Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aykut Kardaş, 

CAD Designer

“Trajedi ve ölüm karşısında felaketler benim gelişmemin doğal bir
parçasıdır.” Tyler D.

Mart 2016

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2016

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2016

Aykut Kardaş  bu yazıyı beğendi:

Aralık 2015

Aykut Kardaş yeni bir  soru  sordu.

Ekim 2015

Aykut Kardaş  bu yazıyı beğendi:

Ağustos 2015

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Sürücü Kursları hakkında. 10 Sorudan oluşan 1 dakika sürmeyecek anket. tr.surveymonkey.com/r/zzz92js

Sürüsü Kursları Hakkında Survey

Web survey powered by SurveyMonkey.com. Create your own online survey now with SurveyMonkey's expert certified FREE templates.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş bu yanıtı beğendi:

Sunucu (Hosting) nedir? Nasıl çalışır? Kendi sunucunuzun yapılması mümkün müdür?

Hosting Nedir
Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir alana ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Sunucular sürekli açık ve günün her saati erişilebilir olmak zorundadır.
Size gece 03:00' te bile bilgisayarınızdan siteadi.com adresine girdiğinizde web sitesi karşınıza geliyorsa o anda sizin bilgisayarınız bu site sunucusuna bağlanıp bu siteye ait olan dosyaları sizin bilgisayar ekranına taşıyor demektir. İşte bunun için sunucuların sürekli açık ve internete bağlı olmaları gerekir.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda sürekli bir sistem mühendisi, jeneratör, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm bu materyaller bir araya geldiğinde sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır.
Ayrıca maillerde yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır. Hosting hizmeti domainin dns üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır.

Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık yada yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır;
  • Hız (Sitenizin açılma hızı)
  • Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
  • Desteklediği programlar ve genel özellikler
Bunları önem sırasına göre teker teker açıklayalım.

HIZ: Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin sayfalarının yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından kaynaklanan nedenlerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Şayet hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur.

Verilecek Alanın Boyutu: Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen maillerde aynı alanı paylaşır. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanını kiraladığınız sunucusunun desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.
Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Kendi sunucumuzun yapılması mümkün mü?
Tabii ki de mümkün fakat yükleyeceğiniz server işletim sistemi gereksinimlerine uygun bir donanım toplamanız gerekmekte tabi sadece işletim sistemine uygun değil içerisinde bulunduracağınız sistemin dosyalarını çalıştırabilecek ve depolayabilecek bir donanıma sahip olduğunuz zaman bir sunucuya sahipsiniz demektir. Sunucunun yapılandırılması ile ilgili bana ulaşıp bilgi alabilirsiniz.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2015

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hamster Ailemizden Video Serisi - P2

Hamster aileminizin diğer tuhaf üyelerinden biri, çark çevirmenin çok ilginç bir yolunu keşfetti.Ayrıca şuna da bir bakın derim:
inploid.com/post/hamster-ailemizden-vide...
Ağustos 2015

Aykut Kardaş bu yanıtı beğendi:

Tarayıcı console'unda oluşan değişimleri ve çıktıları eş zamanlı ekranda bir div'e nasıl yazdırabilirim?

stackoverflow.com/questions/19846078/ho...
'da açıklamış. Console. Log'a eşitlediğin fonksiyonu değiştirmelisin. Javascript kodunda fonksiyonlarda nesnedir ve içeriğini değiştirebilirsin, tabi original console. Log'u koruman gerekiyor burada olduğu gibi.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş bu yanıtı beğendi:

Youtube'da paylaştığım bir videoyu tüm sosyal ağlarda otomatik olarak ve aynı anda nasıl paylaşabilirim?

1.hootsuite.com hesabı açarak tüm sosyal hesaplarınızı hootsuite üzerinde linklersiniz. Artık buraya video linkini yapıştırıp tek tıkla aynı anda (veya otomatik olarak farklı bir tarih ve saatte) bu mecralarda paylaşırsınız.
2. İnploid'de videonuzu menüdeki "+Ekle" butonu ile Link Paylaş'a tıklayarak buraya eklersiniz ve ilgili konu başlıklarını video altına yazarsınız. Videonuzu burada ekledikten sonra link altında çıkan Paylaş linkine tıklayarak aynı anda Facebook, Twitter ve LinkedIn'e gönderebilirsiniz. Elbette ki burada da inploid.com/settings/? Tab=social_account... linkinden sosyal hesaplarınızı inploid ile işikilendirmeniz gerekmekte.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş bu yanıtı beğendi:

En hızlı render alan video düzenleme yazılımları nelerdir?

Bir çoğunu denedim Adobe Premiere'de karar kıldım. Küçük enişte profesyonel montajcı, Avid'in en profesyoneli olduğunu ve yüklenen dosyaları kendi formatında küçülterek çalışmaya imkan tanıdığını ardından da orijinal dosyayı kestiğini dolayısıyla en hızlı çalışan program olduğunu söylüyor. Normal kullanıcı için yine de Premiere, zaten overall ratingleri de bunu söylüyor: professional-video-editing-software-rev.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2015

Aykut Kardaş yeni bir  soru  sordu.

Ağustos 2015

Aykut Kardaş bu yanıtı beğendi:

Canon 550D fotoğraf makinamı Windows bilgisayarıma bağlayıp, görüntüyü bilgisayarıma aktarabilir miyim? Fotoğraf çekme, video çekme gibi işlemleri bilgisayarım üzerinden halledebilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.
Fotoğraf makinenize (EOS 550D için) ek özellikler katmak için de Magic Lantern (magiclantern.fm) inceleyebilirsiniz (örnek: inploid.com/t/timelapsearalikli-cekim-c...).
NOT: İlk göz ağrım EOS 550D. Çok güzel makinedir. Magic Lantern ile karta işletim sistemi yükleyip gücünü katlayabileceğiniz bir makina.
Daha Fazla

İlgilendiği KonularTümü

İnternet Sitesi

1012 Kişi   171 Soru

Girişimcilik

3704 Kişi   363 Soru

Oyun

118 Kişi   70 Soru

Sürü Psikolojisi

56 Kişi   5 Soru

Dekorasyon

120 Kişi   32 Soru

Ev

39 Kişi   49 Soru

Ev Aksesuarları

3 Kişi   1 Soru

inploiders

351 Kişi   166 Soru

Cep Telefonları

607 Kişi   224 Soru

Web Siteleri

3417 Kişi   268 Soru

Fotoğrafçılık

1953 Kişi   167 Soru

Basılı Yayın

17 Kişi   11 Soru

İnternet Teknolojileri

1273 Kişi   171 Soru

E-devlet

27 Kişi   6 Soru

Sosyal Ağlar

774 Kişi   175 Soru

Televizyon Dizisi

244 Kişi   59 Soru

Starbucks

10 Kişi   10 Soru

Michael Jackson

5 Kişi   2 Soru

Moonwalk

2 Kişi   1 Soru

Sağlık (Alternatif Tıp)

267 Kişi   80 Soru

Epinefrin

5 Kişi   1 Soru

Yemek Kültürü

868 Kişi   86 Soru

Linkedin

46 Kişi   16 Soru

Böcek Fobisi

6 Kişi   3 Soru

Kapari

1 Kişi   1 Soru

Öz Eleştiri

6 Kişi   2 Soru

Sakarlık

1 Kişi   1 Soru

Gözlük

9 Kişi   15 Soru

Facebook

807 Kişi   185 Soru

Ruhsal Zeka

12 Kişi   3 Soru