Bilmek istediğin her şeye ulaş

Umutcan Onal, 

Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar Mühendisi Umutcan Onal inploid.com'da 0 soru sordu, 1 soru yanıtladı ve 1 takipçisi var.

Eylül 2014

Umutcan Onal bir yanıta alt yorum yaptı

Programlama dilleri öğrenme konusunda bir şeyler söylemek istiyorum. En alt seviye dillerden en üst seviye dillere kadar hel dilin kendine özgü bir bakış açısı, problem çözme mantığı vardır. Doğal olarak her birinin iyi ya da kötü olduğu noktalar da vardır. Daha önce kullanmadığım bir dili öğrenmek ve kullanmak farklı bakış açıları kazanmak açısından faydalı bulduğum bir yöntemdir. Ama bu tabii ki tek başına iyi bir mühendis olmaya yetmez.
Özellikle henüz temel öğrenimine devam eden, müstakbel meslektaş adayı, üniversiteli arkadaşlarımın en çok yönelttikleri sorulardan biridir, kendilerini mesleki olarak nasıl geliştirecekleri.

Bir çırpıda, şunu bunu öğren nasihatleri havada uçuşadursun, sıradan bir yanıtla geçiştirilemeyecek kadar önemli bir soru olduğundan, her defasında uzun uzun yanıt vermeye çalışıyorum:

Bir mühendis adayı şu sorulara kafasında, makul yanıtlar vermiş olmalı:

- Ben bu mesleği yeterince iyi tanıyor muyum?

- Bu meslek neden var, hayatın hangi boşluğunu doldurmak için görev yapmakta?

- Bu mesleği gerçekten çok seviyor muyum yoksa gelir ve sosyal statü gibi gerekçeler hatırına, aile ve çevre baskısının kurbanı mı oldum?

- Belki karın tokluğuna bir yaşam da sunsa, sadakatle bağlı olacak kadar mesleğime sevgim samimi mi?

- Değişimin, yenilikçi ve özgün düşüncenin neresindeyim? Hayal gücümün farkında mıyım?

- Mesleki yaşamımın sonunda neleri başarmış olmak, beni mutlu edecek ve ömrümü iyiki uğrunda harcamışım, dedirtecek ?

- Konforlu, yüksek standartta bir yaşam vaad eden kariyer mi yoksa bilim aşkı ve gem vurulmamış özgür bir ruhla idealist bir çaba mı?

...

İnanıyorumki, mühendis olmak çok özgün ve dünyayı şekillendirici, sınırları hayal gücü ile çizili, engin bit seçilmişlik alanıdır. Bu insanlar ücretli çalışabilir, memur da olabilirler, şüphesiz ama memuri bir yaşam ve bakış açısıyla bakmayı alışkanlık haline getirip, hayalleriyle işlerini desteklemezlerse, yazık ederler diye düşünürüm hep.

Mühendislik, ıssız bir adada tek veya beraberindeki küçük bir grupla yapayalnız kalınsa bile, sıfırdan bir medeniyeti yeşertme cüretini gösterebilmektir, aslında. Burada da hayal gücü ve yöntem bilgisi vazgeçilmezdir.

Bunlar konusundaki zaaflardan olmalı, genellikle mesleki gelişimden anlaşılan yada anlaşılmak istenen, mesleki aletlere özgüdür çoğunlukla.

Bizden örnekle; pek çok öğrenci programlama dillerini öğrenmenin yazılım geliştirmek için yeterli olduğunu düşünürler ve her an gündemlerinde yeni bir dil vardır, peşinden koştukları.

Oysa yazılım, öncelikle bir sanattır, Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu tarafından koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla, sanat özgünlüktür, emsalsizliğe yönelmek ve hayal ile sekilleniş.

Bunlar ise iyi bir analiz, kurgu, tasarım ve beyin jimnastiği eşliğinde olabilir. Kötü düşünülmüş bir projeyi mükemmel kodlasanız da ne anlam ifade eder, düşünün.

İyi bir gözlem yeteneği ile hayal edebilme potansiyelinin damıtıldığı bir süreçtir bilişimde, bilgisayar bilimlerinde mühendis olmak. Alanınız yazılım olmasa bile sizi özgün ve inovatif kılacak bu yaklaşımlar, yol göstericidir.

Unutulmamalıki, her yıl daha fazla insan, mesleğinize ortak ve belki de rakip olarak mezun olmaktalar. Aynı kodları yazan pek çok insandan biri olmak, her an ikame edilebilir, yerini başkaları alabilir olmayı kabul etmektir.

Halbuki inovatif bilişim mühendislerinin her biri taklit edilemez tarzlar, algılayışta olabilirlerse gelişirler ve geliştirirler.

Pekçok alanda olduğu gibi, taklitçiliğin ağırlıkla hüküm sürdüğü, sıradışılığın daha nadir görüldüğü bir alandır, bilişim.

Hepsi için daha iyi görmek, soyutu somutlaştırabilmek gerek. Bir öğrenci aletlerin peşinde koşmayı tadında bırakıp, mesleğinin felsefesi ve derinlikleri konusunda yol almaya çalışmalıdır, kanaatindeyim.

Ancak o durumda hafızlığı bırakıp gelişimden gerçekten söz edebilen aydınlık mühendisler oluruz.

Ve öyle mühendislere toplumumuzun ekmek gibi, su ve hava gibi ihtiyacı olduğuna yürekten inanıyorum.
Eylül 2014

Umutcan Onal bir yanıt verdi.

Wordpress temelli bir sosyal ağ sitesi nasıl kurulur? Artıları-eksileri nelerdir?

BuddyPress Wordpress tarafından üretilen başka bir sistem. Tam olarak sizin aradığınızı yapıyor.

buddypress.org/
Ağustos 2014

Umutcan OnalBilgisayar konu başlığını takip etmeye başladı.

Bilgisayar

Altbaşlıklara ayrılmış şekilde genel bilgisayar mevzuları.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Bilgisayar

2634 Kişi   444 Soru