Bilmek istediğin her şeye ulaş

Umut Uğur Sapmaz, 

Kurgu Yönetmeni

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sinema ve TV öğrencisi

Nisan 2015

Umut Uğur Sapmaz bu yanıtı beğendi:

En iyi video kurgu programı hangisidir?

Günümüzde televizyon kanalları ve post prodüksiyon şirketlerinin kurgu montaj programı tercihleri, o kurumların seviyesini belirlemektedir. Programların en iyisini seçenler, genellikle en başarılı işlere de imza atanlar oluyor. Türkiye'de ilk kullananlardan biri olarak benim her zaman tercihim Final Cut olmuştur. Profesyonelliği en üst seviyede yaşayanlar için en iyi kurgu montaj programı tartışmasız Final Cut'tır. Dünyada sinema filmleri ve en büyük tv kanallarının vazgeçilmez tercihi olmasına karşın Türkiye'deki TV5 gibi çok az sayıda ulusal televizyon kanalı Final Cut kullanmaktadır. 2004 yılında 8 adet Final Cut set sistemini kuran TV5 bu konuda öncü olmuştur. MAC ile kullanılabilen Final Cut'ın hemen bir alt seviyesinde PC kullanıcıları için en iyi tercih Adobe Premiere serisi olur. Hatta After Effects'i de aynı kategoriye koyabiliriz. Çünkü son yıllarda kurgu montaj için video editing programı gibi kullanılmaktadır. After Effects için internetten kolaylıkla bulunabilen hazır kurgu (template) dosyalarıyla pratik işler çıkarılmaya başlandı. (Şahsen ben hazıra konmak yerine kendi beynimi çalıştırmayı tercih ettiğim için After Effects'i tıpkı adındaki gibi sadece görsel efekt uygulamak amacıyla kullanıyorum.) Avid ise, benim için yeterli gelmiyor. Sony Vegas ve Pinnacle Studio iyi görüntü kalitesi yakalamamı sağlıyor olmasına karşın benim için biraz yavaş ve basit kalıyor. Henüz profesyonellik aşamasına ulaşamamış bazı televizyon kanalları ise Edius tercih ediyor. Bana göre Edius, ''Hiç elimi sürmeyeceğim bir program''. Bir türlü kanım ısınamadı... iMovie, MoviMaker vb. programlar da kendi tabirimle; ''Düğün kaseti montajlayanlara hitap ediyor''.
Yukarıda adı geçen programlardan pratiklik & kullanım performansı bakımından bir sıralama yapmam gerekirse en iyi video kurgu montaj programı hangisi olur?
1* Final Cut
2* Adobe Premiere
3* Avid

4* Edius
5* Sony Vegas
6* Pinnacle Studio
7* iMovie

8* MovieMaker
Nisan 2015

Umut Uğur Sapmaz bu yanıtı beğendi:

4+4+4 eğitim sistemi dahilinde açılan İmam Hatip orta okulları ve liseleri sizce laik eğitim sistemi ile ne kadar uyumludur?

İsteyen gider istemeyen gitmez sonuçta silah zoruyla değil bu nedenle laikliğe uymaz diyemem. Ancak üniversiteye giden gençler gelecekleri hakkında daha yeni bilinçlenirken 5. Sınıf ortaokula gidecek bir öğrencinin, çocuğun, "hayatımı imam/hafız/vb olarak kazanacağım" diye çok büyük bir karar vermesinin beklenmesini de çok saçma buluyorum. Liselerin olması çok mantıklı ama ortaokul olayı biraz abartı sanki.
Nisan 2015

Umut Uğur Sapmaz bu yanıtı beğendi:

4+4+4 eğitim sistemi dahilinde açılan İmam Hatip orta okulları ve liseleri sizce laik eğitim sistemi ile ne kadar uyumludur?

Farkı söyleyim imam hatiplere her isteyen gidebilir ya da kimse gitmek istemeyebilir ama normal üniversiteler tek eğtim yolu olduğu için her genç oradan geleceğini kurtarmak için istese de istemese de mezun olmak zorunda ve türbanlıları almıyolar yani faşist ve diktatör bir eğitim sistemi var Türkiye'de...
Nisan 2015

Umut Uğur Sapmaz bu yanıtı beğendi:

4+4+4 eğitim sistemi dahilinde açılan İmam Hatip orta okulları ve liseleri sizce laik eğitim sistemi ile ne kadar uyumludur?

Bir kere laik bir devlette bir dinin ve spesifik mezhebinin işlerini yürüten ve adı da "Diyanet İşleri Başkanlığı" gibi umumu kapsayan bir ifade içeren kurumun olması yanlıştır sorunun da cevabı burada bence. Avrupa ve Amerika' da devlet hiçbişekilde karışmaz ibadet işlerine başka dinden bir adamın vergisinin Diyanete gitmesi ne kadar mantıklı?
Mayıs 2014

Umut Uğur Sapmaz bir yanıt verdi.

Reklamlardaki paralar nasıl dönüyor?

Standart reklamların aylık bütçeleri bellidir. Örneğin bir forum sitesine aylık 40 TL' ye reklam verilebilir. Ancak Google reklamları tıklama başına ücretlendirildiği için daha çok tercih edilir. Google reklamlarını ise Google'ye ücret ödeyerek şirketler sağlar. Buradaki önemli husus Google'nin reklam dönüşümünü yani reklam veren ile reklamı alan arasında bağlantı kurmasıdır. Örneğin Google bir şirketin reklamını aylık 100 dolara alıyor. Bin tane web sitesine tıklama başına 0,1 kuruştan dağıtıyor, dağıtılan siteler de bu reklam tıklanma oranı arttıkça kazanıyor (Google tarafından), reklam veren şirket ise bir yere reklam vermektense bin siteye reklam vererek kazanıyor. Google ise arada komisyoncu sistemi ile kazanıyor. Bu sistem reklam veren, komisyoncu, reklam alan şeklinde kazandırıyor.
Mayıs 2014

Umut Uğur Sapmaz yeni bir  soru  sordu.

Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

Eğitim

4371 Kişi   643 Soru

Dinler

1125 Kişi   329 Soru

Siyaset (Türkiye)

1480 Kişi   473 Soru

Laiklik

10 Kişi   12 Soru

Sinema

3253 Kişi   301 Soru

Televizyon

199 Kişi   117 Soru

Belgesel

238 Kişi   29 Soru

Teknoloji

2008 Kişi   587 Soru

Video Kurgu

14 Kişi   8 Soru

Son Yanıtladığı Sorular