Bilmek istediğin her şeye ulaş

Umut Çukurkent, 

Öğrenci

Öğrenci Umut Çukurkent inploid.com'da 0 soru sordu, 4 soru yanıtladı ve 0 takipçisi var.

Mart 2015

Umut Çukurkent bu yanıtı beğendi:

Oyun yapmak isteyen birisi hangi yolu izlemelidir?

Oyun yapmak isteyen birisi ilk öncelikle kullanacağı teknolojileri belirlemelidir. Ben mesela bu işin içindeyin Open Source(Kaynak kodlu) teknolojileri kullanıyorum. Bu sayede kimseye bağlı kalmıyorum. Örneğin; Unity3D kullanan birisi mutlaka bazı yerlerde kısıtlanacaktır. Sana önerim teknolojiler bunlar;
Programlama Dili : C/C++ // Kodlabın C++ kitabını öneririm.
Oyun Motoru : Ogre3D // ogre3d.org/
Fizik motoru : Bullet // bulletphysics.org
Ses motoru : FMOD // fmod.org/

Bir de kendine sağlam bir ekip bulman gerekir. Başlangıçta 3-4 kişi yetebilir. Verdiğim teknolojileri araştır. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Mart 2015

Umut Çukurkent bir yanıt verdi.

Son yıllarda online oyunların patlama göstermesi sizce neden?

İnsanlar tek başlarına oynadıkça toplum olgusunu yitirdiler bu yüzden arkadaş ortamı yaratabilecek bir çözüm olarak toplum sunucuları açıldı ve insanlar hem kendi arkadaşlarıyla hemde yeni edindikleri arkadaşlarıyla bir oyunun tadını doyasıya çıkarabileceklerini farkettiler.
Mart 2015

Umut Çukurkent bu yanıtı beğendi:

inploid'den sürekli yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum ama malesef pek aklımda kalmıyor unutuyorum. Bu bilgileri akılda kalıcı şekilde nasıl öğrenebilirim?

Gün içinde okuduğumuz/duyduğumuz pek çok şey var. Beyin bunların her birini kalıcı belleğine kaydetseydi eminim çok zorlanırdı. Bu yüzden beynin ihtiyaç duymayacağını düşündüğü şeyleri tasarruf amacıyla geçici belleğe kaydediyor.

Tavsiyem;
Başkalarına anlatmayı denemelisin. Ne kadar çok kişiye anlatırsan o kadar çok aklında kalır.
Mart 2015

Umut Çukurkent bir yanıta alt yorum yaptı

mesut arkadaşıma katılıyorum bu tür bir yanıt yanlış genelleme olur
Aziz nesin'in haklı olması (ülkemiz, aptallar ve %60lık oran hakkında), bu oyunun ülkemizde bu kadar popüler olmasının birincil sebeplerindendir.
Mart 2015

Umut Çukurkent bir yanıta alt yorum yaptı

bazı özelliklere gerçekten katılıyorum ama bazı şeyleri gözden kaçırmışsın oyun kolay değil eğer mekanikleri basit ve kolay oynanabilir olsaydı üst seviye oyuncular ve sıradan günlük oyuncular ayrılamazdı,tamam kabul anlaşılabilir ama bir oyun içinde kaybetmeye başladığında ''geri dönüş'' yapmak yüksek strateji gerektirir bunlar dışında söylediğine çoğunlukla katılıyorum :)
  • kolay oynanabilirlik
  • basit oyun mekanikleri ve anlaşılabilirlik
  • free2play
  • ne kadar kötü oynarsanız oynayın sıfıra inmeyen kazanma şansı
  • hiç bir ön hazırlık istememesi, doğrudan battle içerisinde oyuna başlamak (Leveling, gearing gibi mmolara has özelliklerden bahsediyorum)
  • homojen bir oyuncu kataloğu içerisinde kendi dişinize göre rakipleri kolayca bulabilmeniz
  • kısa oyun süreleriyle hüsrana bile uğrasanız bir sonraki oyunda yükselme şansı ve daha bir çok neden
Mart 2015

Umut Çukurkent bir yanıt verdi.

Gelmiş geçmiş en iyi online oyun hangisidir?

Tps shooting oyunu olan s4 league gelmiş geçmiş en iyi online oyundur çok iyi hareket kabiliyetleri nişancılık ve el-göz kordinasyonu isteyen bir yapısı vardır. Şuan pek tavsiye etmesemde oyun daha 2 sene öncesine kadar en iyi oyundu(oyun sistematiği(yani sponsor gibisinden) değiştirildi).Birazdaha geri gidersek Cabal adındaki oyun biir zamanın en iyi rpg si idi benim kanaatimce, oyun hem story'si hemde pvp guild savaşları ile mükemmel bir japon rpg si tadı veriyordu tabii bunlar sadece kendi sınıfında en iyi gördüğüm oyunlar eğer diğer oyun türleri hakkında sorularınız olursa yanıt bölümünden sorarsanız sevinirim
Mart 2015

Umut ÇukurkentVideo Oyunları konu başlığını takip etmeye başladı.

Video Oyunları

PC, konsol, portable konsol ve tablet oyunlarıyla ilgili her tür soru ve fikir alışverişi için...

Mart 2015

Umut ÇukurkentOnline Oyunlar konu başlığını takip etmeye başladı.

Online Oyunlar

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin u...

Mart 2015

Umut Çukurkent bir yanıt verdi.

Mart 2015

Umut Çukurkent bir yanıt verdi.

Okul Öncesi Eğitimi zorunlu olmalı mı?

Olmalıdır çünkü:
insanlar aileleriyle geçirdikleri zamanlarda bazen kişisel gelişimlerini tamamlayamayıp özgüveni olmayan bireylere dönüşürler, asosyal yaşamları bi yana pasif vatandaş kalırlar. İşte bu ve bunlar gibi nedenler okul öncesi eğitimi zorunlu kılıyor.
Daha Fazla