaprak kurşun sarma tekniği ile yapılır. (Tiffany Vitray) Her iki teknikte de çok nefis işler yapılır. Genelde eski kiliselerde, Sinagoglarda gördüğünüz Vitraylar ilk kurşun sistemde yapılmıştır. (bazı cam parçalara ayrıca boya ile de müdahale edilmiştir. İkinci teknik daha çok ev içi süs eşyalarında, Lambaderler de uygulanır. Osmanlı döneminde camilerde yapılanlar ise alçılı sistemdir. Bu uygulamada konturlar biraz daha kalın olmak zorundadır. Modern mimaride ise daha çok beton vitray görülür. İnce cam yerine kaba cam parçaları ile yapılır. Sonuçta vitray artık resim, heykel gibi görsel sanatlardandır. En iyi örneklerini de ressamlar çalışmıştır. Bu konuda dünyada vitrayları ile ünlü en bilinen ressam Marc Chagall dır. Türkiyede halen bu işi yapanlardan biri İzzettin Baki (Atölyesi Bakırköy de) , Oktay Maral hoca (marmara ünv. Ayrıca Vitray üzerine kitabı var)
Aralık 2013

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

İşletme veya iktisat mezunları öğretmen olabilir mi?

En az iki yıllık fakülte bitirmiş herkes ücretli öğretmen olabilir , tabi kabul edilirse. ankara.meb.gov.tr/www/ucretli-ogretmenlik-basvuru-ekrani/icerik/275
Aralık 2013

Ülviye Hamarat bu yanıtı beğendi:

Okulun bahçesinde sigara içerek dumanı yüzünüze üfleyen bir öğrenciye karşı nasıl davranılmalıdır?

Bu derece uç bir davranışta bulunan kişi, bunun sonucunu bilerek yapıyordur ve beklentisi o sonuçtur genelde. Verilecek her sert ceza ve reaksiyon bir anlamda onu ödüllendirmek anlamına da gelir. Çünkü sıgara içerken yakalanmıyor burada bir meydan okuma/"senin cezan ne ki? " mantığı var var. Okuldan uzaklaştırılmaktan gurur duyan, azar işitmeyi marifet sayan çok öğrenci modeli vardır. Bunlar madalya gibi gelir onlara.

Hareketinin bir sonucu olması gerektiği kesin ama onu çok şaşırtacak bir reaksiyon ve ceza verilebilir. Çocuğa 1 hafta boyunca molalarda resim yaptırabilirsiniz ya da bahçeye fidan diktirmek. Şu an direk aklıma gelenleri sallıyorum fakat çocuğun da genel karakteri göz önünde bulundurularak özel çözümler üretilebilir. Hatta başta hoşuna gidecek gibi gelen ama işin içine girince canını sıkacak bir şey de olabilir. Tek tek 100 tane balon patlatmasını isteyebilirsiniz bir süre sonra ses onu rahatsız etmeye başlayacaktır. Artık konu size, karşıdaki karaktere ve yaratıcılığa kalıyor.

Tabi genel olarak çok yumuşak bir öğretmenseniz aşırıya kaçmamak kaydıyla, nispeten sert bir reaksiyonla karşıdakini şaşırtmanız gerekebilir. Bunlar baya kompleks durumlar aslında..
Aralık 2013

Ülviye Hamarat  bu yazıyı beğendi:

Akıllı ihtiyar.

Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine bir lisenin yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin ilk bir kaç haftasını huzur içinde geçirir ama sonra ders yılı başlar.
Eğitim
Okulların açıldığı ilk gün, dersten çıkan öğrenciler yollarının üzerindeki her çöp bidonunu tekmelerler, bağırıp, çağırarak. Bu çekilmez gürültü günler sürer ve yaşlı adam bir önlem almaya karar verir.
Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapısının önüne çıkar, onları durdurur ve, "Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz. Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size her gün 1 lira vereceğim" der.
Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara şöyle der, "Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı, bundan böyle size sadece 50 kuruş verebilirim. "
Çocuklar pek hoşlanmazlar ama yine devam ederler gürültüye. Aradan bir kaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları.
"Bakın" der, "Henüz maaşımı alamadım bu yüzden size günde ancak 25 kuruş verebilirim, tamam mı? "
"Olanaksız bayım" der içlerinden biri, "Günde 25 kuruş için bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz işi bırakıyoruz. "
Aralık 2013

Ülviye Hamarat  bu yazıyı beğendi:

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Öğretmenlik

462 Kişi   74 Soru

.NET

1506 Kişi   87 Soru

Buluşma

977 Kişi   10 Soru

Görsel Sanatlar

215 Kişi   29 Soru

Güzel Sanatlar

94 Kişi   14 Soru

El Sanatları

37 Kişi   4 Soru

Öğretmen Atamaları

90 Kişi   11 Soru

Resim

265 Kişi   53 Soru

Eğitim

4361 Kişi   643 Soru

Milli Eğitim Bakanlığı

330 Kişi   34 Soru

Eğitim Ve Öğretim

4 Kişi   3 Soru